Singular
NOMINATIVE
córas aicmeach
▪an córas aicmeach
GENITIVE
córais aicmigh
▪an chórais aicmigh
NOTE When the definite article
(an)
is not present, generally the nominative is used instead of the genitive:
ag lorg an chórais aicmigh, le haghaidh an chórais aicmigh
but ag lorg córas aicmeach, le haghaidh córas aicmeach.
Plural
NOMINATIVE
córais aicmeacha
▪na córais aicmeacha
GENITIVE
córas aicmeach
▪na gcóras aicmeach
NOTE When the definite article (na) is not present, generally the nominative is used instead of the genitive:
ag lorg na gcóras aicmeach, le haghaidh na gcóras aicmeach
but ag lorg córais aicmeacha, le haghaidh córais aicmeacha.
