Singular
NOMINATIVE
sábh mion
▪an sábh mion
GENITIVE
sáibh mhin
▪an tsáibh mhin
NOTE When the definite article
(an)
is not present, generally the nominative is used instead of the genitive:
ag lorg an tsáibh mhin, le haghaidh an tsáibh mhin
but ag lorg sábh mion, le haghaidh sábh mion.
Plural
NOMINATIVE
sábha miona
▪na sábha miona
GENITIVE
sábh mion
▪na sábh mion
NOTE When the definite article (na) is not present, generally the nominative is used instead of the genitive:
ag lorg na sábh mion, le haghaidh na sábh mion
but ag lorg sábha miona, le haghaidh sábha miona.
