Singular
NOMINATIVE
tús imeartha
▪an tús imeartha
GENITIVE
túis imeartha
▪an túis imeartha
NOTE When the definite article
(an)
is not present, generally the nominative is used instead of the genitive:
ag lorg an túis imeartha, le haghaidh an túis imeartha
but ag lorg tús imeartha, le haghaidh tús imeartha.
Plural
NOMINATIVE
túis imeartha
▪na túis imeartha
GENITIVE
tús imeartha
▪na dtús imeartha
NOTE When the definite article (na) is not present, generally the nominative is used instead of the genitive:
ag lorg na dtús imeartha, le haghaidh na dtús imeartha
but ag lorg túis imeartha, le haghaidh túis imeartha.
