VERBAL NOUN
athbhaisteadh
VERBAL ADJECTIVE
athbhaiste
SINGULAR
1
d'athbhaist mé
▪ar athbhaist mé?
▪níor athbhaist mé
2
d'athbhaist tú
▪ar athbhaist tú?
▪níor athbhaist tú
3
d'athbhaist sé (MASC.)
▪ar athbhaist sé?
▪níor athbhaist sé
d'athbhaist sí (FEM.)
▪ar athbhaist sí?
▪níor athbhaist sí
PLURAL
1
d'athbhaisteamar
▪ar athbhaisteamar?
▪níor athbhaisteamar
d'athbhaist muid
▪ar athbhaist muid?
▪níor athbhaist muid
2
d'athbhaist sibh
▪ar athbhaist sibh?
▪níor athbhaist sibh
3
d'athbhaist siad
▪ar athbhaist siad?
▪níor athbhaist siad
d'athbhaisteadar
▪ar athbhaisteadar?
▪níor athbhaisteadar
PASSIVE
athbhaisteadh
▪ar athbhaisteadh?
▪níor athbhaisteadh
SINGULAR
1
athbhaistim
▪an athbhaistim?
▪ní athbhaistim
2
athbhaisteann tú
▪an athbhaisteann tú?
▪ní athbhaisteann tú
3
athbhaisteann sé (MASC.)
▪an athbhaisteann sé?
▪ní athbhaisteann sé
athbhaisteann sí (FEM.)
▪an athbhaisteann sí?
▪ní athbhaisteann sí
PLURAL
1
athbhaistimid
▪an athbhaistimid?
▪ní athbhaistimid
athbhaisteann muid
▪an athbhaisteann muid?
▪ní athbhaisteann muid
2
athbhaisteann sibh
▪an athbhaisteann sibh?
▪ní athbhaisteann sibh
3
athbhaisteann siad
▪an athbhaisteann siad?
▪ní athbhaisteann siad
PASSIVE
athbhaistear
▪an athbhaistear?
▪ní athbhaistear
SINGULAR
1
athbhaistfidh mé
▪an athbhaistfidh mé?
▪ní athbhaistfidh mé
2
athbhaistfidh tú
▪an athbhaistfidh tú?
▪ní athbhaistfidh tú
3
athbhaistfidh sé (MASC.)
▪an athbhaistfidh sé?
▪ní athbhaistfidh sé
athbhaistfidh sí (FEM.)
▪an athbhaistfidh sí?
▪ní athbhaistfidh sí
PLURAL
1
athbhaistfimid
▪an athbhaistfimid?
▪ní athbhaistfimid
athbhaistfidh muid
▪an athbhaistfidh muid?
▪ní athbhaistfidh muid
2
athbhaistfidh sibh
▪an athbhaistfidh sibh?
▪ní athbhaistfidh sibh
3
athbhaistfidh siad
▪an athbhaistfidh siad?
▪ní athbhaistfidh siad
PASSIVE
athbhaistfear
▪an athbhaistfear?
▪ní athbhaistfear
SINGULAR
1
d'athbhaistfinn
▪an athbhaistfinn?
▪ní athbhaistfinn
2
d'athbhaistfeá
▪an athbhaistfeá?
▪ní athbhaistfeá
3
d'athbhaistfeadh sé (MASC.)
▪an athbhaistfeadh sé?
▪ní athbhaistfeadh sé
d'athbhaistfeadh sí (FEM.)
▪an athbhaistfeadh sí?
▪ní athbhaistfeadh sí
PLURAL
1
d'athbhaistfimis
▪an athbhaistfimis?
▪ní athbhaistfimis
d'athbhaistfeadh muid
▪an athbhaistfeadh muid?
▪ní athbhaistfeadh muid
2
d'athbhaistfeadh sibh
▪an athbhaistfeadh sibh?
▪ní athbhaistfeadh sibh
3
d'athbhaistfidís
▪an athbhaistfidís?
▪ní athbhaistfidís
d'athbhaistfeadh siad
▪an athbhaistfeadh siad?
▪ní athbhaistfeadh siad
PASSIVE
d'athbhaistfí
▪an athbhaistfí?
▪ní athbhaistfí
SINGULAR
1
d'athbhaistinn
▪an athbhaistinn?
▪ní athbhaistinn
2
d'athbhaisteá
▪an athbhaisteá?
▪ní athbhaisteá
3
d'athbhaisteadh sé (MASC.)
▪an athbhaisteadh sé?
▪ní athbhaisteadh sé
d'athbhaisteadh sí (FEM.)
▪an athbhaisteadh sí?
▪ní athbhaisteadh sí
PLURAL
1
d'athbhaistimis
▪an athbhaistimis?
▪ní athbhaistimis
d'athbhaisteadh muid
▪an athbhaisteadh muid?
▪ní athbhaisteadh muid
2
d'athbhaisteadh sibh
▪an athbhaisteadh sibh?
▪ní athbhaisteadh sibh
3
d'athbhaistidís
▪an athbhaistidís?
▪ní athbhaistidís
d'athbhaisteadh siad
▪an athbhaisteadh siad?
▪ní athbhaisteadh siad
PASSIVE
d'athbhaistí
▪an athbhaistí?
▪ní athbhaistí
SINGULAR
1
athbhaistim!
▪ná hathbhaistim!
2
athbhaist!
▪ná hathbhaist!
3
athbhaisteadh sé! (MASC.)
▪ná hathbhaisteadh sé!
athbhaisteadh sí! (FEM.)
▪ná hathbhaisteadh sí!
PLURAL
1
athbhaistimis!
▪ná hathbhaistimis!
athbhaisteadh muid!
▪ná hathbhaisteadh muid!
2
athbhaistigí!
▪ná hathbhaistigí!
3
athbhaistidís!
▪ná hathbhaistidís!
athbhaisteadh siad!
▪ná hathbhaisteadh siad!
PASSIVE
athbhaistear!
▪ná hathbhaistear!
SINGULAR
1
go n-athbhaiste mé
▪nár athbhaiste mé
2
go n-athbhaiste tú
▪nár athbhaiste tú
3
go n-athbhaiste sé (MASC.)
▪nár athbhaiste sé
go n-athbhaiste sí (FEM.)
▪nár athbhaiste sí
PLURAL
1
go n-athbhaistimid
▪nár athbhaistimid
go n-athbhaiste muid
▪nár athbhaiste muid
2
go n-athbhaiste sibh
▪nár athbhaiste sibh
3
go n-athbhaiste siad
▪nár athbhaiste siad
PASSIVE
go n-athbhaistear
▪nár athbhaistear
