Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
athcheannaigh could be a grammatical form of: athcheannach »

athcheannaigh

VERB

VERBAL NOUN

athcheannach

VERBAL ADJECTIVE

athcheannaithe

SINGULAR

1
d'athcheannaigh mé
ar athcheannaigh mé?
níor athcheannaigh mé
2
d'athcheannaigh tú
ar athcheannaigh tú?
níor athcheannaigh tú
3
d'athcheannaigh sé (MASC.)
ar athcheannaigh sé?
níor athcheannaigh sé
d'athcheannaigh sí (FEM.)
ar athcheannaigh sí?
níor athcheannaigh sí

PLURAL

1
d'athcheannaíomar
ar athcheannaíomar?
níor athcheannaíomar
d'athcheannaigh muid
ar athcheannaigh muid?
níor athcheannaigh muid
2
d'athcheannaigh sibh
ar athcheannaigh sibh?
níor athcheannaigh sibh
3
d'athcheannaigh siad
ar athcheannaigh siad?
níor athcheannaigh siad
d'athcheannaíodar
ar athcheannaíodar?
níor athcheannaíodar

PASSIVE

athcheannaíodh
ar athcheannaíodh?
níor athcheannaíodh

SINGULAR

1
athcheannaím
an athcheannaím?
ní athcheannaím
2
athcheannaíonn tú
an athcheannaíonn tú?
ní athcheannaíonn tú
3
athcheannaíonn sé (MASC.)
an athcheannaíonn sé?
ní athcheannaíonn sé
athcheannaíonn sí (FEM.)
an athcheannaíonn sí?
ní athcheannaíonn sí

PLURAL

1
athcheannaímid
an athcheannaímid?
ní athcheannaímid
athcheannaíonn muid
an athcheannaíonn muid?
ní athcheannaíonn muid
2
athcheannaíonn sibh
an athcheannaíonn sibh?
ní athcheannaíonn sibh
3
athcheannaíonn siad
an athcheannaíonn siad?
ní athcheannaíonn siad

PASSIVE

athcheannaítear
an athcheannaítear?
ní athcheannaítear

SINGULAR

1
athcheannóidh mé
an athcheannóidh mé?
ní athcheannóidh mé
2
athcheannóidh tú
an athcheannóidh tú?
ní athcheannóidh tú
3
athcheannóidh sé (MASC.)
an athcheannóidh sé?
ní athcheannóidh sé
athcheannóidh sí (FEM.)
an athcheannóidh sí?
ní athcheannóidh sí

PLURAL

1
athcheannóimid
an athcheannóimid?
ní athcheannóimid
athcheannóidh muid
an athcheannóidh muid?
ní athcheannóidh muid
2
athcheannóidh sibh
an athcheannóidh sibh?
ní athcheannóidh sibh
3
athcheannóidh siad
an athcheannóidh siad?
ní athcheannóidh siad

PASSIVE

athcheannófar
an athcheannófar?
ní athcheannófar

SINGULAR

1
d'athcheannóinn
an athcheannóinn?
ní athcheannóinn
2
d'athcheannófá
an athcheannófá?
ní athcheannófá
3
d'athcheannódh sé (MASC.)
an athcheannódh sé?
ní athcheannódh sé
d'athcheannódh sí (FEM.)
an athcheannódh sí?
ní athcheannódh sí

PLURAL

1
d'athcheannóimis
an athcheannóimis?
ní athcheannóimis
d'athcheannódh muid
an athcheannódh muid?
ní athcheannódh muid
2
d'athcheannódh sibh
an athcheannódh sibh?
ní athcheannódh sibh
3
d'athcheannóidís
an athcheannóidís?
ní athcheannóidís
d'athcheannódh siad
an athcheannódh siad?
ní athcheannódh siad

PASSIVE

d'athcheannófaí
an athcheannófaí?
ní athcheannófaí

SINGULAR

1
d'athcheannaínn
an athcheannaínn?
ní athcheannaínn
2
d'athcheannaíteá
an athcheannaíteá?
ní athcheannaíteá
3
d'athcheannaíodh sé (MASC.)
an athcheannaíodh sé?
ní athcheannaíodh sé
d'athcheannaíodh sí (FEM.)
an athcheannaíodh sí?
ní athcheannaíodh sí

PLURAL

1
d'athcheannaímis
an athcheannaímis?
ní athcheannaímis
d'athcheannaíodh muid
an athcheannaíodh muid?
ní athcheannaíodh muid
2
d'athcheannaíodh sibh
an athcheannaíodh sibh?
ní athcheannaíodh sibh
3
d'athcheannaídís
an athcheannaídís?
ní athcheannaídís
d'athcheannaíodh siad
an athcheannaíodh siad?
ní athcheannaíodh siad

PASSIVE

d'athcheannaítí
an athcheannaítí?
ní athcheannaítí

SINGULAR

1
athcheannaím!
ná hathcheannaím!
2
athcheannaigh!
ná hathcheannaigh!
3
athcheannaíodh sé! (MASC.)
ná hathcheannaíodh sé!
athcheannaíodh sí! (FEM.)
ná hathcheannaíodh sí!

PLURAL

1
athcheannaímis!
ná hathcheannaímis!
athcheannaíodh muid!
ná hathcheannaíodh muid!
2
athcheannaígí!
ná hathcheannaígí!
3
athcheannaídís!
ná hathcheannaídís!
athcheannaíodh siad!
ná hathcheannaíodh siad!

PASSIVE

athcheannaítear!
ná hathcheannaítear!

SINGULAR

1
go n-athcheannaí mé
nár athcheannaí mé
2
go n-athcheannaí tú
nár athcheannaí tú
3
go n-athcheannaí sé (MASC.)
nár athcheannaí sé
go n-athcheannaí sí (FEM.)
nár athcheannaí sí

PLURAL

1
go n-athcheannaímid
nár athcheannaímid
go n-athcheannaí muid
nár athcheannaí muid
2
go n-athcheannaí sibh
nár athcheannaí sibh
3
go n-athcheannaí siad
nár athcheannaí siad

PASSIVE

go n-athcheannaítear
nár athcheannaítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News