VERBAL NOUN
athchomhaireamh
VERBAL ADJECTIVE
athchomhairthe
SINGULAR
1
d'athchomhair mé
▪ar athchomhair mé?
▪níor athchomhair mé
2
d'athchomhair tú
▪ar athchomhair tú?
▪níor athchomhair tú
3
d'athchomhair sé (MASC.)
▪ar athchomhair sé?
▪níor athchomhair sé
d'athchomhair sí (FEM.)
▪ar athchomhair sí?
▪níor athchomhair sí
PLURAL
1
d'athchomhaireamar
▪ar athchomhaireamar?
▪níor athchomhaireamar
d'athchomhair muid
▪ar athchomhair muid?
▪níor athchomhair muid
2
d'athchomhair sibh
▪ar athchomhair sibh?
▪níor athchomhair sibh
3
d'athchomhair siad
▪ar athchomhair siad?
▪níor athchomhair siad
d'athchomhaireadar
▪ar athchomhaireadar?
▪níor athchomhaireadar
PASSIVE
athchomhaireadh
▪ar athchomhaireadh?
▪níor athchomhaireadh
SINGULAR
1
athchomhairim
▪an athchomhairim?
▪ní athchomhairim
2
athchomhaireann tú
▪an athchomhaireann tú?
▪ní athchomhaireann tú
3
athchomhaireann sé (MASC.)
▪an athchomhaireann sé?
▪ní athchomhaireann sé
athchomhaireann sí (FEM.)
▪an athchomhaireann sí?
▪ní athchomhaireann sí
PLURAL
1
athchomhairimid
▪an athchomhairimid?
▪ní athchomhairimid
athchomhaireann muid
▪an athchomhaireann muid?
▪ní athchomhaireann muid
2
athchomhaireann sibh
▪an athchomhaireann sibh?
▪ní athchomhaireann sibh
3
athchomhaireann siad
▪an athchomhaireann siad?
▪ní athchomhaireann siad
PASSIVE
athchomhairtear
▪an athchomhairtear?
▪ní athchomhairtear
SINGULAR
1
athchomhairfidh mé
▪an athchomhairfidh mé?
▪ní athchomhairfidh mé
2
athchomhairfidh tú
▪an athchomhairfidh tú?
▪ní athchomhairfidh tú
3
athchomhairfidh sé (MASC.)
▪an athchomhairfidh sé?
▪ní athchomhairfidh sé
athchomhairfidh sí (FEM.)
▪an athchomhairfidh sí?
▪ní athchomhairfidh sí
PLURAL
1
athchomhairfimid
▪an athchomhairfimid?
▪ní athchomhairfimid
athchomhairfidh muid
▪an athchomhairfidh muid?
▪ní athchomhairfidh muid
2
athchomhairfidh sibh
▪an athchomhairfidh sibh?
▪ní athchomhairfidh sibh
3
athchomhairfidh siad
▪an athchomhairfidh siad?
▪ní athchomhairfidh siad
PASSIVE
athchomhairfear
▪an athchomhairfear?
▪ní athchomhairfear
SINGULAR
1
d'athchomhairfinn
▪an athchomhairfinn?
▪ní athchomhairfinn
2
d'athchomhairfeá
▪an athchomhairfeá?
▪ní athchomhairfeá
3
d'athchomhairfeadh sé (MASC.)
▪an athchomhairfeadh sé?
▪ní athchomhairfeadh sé
d'athchomhairfeadh sí (FEM.)
▪an athchomhairfeadh sí?
▪ní athchomhairfeadh sí
PLURAL
1
d'athchomhairfimis
▪an athchomhairfimis?
▪ní athchomhairfimis
d'athchomhairfeadh muid
▪an athchomhairfeadh muid?
▪ní athchomhairfeadh muid
2
d'athchomhairfeadh sibh
▪an athchomhairfeadh sibh?
▪ní athchomhairfeadh sibh
3
d'athchomhairfidís
▪an athchomhairfidís?
▪ní athchomhairfidís
d'athchomhairfeadh siad
▪an athchomhairfeadh siad?
▪ní athchomhairfeadh siad
PASSIVE
d'athchomhairfí
▪an athchomhairfí?
▪ní athchomhairfí
SINGULAR
1
d'athchomhairinn
▪an athchomhairinn?
▪ní athchomhairinn
2
d'athchomhairteá
▪an athchomhairteá?
▪ní athchomhairteá
3
d'athchomhaireadh sé (MASC.)
▪an athchomhaireadh sé?
▪ní athchomhaireadh sé
d'athchomhaireadh sí (FEM.)
▪an athchomhaireadh sí?
▪ní athchomhaireadh sí
PLURAL
1
d'athchomhairimis
▪an athchomhairimis?
▪ní athchomhairimis
d'athchomhaireadh muid
▪an athchomhaireadh muid?
▪ní athchomhaireadh muid
2
d'athchomhaireadh sibh
▪an athchomhaireadh sibh?
▪ní athchomhaireadh sibh
3
d'athchomhairidís
▪an athchomhairidís?
▪ní athchomhairidís
d'athchomhaireadh siad
▪an athchomhaireadh siad?
▪ní athchomhaireadh siad
PASSIVE
d'athchomhairtí
▪an athchomhairtí?
▪ní athchomhairtí
SINGULAR
1
athchomhairim!
▪ná hathchomhairim!
2
athchomhair!
▪ná hathchomhair!
3
athchomhaireadh sé! (MASC.)
▪ná hathchomhaireadh sé!
athchomhaireadh sí! (FEM.)
▪ná hathchomhaireadh sí!
PLURAL
1
athchomhairimis!
▪ná hathchomhairimis!
athchomhaireadh muid!
▪ná hathchomhaireadh muid!
2
athchomhairigí!
▪ná hathchomhairigí!
3
athchomhairidís!
▪ná hathchomhairidís!
athchomhaireadh siad!
▪ná hathchomhaireadh siad!
PASSIVE
athchomhairtear!
▪ná hathchomhairtear!
SINGULAR
1
go n-athchomhaire mé
▪nár athchomhaire mé
2
go n-athchomhaire tú
▪nár athchomhaire tú
3
go n-athchomhaire sé (MASC.)
▪nár athchomhaire sé
go n-athchomhaire sí (FEM.)
▪nár athchomhaire sí
PLURAL
1
go n-athchomhairimid
▪nár athchomhairimid
go n-athchomhaire muid
▪nár athchomhaire muid
2
go n-athchomhaire sibh
▪nár athchomhaire sibh
3
go n-athchomhaire siad
▪nár athchomhaire siad
PASSIVE
go n-athchomhairtear
▪nár athchomhairtear
