Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: athair · athar · Arthurian · atáir · athrá
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

athriar

VERB

VERBAL NOUN

athriar

VERBAL ADJECTIVE

athriartha

SINGULAR

1
d'athriar mé
ar athriar mé?
níor athriar mé
2
d'athriar tú
ar athriar tú?
níor athriar tú
3
d'athriar sé (MASC.)
ar athriar sé?
níor athriar sé
d'athriar sí (FEM.)
ar athriar sí?
níor athriar sí

PLURAL

1
d'athriaramar
ar athriaramar?
níor athriaramar
d'athriar muid
ar athriar muid?
níor athriar muid
2
d'athriar sibh
ar athriar sibh?
níor athriar sibh
3
d'athriar siad
ar athriar siad?
níor athriar siad
d'athriaradar
ar athriaradar?
níor athriaradar

PASSIVE

athriaradh
ar athriaradh?
níor athriaradh

SINGULAR

1
athriaraim
an athriaraim?
ní athriaraim
2
athriarann tú
an athriarann tú?
ní athriarann tú
3
athriarann sé (MASC.)
an athriarann sé?
ní athriarann sé
athriarann sí (FEM.)
an athriarann sí?
ní athriarann sí

PLURAL

1
athriaraimid
an athriaraimid?
ní athriaraimid
athriarann muid
an athriarann muid?
ní athriarann muid
2
athriarann sibh
an athriarann sibh?
ní athriarann sibh
3
athriarann siad
an athriarann siad?
ní athriarann siad

PASSIVE

athriartar
an athriartar?
ní athriartar

SINGULAR

1
athriarfaidh mé
an athriarfaidh mé?
ní athriarfaidh mé
2
athriarfaidh tú
an athriarfaidh tú?
ní athriarfaidh tú
3
athriarfaidh sé (MASC.)
an athriarfaidh sé?
ní athriarfaidh sé
athriarfaidh sí (FEM.)
an athriarfaidh sí?
ní athriarfaidh sí

PLURAL

1
athriarfaimid
an athriarfaimid?
ní athriarfaimid
athriarfaidh muid
an athriarfaidh muid?
ní athriarfaidh muid
2
athriarfaidh sibh
an athriarfaidh sibh?
ní athriarfaidh sibh
3
athriarfaidh siad
an athriarfaidh siad?
ní athriarfaidh siad

PASSIVE

athriarfar
an athriarfar?
ní athriarfar

SINGULAR

1
d'athriarfainn
an athriarfainn?
ní athriarfainn
2
d'athriarfá
an athriarfá?
ní athriarfá
3
d'athriarfadh sé (MASC.)
an athriarfadh sé?
ní athriarfadh sé
d'athriarfadh sí (FEM.)
an athriarfadh sí?
ní athriarfadh sí

PLURAL

1
d'athriarfaimis
an athriarfaimis?
ní athriarfaimis
d'athriarfadh muid
an athriarfadh muid?
ní athriarfadh muid
2
d'athriarfadh sibh
an athriarfadh sibh?
ní athriarfadh sibh
3
d'athriarfaidís
an athriarfaidís?
ní athriarfaidís
d'athriarfadh siad
an athriarfadh siad?
ní athriarfadh siad

PASSIVE

d'athriarfaí
an athriarfaí?
ní athriarfaí

SINGULAR

1
d'athriarainn
an athriarainn?
ní athriarainn
2
d'athriartá
an athriartá?
ní athriartá
3
d'athriaradh sé (MASC.)
an athriaradh sé?
ní athriaradh sé
d'athriaradh sí (FEM.)
an athriaradh sí?
ní athriaradh sí

PLURAL

1
d'athriaraimis
an athriaraimis?
ní athriaraimis
d'athriaradh muid
an athriaradh muid?
ní athriaradh muid
2
d'athriaradh sibh
an athriaradh sibh?
ní athriaradh sibh
3
d'athriaraidís
an athriaraidís?
ní athriaraidís
d'athriaradh siad
an athriaradh siad?
ní athriaradh siad

PASSIVE

d'athriartaí
an athriartaí?
ní athriartaí

SINGULAR

1
athriaraim!
ná hathriaraim!
2
athriar!
ná hathriar!
3
athriaradh sé! (MASC.)
ná hathriaradh sé!
athriaradh sí! (FEM.)
ná hathriaradh sí!

PLURAL

1
athriaraimis!
ná hathriaraimis!
athriaradh muid!
ná hathriaradh muid!
2
athriaraigí!
ná hathriaraigí!
3
athriaraidís!
ná hathriaraidís!
athriaradh siad!
ná hathriaradh siad!

PASSIVE

athriartar!
ná hathriartar!

SINGULAR

1
go n-athriara mé
nár athriara mé
2
go n-athriara tú
nár athriara tú
3
go n-athriara sé (MASC.)
nár athriara sé
go n-athriara sí (FEM.)
nár athriara sí

PLURAL

1
go n-athriaraimid
nár athriaraimid
go n-athriara muid
nár athriara muid
2
go n-athriara sibh
nár athriara sibh
3
go n-athriara siad
nár athriara siad

PASSIVE

go n-athriartar
nár athriartar

athriar

NOUN
FEMININE

Singular

NOMINATIVE

athriar
an athriar

GENITIVE

athréire
na hathréire
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News