VERBAL NOUN
béiceadh
VERBAL ADJECTIVE
béicthe
SINGULAR
1
bhéic mé
▪ar bhéic mé?
▪níor bhéic mé
2
bhéic tú
▪ar bhéic tú?
▪níor bhéic tú
3
bhéic sé (MASC.)
▪ar bhéic sé?
▪níor bhéic sé
bhéic sí (FEM.)
▪ar bhéic sí?
▪níor bhéic sí
PLURAL
1
bhéiceamar
▪ar bhéiceamar?
▪níor bhéiceamar
bhéic muid
▪ar bhéic muid?
▪níor bhéic muid
2
bhéic sibh
▪ar bhéic sibh?
▪níor bhéic sibh
3
bhéic siad
▪ar bhéic siad?
▪níor bhéic siad
bhéiceadar
▪ar bhéiceadar?
▪níor bhéiceadar
PASSIVE
béiceadh
▪ar béiceadh?
▪níor béiceadh
SINGULAR
1
béicim
▪an mbéicim?
▪ní bhéicim
2
béiceann tú
▪an mbéiceann tú?
▪ní bhéiceann tú
3
béiceann sé (MASC.)
▪an mbéiceann sé?
▪ní bhéiceann sé
béiceann sí (FEM.)
▪an mbéiceann sí?
▪ní bhéiceann sí
PLURAL
1
béicimid
▪an mbéicimid?
▪ní bhéicimid
béiceann muid
▪an mbéiceann muid?
▪ní bhéiceann muid
2
béiceann sibh
▪an mbéiceann sibh?
▪ní bhéiceann sibh
3
béiceann siad
▪an mbéiceann siad?
▪ní bhéiceann siad
PASSIVE
béictear
▪an mbéictear?
▪ní bhéictear
SINGULAR
1
béicfidh mé
▪an mbéicfidh mé?
▪ní bhéicfidh mé
2
béicfidh tú
▪an mbéicfidh tú?
▪ní bhéicfidh tú
3
béicfidh sé (MASC.)
▪an mbéicfidh sé?
▪ní bhéicfidh sé
béicfidh sí (FEM.)
▪an mbéicfidh sí?
▪ní bhéicfidh sí
PLURAL
1
béicfimid
▪an mbéicfimid?
▪ní bhéicfimid
béicfidh muid
▪an mbéicfidh muid?
▪ní bhéicfidh muid
2
béicfidh sibh
▪an mbéicfidh sibh?
▪ní bhéicfidh sibh
3
béicfidh siad
▪an mbéicfidh siad?
▪ní bhéicfidh siad
PASSIVE
béicfear
▪an mbéicfear?
▪ní bhéicfear
SINGULAR
1
bhéicfinn
▪an mbéicfinn?
▪ní bhéicfinn
2
bhéicfeá
▪an mbéicfeá?
▪ní bhéicfeá
3
bhéicfeadh sé (MASC.)
▪an mbéicfeadh sé?
▪ní bhéicfeadh sé
bhéicfeadh sí (FEM.)
▪an mbéicfeadh sí?
▪ní bhéicfeadh sí
PLURAL
1
bhéicfimis
▪an mbéicfimis?
▪ní bhéicfimis
bhéicfeadh muid
▪an mbéicfeadh muid?
▪ní bhéicfeadh muid
2
bhéicfeadh sibh
▪an mbéicfeadh sibh?
▪ní bhéicfeadh sibh
3
bhéicfidís
▪an mbéicfidís?
▪ní bhéicfidís
bhéicfeadh siad
▪an mbéicfeadh siad?
▪ní bhéicfeadh siad
PASSIVE
bhéicfí
▪an mbéicfí?
▪ní bhéicfí
SINGULAR
1
bhéicinn
▪an mbéicinn?
▪ní bhéicinn
2
bhéicteá
▪an mbéicteá?
▪ní bhéicteá
3
bhéiceadh sé (MASC.)
▪an mbéiceadh sé?
▪ní bhéiceadh sé
bhéiceadh sí (FEM.)
▪an mbéiceadh sí?
▪ní bhéiceadh sí
PLURAL
1
bhéicimis
▪an mbéicimis?
▪ní bhéicimis
bhéiceadh muid
▪an mbéiceadh muid?
▪ní bhéiceadh muid
2
bhéiceadh sibh
▪an mbéiceadh sibh?
▪ní bhéiceadh sibh
3
bhéicidís
▪an mbéicidís?
▪ní bhéicidís
bhéiceadh siad
▪an mbéiceadh siad?
▪ní bhéiceadh siad
PASSIVE
bhéictí
▪an mbéictí?
▪ní bhéictí
SINGULAR
1
béicim!
▪ná béicim!
2
béic!
▪ná béic!
3
béiceadh sé! (MASC.)
▪ná béiceadh sé!
béiceadh sí! (FEM.)
▪ná béiceadh sí!
PLURAL
1
béicimis!
▪ná béicimis!
béiceadh muid!
▪ná béiceadh muid!
2
béicigí!
▪ná béicigí!
3
béicidís!
▪ná béicidís!
béiceadh siad!
▪ná béiceadh siad!
PASSIVE
béictear!
▪ná béictear!
SINGULAR
1
go mbéice mé
▪nár bhéice mé
2
go mbéice tú
▪nár bhéice tú
3
go mbéice sé (MASC.)
▪nár bhéice sé
go mbéice sí (FEM.)
▪nár bhéice sí
PLURAL
1
go mbéicimid
▪nár bhéicimid
go mbéice muid
▪nár bhéice muid
2
go mbéice sibh
▪nár bhéice sibh
3
go mbéice siad
▪nár bhéice siad
PASSIVE
go mbéictear
▪nár bhéictear
