VERBAL NOUN
braigeáil
VERBAL ADJECTIVE
braigeáilte
SINGULAR
1
bhraigeáil mé
▪ar bhraigeáil mé?
▪níor bhraigeáil mé
2
bhraigeáil tú
▪ar bhraigeáil tú?
▪níor bhraigeáil tú
3
bhraigeáil sé (MASC.)
▪ar bhraigeáil sé?
▪níor bhraigeáil sé
bhraigeáil sí (FEM.)
▪ar bhraigeáil sí?
▪níor bhraigeáil sí
PLURAL
1
bhraigeálamar
▪ar bhraigeálamar?
▪níor bhraigeálamar
bhraigeáil muid
▪ar bhraigeáil muid?
▪níor bhraigeáil muid
2
bhraigeáil sibh
▪ar bhraigeáil sibh?
▪níor bhraigeáil sibh
3
bhraigeáil siad
▪ar bhraigeáil siad?
▪níor bhraigeáil siad
bhraigeáladar
▪ar bhraigeáladar?
▪níor bhraigeáladar
PASSIVE
braigeáladh
▪ar braigeáladh?
▪níor braigeáladh
SINGULAR
1
braigeálaim
▪an mbraigeálaim?
▪ní bhraigeálaim
2
braigeálann tú
▪an mbraigeálann tú?
▪ní bhraigeálann tú
3
braigeálann sé (MASC.)
▪an mbraigeálann sé?
▪ní bhraigeálann sé
braigeálann sí (FEM.)
▪an mbraigeálann sí?
▪ní bhraigeálann sí
PLURAL
1
braigeálaimid
▪an mbraigeálaimid?
▪ní bhraigeálaimid
braigeálann muid
▪an mbraigeálann muid?
▪ní bhraigeálann muid
2
braigeálann sibh
▪an mbraigeálann sibh?
▪ní bhraigeálann sibh
3
braigeálann siad
▪an mbraigeálann siad?
▪ní bhraigeálann siad
PASSIVE
braigeáiltear
▪an mbraigeáiltear?
▪ní bhraigeáiltear
SINGULAR
1
braigeálfaidh mé
▪an mbraigeálfaidh mé?
▪ní bhraigeálfaidh mé
2
braigeálfaidh tú
▪an mbraigeálfaidh tú?
▪ní bhraigeálfaidh tú
3
braigeálfaidh sé (MASC.)
▪an mbraigeálfaidh sé?
▪ní bhraigeálfaidh sé
braigeálfaidh sí (FEM.)
▪an mbraigeálfaidh sí?
▪ní bhraigeálfaidh sí
PLURAL
1
braigeálfaimid
▪an mbraigeálfaimid?
▪ní bhraigeálfaimid
braigeálfaidh muid
▪an mbraigeálfaidh muid?
▪ní bhraigeálfaidh muid
2
braigeálfaidh sibh
▪an mbraigeálfaidh sibh?
▪ní bhraigeálfaidh sibh
3
braigeálfaidh siad
▪an mbraigeálfaidh siad?
▪ní bhraigeálfaidh siad
PASSIVE
braigeálfar
▪an mbraigeálfar?
▪ní bhraigeálfar
SINGULAR
1
bhraigeálfainn
▪an mbraigeálfainn?
▪ní bhraigeálfainn
2
bhraigeálfá
▪an mbraigeálfá?
▪ní bhraigeálfá
3
bhraigeálfadh sé (MASC.)
▪an mbraigeálfadh sé?
▪ní bhraigeálfadh sé
bhraigeálfadh sí (FEM.)
▪an mbraigeálfadh sí?
▪ní bhraigeálfadh sí
PLURAL
1
bhraigeálfaimis
▪an mbraigeálfaimis?
▪ní bhraigeálfaimis
bhraigeálfadh muid
▪an mbraigeálfadh muid?
▪ní bhraigeálfadh muid
2
bhraigeálfadh sibh
▪an mbraigeálfadh sibh?
▪ní bhraigeálfadh sibh
3
bhraigeálfaidís
▪an mbraigeálfaidís?
▪ní bhraigeálfaidís
bhraigeálfadh siad
▪an mbraigeálfadh siad?
▪ní bhraigeálfadh siad
PASSIVE
bhraigeálfaí
▪an mbraigeálfaí?
▪ní bhraigeálfaí
SINGULAR
1
bhraigeálainn
▪an mbraigeálainn?
▪ní bhraigeálainn
2
bhraigeáilteá
▪an mbraigeáilteá?
▪ní bhraigeáilteá
3
bhraigeáladh sé (MASC.)
▪an mbraigeáladh sé?
▪ní bhraigeáladh sé
bhraigeáladh sí (FEM.)
▪an mbraigeáladh sí?
▪ní bhraigeáladh sí
PLURAL
1
bhraigeálaimis
▪an mbraigeálaimis?
▪ní bhraigeálaimis
bhraigeáladh muid
▪an mbraigeáladh muid?
▪ní bhraigeáladh muid
2
bhraigeáladh sibh
▪an mbraigeáladh sibh?
▪ní bhraigeáladh sibh
3
bhraigeálaidís
▪an mbraigeálaidís?
▪ní bhraigeálaidís
bhraigeáladh siad
▪an mbraigeáladh siad?
▪ní bhraigeáladh siad
PASSIVE
bhraigeáiltí
▪an mbraigeáiltí?
▪ní bhraigeáiltí
SINGULAR
1
braigeálaim!
▪ná braigeálaim!
2
braigeáil!
▪ná braigeáil!
3
braigeáladh sé! (MASC.)
▪ná braigeáladh sé!
braigeáladh sí! (FEM.)
▪ná braigeáladh sí!
PLURAL
1
braigeálaimis!
▪ná braigeálaimis!
braigeáladh muid!
▪ná braigeáladh muid!
2
braigeálaigí!
▪ná braigeálaigí!
3
braigeálaidís!
▪ná braigeálaidís!
braigeáladh siad!
▪ná braigeáladh siad!
PASSIVE
braigeáiltear!
▪ná braigeáiltear!
SINGULAR
1
go mbraigeála mé
▪nár bhraigeála mé
2
go mbraigeála tú
▪nár bhraigeála tú
3
go mbraigeála sé (MASC.)
▪nár bhraigeála sé
go mbraigeála sí (FEM.)
▪nár bhraigeála sí
PLURAL
1
go mbraigeálaimid
▪nár bhraigeálaimid
go mbraigeála muid
▪nár bhraigeála muid
2
go mbraigeála sibh
▪nár bhraigeála sibh
3
go mbraigeála siad
▪nár bhraigeála siad
PASSIVE
go mbraigeáiltear
▪nár bhraigeáiltear
