VERBAL NOUN
cúlghearradh
VERBAL ADJECTIVE
cúlghearrtha
SINGULAR
1
chúlghearr mé
▪ar chúlghearr mé?
▪níor chúlghearr mé
2
chúlghearr tú
▪ar chúlghearr tú?
▪níor chúlghearr tú
3
chúlghearr sé (MASC.)
▪ar chúlghearr sé?
▪níor chúlghearr sé
chúlghearr sí (FEM.)
▪ar chúlghearr sí?
▪níor chúlghearr sí
PLURAL
1
chúlghearramar
▪ar chúlghearramar?
▪níor chúlghearramar
chúlghearr muid
▪ar chúlghearr muid?
▪níor chúlghearr muid
2
chúlghearr sibh
▪ar chúlghearr sibh?
▪níor chúlghearr sibh
3
chúlghearr siad
▪ar chúlghearr siad?
▪níor chúlghearr siad
chúlghearradar
▪ar chúlghearradar?
▪níor chúlghearradar
PASSIVE
cúlghearradh
▪ar cúlghearradh?
▪níor cúlghearradh
SINGULAR
1
cúlghearraim
▪an gcúlghearraim?
▪ní chúlghearraim
2
cúlghearrann tú
▪an gcúlghearrann tú?
▪ní chúlghearrann tú
3
cúlghearrann sé (MASC.)
▪an gcúlghearrann sé?
▪ní chúlghearrann sé
cúlghearrann sí (FEM.)
▪an gcúlghearrann sí?
▪ní chúlghearrann sí
PLURAL
1
cúlghearraimid
▪an gcúlghearraimid?
▪ní chúlghearraimid
cúlghearrann muid
▪an gcúlghearrann muid?
▪ní chúlghearrann muid
2
cúlghearrann sibh
▪an gcúlghearrann sibh?
▪ní chúlghearrann sibh
3
cúlghearrann siad
▪an gcúlghearrann siad?
▪ní chúlghearrann siad
PASSIVE
cúlghearrtar
▪an gcúlghearrtar?
▪ní chúlghearrtar
SINGULAR
1
cúlghearrfaidh mé
▪an gcúlghearrfaidh mé?
▪ní chúlghearrfaidh mé
2
cúlghearrfaidh tú
▪an gcúlghearrfaidh tú?
▪ní chúlghearrfaidh tú
3
cúlghearrfaidh sé (MASC.)
▪an gcúlghearrfaidh sé?
▪ní chúlghearrfaidh sé
cúlghearrfaidh sí (FEM.)
▪an gcúlghearrfaidh sí?
▪ní chúlghearrfaidh sí
PLURAL
1
cúlghearrfaimid
▪an gcúlghearrfaimid?
▪ní chúlghearrfaimid
cúlghearrfaidh muid
▪an gcúlghearrfaidh muid?
▪ní chúlghearrfaidh muid
2
cúlghearrfaidh sibh
▪an gcúlghearrfaidh sibh?
▪ní chúlghearrfaidh sibh
3
cúlghearrfaidh siad
▪an gcúlghearrfaidh siad?
▪ní chúlghearrfaidh siad
PASSIVE
cúlghearrfar
▪an gcúlghearrfar?
▪ní chúlghearrfar
SINGULAR
1
chúlghearrfainn
▪an gcúlghearrfainn?
▪ní chúlghearrfainn
2
chúlghearrfá
▪an gcúlghearrfá?
▪ní chúlghearrfá
3
chúlghearrfadh sé (MASC.)
▪an gcúlghearrfadh sé?
▪ní chúlghearrfadh sé
chúlghearrfadh sí (FEM.)
▪an gcúlghearrfadh sí?
▪ní chúlghearrfadh sí
PLURAL
1
chúlghearrfaimis
▪an gcúlghearrfaimis?
▪ní chúlghearrfaimis
chúlghearrfadh muid
▪an gcúlghearrfadh muid?
▪ní chúlghearrfadh muid
2
chúlghearrfadh sibh
▪an gcúlghearrfadh sibh?
▪ní chúlghearrfadh sibh
3
chúlghearrfaidís
▪an gcúlghearrfaidís?
▪ní chúlghearrfaidís
chúlghearrfadh siad
▪an gcúlghearrfadh siad?
▪ní chúlghearrfadh siad
PASSIVE
chúlghearrfaí
▪an gcúlghearrfaí?
▪ní chúlghearrfaí
SINGULAR
1
chúlghearrainn
▪an gcúlghearrainn?
▪ní chúlghearrainn
2
chúlghearrtá
▪an gcúlghearrtá?
▪ní chúlghearrtá
3
chúlghearradh sé (MASC.)
▪an gcúlghearradh sé?
▪ní chúlghearradh sé
chúlghearradh sí (FEM.)
▪an gcúlghearradh sí?
▪ní chúlghearradh sí
PLURAL
1
chúlghearraimis
▪an gcúlghearraimis?
▪ní chúlghearraimis
chúlghearradh muid
▪an gcúlghearradh muid?
▪ní chúlghearradh muid
2
chúlghearradh sibh
▪an gcúlghearradh sibh?
▪ní chúlghearradh sibh
3
chúlghearraidís
▪an gcúlghearraidís?
▪ní chúlghearraidís
chúlghearradh siad
▪an gcúlghearradh siad?
▪ní chúlghearradh siad
PASSIVE
chúlghearrtaí
▪an gcúlghearrtaí?
▪ní chúlghearrtaí
SINGULAR
1
cúlghearraim!
▪ná cúlghearraim!
2
cúlghearr!
▪ná cúlghearr!
3
cúlghearradh sé! (MASC.)
▪ná cúlghearradh sé!
cúlghearradh sí! (FEM.)
▪ná cúlghearradh sí!
PLURAL
1
cúlghearraimis!
▪ná cúlghearraimis!
cúlghearradh muid!
▪ná cúlghearradh muid!
2
cúlghearraigí!
▪ná cúlghearraigí!
3
cúlghearraidís!
▪ná cúlghearraidís!
cúlghearradh siad!
▪ná cúlghearradh siad!
PASSIVE
cúlghearrtar!
▪ná cúlghearrtar!
SINGULAR
1
go gcúlghearra mé
▪nár chúlghearra mé
2
go gcúlghearra tú
▪nár chúlghearra tú
3
go gcúlghearra sé (MASC.)
▪nár chúlghearra sé
go gcúlghearra sí (FEM.)
▪nár chúlghearra sí
PLURAL
1
go gcúlghearraimid
▪nár chúlghearraimid
go gcúlghearra muid
▪nár chúlghearra muid
2
go gcúlghearra sibh
▪nár chúlghearra sibh
3
go gcúlghearra siad
▪nár chúlghearra siad
PASSIVE
go gcúlghearrtar
▪nár chúlghearrtar
