VERBAL NOUN
ceartdealú
VERBAL ADJECTIVE
ceartdealaithe
SINGULAR
1
cheartdealaigh mé
▪ar cheartdealaigh mé?
▪níor cheartdealaigh mé
2
cheartdealaigh tú
▪ar cheartdealaigh tú?
▪níor cheartdealaigh tú
3
cheartdealaigh sé (MASC.)
▪ar cheartdealaigh sé?
▪níor cheartdealaigh sé
cheartdealaigh sí (FEM.)
▪ar cheartdealaigh sí?
▪níor cheartdealaigh sí
PLURAL
1
cheartdealaíomar
▪ar cheartdealaíomar?
▪níor cheartdealaíomar
cheartdealaigh muid
▪ar cheartdealaigh muid?
▪níor cheartdealaigh muid
2
cheartdealaigh sibh
▪ar cheartdealaigh sibh?
▪níor cheartdealaigh sibh
3
cheartdealaigh siad
▪ar cheartdealaigh siad?
▪níor cheartdealaigh siad
cheartdealaíodar
▪ar cheartdealaíodar?
▪níor cheartdealaíodar
PASSIVE
ceartdealaíodh
▪ar ceartdealaíodh?
▪níor ceartdealaíodh
SINGULAR
1
ceartdealaím
▪an gceartdealaím?
▪ní cheartdealaím
2
ceartdealaíonn tú
▪an gceartdealaíonn tú?
▪ní cheartdealaíonn tú
3
ceartdealaíonn sé (MASC.)
▪an gceartdealaíonn sé?
▪ní cheartdealaíonn sé
ceartdealaíonn sí (FEM.)
▪an gceartdealaíonn sí?
▪ní cheartdealaíonn sí
PLURAL
1
ceartdealaímid
▪an gceartdealaímid?
▪ní cheartdealaímid
ceartdealaíonn muid
▪an gceartdealaíonn muid?
▪ní cheartdealaíonn muid
2
ceartdealaíonn sibh
▪an gceartdealaíonn sibh?
▪ní cheartdealaíonn sibh
3
ceartdealaíonn siad
▪an gceartdealaíonn siad?
▪ní cheartdealaíonn siad
PASSIVE
ceartdealaítear
▪an gceartdealaítear?
▪ní cheartdealaítear
SINGULAR
1
ceartdealóidh mé
▪an gceartdealóidh mé?
▪ní cheartdealóidh mé
2
ceartdealóidh tú
▪an gceartdealóidh tú?
▪ní cheartdealóidh tú
3
ceartdealóidh sé (MASC.)
▪an gceartdealóidh sé?
▪ní cheartdealóidh sé
ceartdealóidh sí (FEM.)
▪an gceartdealóidh sí?
▪ní cheartdealóidh sí
PLURAL
1
ceartdealóimid
▪an gceartdealóimid?
▪ní cheartdealóimid
ceartdealóidh muid
▪an gceartdealóidh muid?
▪ní cheartdealóidh muid
2
ceartdealóidh sibh
▪an gceartdealóidh sibh?
▪ní cheartdealóidh sibh
3
ceartdealóidh siad
▪an gceartdealóidh siad?
▪ní cheartdealóidh siad
PASSIVE
ceartdealófar
▪an gceartdealófar?
▪ní cheartdealófar
SINGULAR
1
cheartdealóinn
▪an gceartdealóinn?
▪ní cheartdealóinn
2
cheartdealófá
▪an gceartdealófá?
▪ní cheartdealófá
3
cheartdealódh sé (MASC.)
▪an gceartdealódh sé?
▪ní cheartdealódh sé
cheartdealódh sí (FEM.)
▪an gceartdealódh sí?
▪ní cheartdealódh sí
PLURAL
1
cheartdealóimis
▪an gceartdealóimis?
▪ní cheartdealóimis
cheartdealódh muid
▪an gceartdealódh muid?
▪ní cheartdealódh muid
2
cheartdealódh sibh
▪an gceartdealódh sibh?
▪ní cheartdealódh sibh
3
cheartdealóidís
▪an gceartdealóidís?
▪ní cheartdealóidís
cheartdealódh siad
▪an gceartdealódh siad?
▪ní cheartdealódh siad
PASSIVE
cheartdealófaí
▪an gceartdealófaí?
▪ní cheartdealófaí
SINGULAR
1
cheartdealaínn
▪an gceartdealaínn?
▪ní cheartdealaínn
2
cheartdealaíteá
▪an gceartdealaíteá?
▪ní cheartdealaíteá
3
cheartdealaíodh sé (MASC.)
▪an gceartdealaíodh sé?
▪ní cheartdealaíodh sé
cheartdealaíodh sí (FEM.)
▪an gceartdealaíodh sí?
▪ní cheartdealaíodh sí
PLURAL
1
cheartdealaímis
▪an gceartdealaímis?
▪ní cheartdealaímis
cheartdealaíodh muid
▪an gceartdealaíodh muid?
▪ní cheartdealaíodh muid
2
cheartdealaíodh sibh
▪an gceartdealaíodh sibh?
▪ní cheartdealaíodh sibh
3
cheartdealaídís
▪an gceartdealaídís?
▪ní cheartdealaídís
cheartdealaíodh siad
▪an gceartdealaíodh siad?
▪ní cheartdealaíodh siad
PASSIVE
cheartdealaítí
▪an gceartdealaítí?
▪ní cheartdealaítí
SINGULAR
1
ceartdealaím!
▪ná ceartdealaím!
2
ceartdealaigh!
▪ná ceartdealaigh!
3
ceartdealaíodh sé! (MASC.)
▪ná ceartdealaíodh sé!
ceartdealaíodh sí! (FEM.)
▪ná ceartdealaíodh sí!
PLURAL
1
ceartdealaímis!
▪ná ceartdealaímis!
ceartdealaíodh muid!
▪ná ceartdealaíodh muid!
2
ceartdealaígí!
▪ná ceartdealaígí!
3
ceartdealaídís!
▪ná ceartdealaídís!
ceartdealaíodh siad!
▪ná ceartdealaíodh siad!
PASSIVE
ceartdealaítear!
▪ná ceartdealaítear!
SINGULAR
1
go gceartdealaí mé
▪nár cheartdealaí mé
2
go gceartdealaí tú
▪nár cheartdealaí tú
3
go gceartdealaí sé (MASC.)
▪nár cheartdealaí sé
go gceartdealaí sí (FEM.)
▪nár cheartdealaí sí
PLURAL
1
go gceartdealaímid
▪nár cheartdealaímid
go gceartdealaí muid
▪nár cheartdealaí muid
2
go gceartdealaí sibh
▪nár cheartdealaí sibh
3
go gceartdealaí siad
▪nár cheartdealaí siad
PASSIVE
go gceartdealaítear
▪nár cheartdealaítear
