VERBAL NOUN
cnagbhruith
VERBAL ADJECTIVE
cnagbhruite
SINGULAR
1
chnagbhruith mé
▪ar chnagbhruith mé?
▪níor chnagbhruith mé
2
chnagbhruith tú
▪ar chnagbhruith tú?
▪níor chnagbhruith tú
3
chnagbhruith sé (MASC.)
▪ar chnagbhruith sé?
▪níor chnagbhruith sé
chnagbhruith sí (FEM.)
▪ar chnagbhruith sí?
▪níor chnagbhruith sí
PLURAL
1
chnagbhruitheamar
▪ar chnagbhruitheamar?
▪níor chnagbhruitheamar
chnagbhruith muid
▪ar chnagbhruith muid?
▪níor chnagbhruith muid
2
chnagbhruith sibh
▪ar chnagbhruith sibh?
▪níor chnagbhruith sibh
3
chnagbhruith siad
▪ar chnagbhruith siad?
▪níor chnagbhruith siad
chnagbhruitheadar
▪ar chnagbhruitheadar?
▪níor chnagbhruitheadar
PASSIVE
cnagbhruitheadh
▪ar cnagbhruitheadh?
▪níor cnagbhruitheadh
SINGULAR
1
cnagbhruithim
▪an gcnagbhruithim?
▪ní chnagbhruithim
2
cnagbhruitheann tú
▪an gcnagbhruitheann tú?
▪ní chnagbhruitheann tú
3
cnagbhruitheann sé (MASC.)
▪an gcnagbhruitheann sé?
▪ní chnagbhruitheann sé
cnagbhruitheann sí (FEM.)
▪an gcnagbhruitheann sí?
▪ní chnagbhruitheann sí
PLURAL
1
cnagbhruithimid
▪an gcnagbhruithimid?
▪ní chnagbhruithimid
cnagbhruitheann muid
▪an gcnagbhruitheann muid?
▪ní chnagbhruitheann muid
2
cnagbhruitheann sibh
▪an gcnagbhruitheann sibh?
▪ní chnagbhruitheann sibh
3
cnagbhruitheann siad
▪an gcnagbhruitheann siad?
▪ní chnagbhruitheann siad
PASSIVE
cnagbhruitear
▪an gcnagbhruitear?
▪ní chnagbhruitear
SINGULAR
1
cnagbhruithfidh mé
▪an gcnagbhruithfidh mé?
▪ní chnagbhruithfidh mé
2
cnagbhruithfidh tú
▪an gcnagbhruithfidh tú?
▪ní chnagbhruithfidh tú
3
cnagbhruithfidh sé (MASC.)
▪an gcnagbhruithfidh sé?
▪ní chnagbhruithfidh sé
cnagbhruithfidh sí (FEM.)
▪an gcnagbhruithfidh sí?
▪ní chnagbhruithfidh sí
PLURAL
1
cnagbhruithfimid
▪an gcnagbhruithfimid?
▪ní chnagbhruithfimid
cnagbhruithfidh muid
▪an gcnagbhruithfidh muid?
▪ní chnagbhruithfidh muid
2
cnagbhruithfidh sibh
▪an gcnagbhruithfidh sibh?
▪ní chnagbhruithfidh sibh
3
cnagbhruithfidh siad
▪an gcnagbhruithfidh siad?
▪ní chnagbhruithfidh siad
PASSIVE
cnagbhruithfear
▪an gcnagbhruithfear?
▪ní chnagbhruithfear
SINGULAR
1
chnagbhruithfinn
▪an gcnagbhruithfinn?
▪ní chnagbhruithfinn
2
chnagbhruithfeá
▪an gcnagbhruithfeá?
▪ní chnagbhruithfeá
3
chnagbhruithfeadh sé (MASC.)
▪an gcnagbhruithfeadh sé?
▪ní chnagbhruithfeadh sé
chnagbhruithfeadh sí (FEM.)
▪an gcnagbhruithfeadh sí?
▪ní chnagbhruithfeadh sí
PLURAL
1
chnagbhruithfimis
▪an gcnagbhruithfimis?
▪ní chnagbhruithfimis
chnagbhruithfeadh muid
▪an gcnagbhruithfeadh muid?
▪ní chnagbhruithfeadh muid
2
chnagbhruithfeadh sibh
▪an gcnagbhruithfeadh sibh?
▪ní chnagbhruithfeadh sibh
3
chnagbhruithfidís
▪an gcnagbhruithfidís?
▪ní chnagbhruithfidís
chnagbhruithfeadh siad
▪an gcnagbhruithfeadh siad?
▪ní chnagbhruithfeadh siad
PASSIVE
chnagbhruithfí
▪an gcnagbhruithfí?
▪ní chnagbhruithfí
SINGULAR
1
chnagbhruithinn
▪an gcnagbhruithinn?
▪ní chnagbhruithinn
2
chnagbhruiteá
▪an gcnagbhruiteá?
▪ní chnagbhruiteá
3
chnagbhruitheadh sé (MASC.)
▪an gcnagbhruitheadh sé?
▪ní chnagbhruitheadh sé
chnagbhruitheadh sí (FEM.)
▪an gcnagbhruitheadh sí?
▪ní chnagbhruitheadh sí
PLURAL
1
chnagbhruithimis
▪an gcnagbhruithimis?
▪ní chnagbhruithimis
chnagbhruitheadh muid
▪an gcnagbhruitheadh muid?
▪ní chnagbhruitheadh muid
2
chnagbhruitheadh sibh
▪an gcnagbhruitheadh sibh?
▪ní chnagbhruitheadh sibh
3
chnagbhruithidís
▪an gcnagbhruithidís?
▪ní chnagbhruithidís
chnagbhruitheadh siad
▪an gcnagbhruitheadh siad?
▪ní chnagbhruitheadh siad
PASSIVE
chnagbhruití
▪an gcnagbhruití?
▪ní chnagbhruití
SINGULAR
1
cnagbhruithim!
▪ná cnagbhruithim!
2
cnagbhruith!
▪ná cnagbhruith!
3
cnagbhruitheadh sé! (MASC.)
▪ná cnagbhruitheadh sé!
cnagbhruitheadh sí! (FEM.)
▪ná cnagbhruitheadh sí!
PLURAL
1
cnagbhruithimis!
▪ná cnagbhruithimis!
cnagbhruitheadh muid!
▪ná cnagbhruitheadh muid!
2
cnagbhruithigí!
▪ná cnagbhruithigí!
3
cnagbhruithidís!
▪ná cnagbhruithidís!
cnagbhruitheadh siad!
▪ná cnagbhruitheadh siad!
PASSIVE
cnagbhruitear!
▪ná cnagbhruitear!
SINGULAR
1
go gcnagbhruithe mé
▪nár chnagbhruithe mé
2
go gcnagbhruithe tú
▪nár chnagbhruithe tú
3
go gcnagbhruithe sé (MASC.)
▪nár chnagbhruithe sé
go gcnagbhruithe sí (FEM.)
▪nár chnagbhruithe sí
PLURAL
1
go gcnagbhruithimid
▪nár chnagbhruithimid
go gcnagbhruithe muid
▪nár chnagbhruithe muid
2
go gcnagbhruithe sibh
▪nár chnagbhruithe sibh
3
go gcnagbhruithe siad
▪nár chnagbhruithe siad
PASSIVE
go gcnagbhruitear
▪nár chnagbhruitear
