Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

comhbhailigh

VERB

VERBAL NOUN

comhbhailiú

VERBAL ADJECTIVE

comhbhailithe

SINGULAR

1
chomhbhailigh mé
ar chomhbhailigh mé?
níor chomhbhailigh mé
2
chomhbhailigh tú
ar chomhbhailigh tú?
níor chomhbhailigh tú
3
chomhbhailigh sé (MASC.)
ar chomhbhailigh sé?
níor chomhbhailigh sé
chomhbhailigh sí (FEM.)
ar chomhbhailigh sí?
níor chomhbhailigh sí

PLURAL

1
chomhbhailíomar
ar chomhbhailíomar?
níor chomhbhailíomar
chomhbhailigh muid
ar chomhbhailigh muid?
níor chomhbhailigh muid
2
chomhbhailigh sibh
ar chomhbhailigh sibh?
níor chomhbhailigh sibh
3
chomhbhailigh siad
ar chomhbhailigh siad?
níor chomhbhailigh siad
chomhbhailíodar
ar chomhbhailíodar?
níor chomhbhailíodar

PASSIVE

comhbhailíodh
ar comhbhailíodh?
níor comhbhailíodh

SINGULAR

1
comhbhailím
an gcomhbhailím?
ní chomhbhailím
2
comhbhailíonn tú
an gcomhbhailíonn tú?
ní chomhbhailíonn tú
3
comhbhailíonn sé (MASC.)
an gcomhbhailíonn sé?
ní chomhbhailíonn sé
comhbhailíonn sí (FEM.)
an gcomhbhailíonn sí?
ní chomhbhailíonn sí

PLURAL

1
comhbhailímid
an gcomhbhailímid?
ní chomhbhailímid
comhbhailíonn muid
an gcomhbhailíonn muid?
ní chomhbhailíonn muid
2
comhbhailíonn sibh
an gcomhbhailíonn sibh?
ní chomhbhailíonn sibh
3
comhbhailíonn siad
an gcomhbhailíonn siad?
ní chomhbhailíonn siad

PASSIVE

comhbhailítear
an gcomhbhailítear?
ní chomhbhailítear

SINGULAR

1
comhbhaileoidh mé
an gcomhbhaileoidh mé?
ní chomhbhaileoidh mé
2
comhbhaileoidh tú
an gcomhbhaileoidh tú?
ní chomhbhaileoidh tú
3
comhbhaileoidh sé (MASC.)
an gcomhbhaileoidh sé?
ní chomhbhaileoidh sé
comhbhaileoidh sí (FEM.)
an gcomhbhaileoidh sí?
ní chomhbhaileoidh sí

PLURAL

1
comhbhaileoimid
an gcomhbhaileoimid?
ní chomhbhaileoimid
comhbhaileoidh muid
an gcomhbhaileoidh muid?
ní chomhbhaileoidh muid
2
comhbhaileoidh sibh
an gcomhbhaileoidh sibh?
ní chomhbhaileoidh sibh
3
comhbhaileoidh siad
an gcomhbhaileoidh siad?
ní chomhbhaileoidh siad

PASSIVE

comhbhaileofar
an gcomhbhaileofar?
ní chomhbhaileofar

SINGULAR

1
chomhbhaileoinn
an gcomhbhaileoinn?
ní chomhbhaileoinn
2
chomhbhaileofá
an gcomhbhaileofá?
ní chomhbhaileofá
3
chomhbhaileodh sé (MASC.)
an gcomhbhaileodh sé?
ní chomhbhaileodh sé
chomhbhaileodh sí (FEM.)
an gcomhbhaileodh sí?
ní chomhbhaileodh sí

PLURAL

1
chomhbhaileoimis
an gcomhbhaileoimis?
ní chomhbhaileoimis
chomhbhaileodh muid
an gcomhbhaileodh muid?
ní chomhbhaileodh muid
2
chomhbhaileodh sibh
an gcomhbhaileodh sibh?
ní chomhbhaileodh sibh
3
chomhbhaileoidís
an gcomhbhaileoidís?
ní chomhbhaileoidís
chomhbhaileodh siad
an gcomhbhaileodh siad?
ní chomhbhaileodh siad

PASSIVE

chomhbhaileofaí
an gcomhbhaileofaí?
ní chomhbhaileofaí

SINGULAR

1
chomhbhailínn
an gcomhbhailínn?
ní chomhbhailínn
2
chomhbhailíteá
an gcomhbhailíteá?
ní chomhbhailíteá
3
chomhbhailíodh sé (MASC.)
an gcomhbhailíodh sé?
ní chomhbhailíodh sé
chomhbhailíodh sí (FEM.)
an gcomhbhailíodh sí?
ní chomhbhailíodh sí

PLURAL

1
chomhbhailímis
an gcomhbhailímis?
ní chomhbhailímis
chomhbhailíodh muid
an gcomhbhailíodh muid?
ní chomhbhailíodh muid
2
chomhbhailíodh sibh
an gcomhbhailíodh sibh?
ní chomhbhailíodh sibh
3
chomhbhailídís
an gcomhbhailídís?
ní chomhbhailídís
chomhbhailíodh siad
an gcomhbhailíodh siad?
ní chomhbhailíodh siad

PASSIVE

chomhbhailítí
an gcomhbhailítí?
ní chomhbhailítí

SINGULAR

1
comhbhailím!
ná comhbhailím!
2
comhbhailigh!
ná comhbhailigh!
3
comhbhailíodh sé! (MASC.)
ná comhbhailíodh sé!
comhbhailíodh sí! (FEM.)
ná comhbhailíodh sí!

PLURAL

1
comhbhailímis!
ná comhbhailímis!
comhbhailíodh muid!
ná comhbhailíodh muid!
2
comhbhailígí!
ná comhbhailígí!
3
comhbhailídís!
ná comhbhailídís!
comhbhailíodh siad!
ná comhbhailíodh siad!

PASSIVE

comhbhailítear!
ná comhbhailítear!

SINGULAR

1
go gcomhbhailí mé
nár chomhbhailí mé
2
go gcomhbhailí tú
nár chomhbhailí tú
3
go gcomhbhailí sé (MASC.)
nár chomhbhailí sé
go gcomhbhailí sí (FEM.)
nár chomhbhailí sí

PLURAL

1
go gcomhbhailímid
nár chomhbhailímid
go gcomhbhailí muid
nár chomhbhailí muid
2
go gcomhbhailí sibh
nár chomhbhailí sibh
3
go gcomhbhailí siad
nár chomhbhailí siad

PASSIVE

go gcomhbhailítear
nár chomhbhailítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News