VERBAL NOUN
comhbhailiú
VERBAL ADJECTIVE
comhbhailithe
SINGULAR
1
chomhbhailigh mé
▪ar chomhbhailigh mé?
▪níor chomhbhailigh mé
2
chomhbhailigh tú
▪ar chomhbhailigh tú?
▪níor chomhbhailigh tú
3
chomhbhailigh sé (MASC.)
▪ar chomhbhailigh sé?
▪níor chomhbhailigh sé
chomhbhailigh sí (FEM.)
▪ar chomhbhailigh sí?
▪níor chomhbhailigh sí
PLURAL
1
chomhbhailíomar
▪ar chomhbhailíomar?
▪níor chomhbhailíomar
chomhbhailigh muid
▪ar chomhbhailigh muid?
▪níor chomhbhailigh muid
2
chomhbhailigh sibh
▪ar chomhbhailigh sibh?
▪níor chomhbhailigh sibh
3
chomhbhailigh siad
▪ar chomhbhailigh siad?
▪níor chomhbhailigh siad
chomhbhailíodar
▪ar chomhbhailíodar?
▪níor chomhbhailíodar
PASSIVE
comhbhailíodh
▪ar comhbhailíodh?
▪níor comhbhailíodh
SINGULAR
1
comhbhailím
▪an gcomhbhailím?
▪ní chomhbhailím
2
comhbhailíonn tú
▪an gcomhbhailíonn tú?
▪ní chomhbhailíonn tú
3
comhbhailíonn sé (MASC.)
▪an gcomhbhailíonn sé?
▪ní chomhbhailíonn sé
comhbhailíonn sí (FEM.)
▪an gcomhbhailíonn sí?
▪ní chomhbhailíonn sí
PLURAL
1
comhbhailímid
▪an gcomhbhailímid?
▪ní chomhbhailímid
comhbhailíonn muid
▪an gcomhbhailíonn muid?
▪ní chomhbhailíonn muid
2
comhbhailíonn sibh
▪an gcomhbhailíonn sibh?
▪ní chomhbhailíonn sibh
3
comhbhailíonn siad
▪an gcomhbhailíonn siad?
▪ní chomhbhailíonn siad
PASSIVE
comhbhailítear
▪an gcomhbhailítear?
▪ní chomhbhailítear
SINGULAR
1
comhbhaileoidh mé
▪an gcomhbhaileoidh mé?
▪ní chomhbhaileoidh mé
2
comhbhaileoidh tú
▪an gcomhbhaileoidh tú?
▪ní chomhbhaileoidh tú
3
comhbhaileoidh sé (MASC.)
▪an gcomhbhaileoidh sé?
▪ní chomhbhaileoidh sé
comhbhaileoidh sí (FEM.)
▪an gcomhbhaileoidh sí?
▪ní chomhbhaileoidh sí
PLURAL
1
comhbhaileoimid
▪an gcomhbhaileoimid?
▪ní chomhbhaileoimid
comhbhaileoidh muid
▪an gcomhbhaileoidh muid?
▪ní chomhbhaileoidh muid
2
comhbhaileoidh sibh
▪an gcomhbhaileoidh sibh?
▪ní chomhbhaileoidh sibh
3
comhbhaileoidh siad
▪an gcomhbhaileoidh siad?
▪ní chomhbhaileoidh siad
PASSIVE
comhbhaileofar
▪an gcomhbhaileofar?
▪ní chomhbhaileofar
SINGULAR
1
chomhbhaileoinn
▪an gcomhbhaileoinn?
▪ní chomhbhaileoinn
2
chomhbhaileofá
▪an gcomhbhaileofá?
▪ní chomhbhaileofá
3
chomhbhaileodh sé (MASC.)
▪an gcomhbhaileodh sé?
▪ní chomhbhaileodh sé
chomhbhaileodh sí (FEM.)
▪an gcomhbhaileodh sí?
▪ní chomhbhaileodh sí
PLURAL
1
chomhbhaileoimis
▪an gcomhbhaileoimis?
▪ní chomhbhaileoimis
chomhbhaileodh muid
▪an gcomhbhaileodh muid?
▪ní chomhbhaileodh muid
2
chomhbhaileodh sibh
▪an gcomhbhaileodh sibh?
▪ní chomhbhaileodh sibh
3
chomhbhaileoidís
▪an gcomhbhaileoidís?
▪ní chomhbhaileoidís
chomhbhaileodh siad
▪an gcomhbhaileodh siad?
▪ní chomhbhaileodh siad
PASSIVE
chomhbhaileofaí
▪an gcomhbhaileofaí?
▪ní chomhbhaileofaí
SINGULAR
1
chomhbhailínn
▪an gcomhbhailínn?
▪ní chomhbhailínn
2
chomhbhailíteá
▪an gcomhbhailíteá?
▪ní chomhbhailíteá
3
chomhbhailíodh sé (MASC.)
▪an gcomhbhailíodh sé?
▪ní chomhbhailíodh sé
chomhbhailíodh sí (FEM.)
▪an gcomhbhailíodh sí?
▪ní chomhbhailíodh sí
PLURAL
1
chomhbhailímis
▪an gcomhbhailímis?
▪ní chomhbhailímis
chomhbhailíodh muid
▪an gcomhbhailíodh muid?
▪ní chomhbhailíodh muid
2
chomhbhailíodh sibh
▪an gcomhbhailíodh sibh?
▪ní chomhbhailíodh sibh
3
chomhbhailídís
▪an gcomhbhailídís?
▪ní chomhbhailídís
chomhbhailíodh siad
▪an gcomhbhailíodh siad?
▪ní chomhbhailíodh siad
PASSIVE
chomhbhailítí
▪an gcomhbhailítí?
▪ní chomhbhailítí
SINGULAR
1
comhbhailím!
▪ná comhbhailím!
2
comhbhailigh!
▪ná comhbhailigh!
3
comhbhailíodh sé! (MASC.)
▪ná comhbhailíodh sé!
comhbhailíodh sí! (FEM.)
▪ná comhbhailíodh sí!
PLURAL
1
comhbhailímis!
▪ná comhbhailímis!
comhbhailíodh muid!
▪ná comhbhailíodh muid!
2
comhbhailígí!
▪ná comhbhailígí!
3
comhbhailídís!
▪ná comhbhailídís!
comhbhailíodh siad!
▪ná comhbhailíodh siad!
PASSIVE
comhbhailítear!
▪ná comhbhailítear!
SINGULAR
1
go gcomhbhailí mé
▪nár chomhbhailí mé
2
go gcomhbhailí tú
▪nár chomhbhailí tú
3
go gcomhbhailí sé (MASC.)
▪nár chomhbhailí sé
go gcomhbhailí sí (FEM.)
▪nár chomhbhailí sí
PLURAL
1
go gcomhbhailímid
▪nár chomhbhailímid
go gcomhbhailí muid
▪nár chomhbhailí muid
2
go gcomhbhailí sibh
▪nár chomhbhailí sibh
3
go gcomhbhailí siad
▪nár chomhbhailí siad
PASSIVE
go gcomhbhailítear
▪nár chomhbhailítear
