VERBAL NOUN
crosphailniú
VERBAL ADJECTIVE
crosphailnithe
SINGULAR
1
chrosphailnigh mé
▪ar chrosphailnigh mé?
▪níor chrosphailnigh mé
2
chrosphailnigh tú
▪ar chrosphailnigh tú?
▪níor chrosphailnigh tú
3
chrosphailnigh sé (MASC.)
▪ar chrosphailnigh sé?
▪níor chrosphailnigh sé
chrosphailnigh sí (FEM.)
▪ar chrosphailnigh sí?
▪níor chrosphailnigh sí
PLURAL
1
chrosphailníomar
▪ar chrosphailníomar?
▪níor chrosphailníomar
chrosphailnigh muid
▪ar chrosphailnigh muid?
▪níor chrosphailnigh muid
2
chrosphailnigh sibh
▪ar chrosphailnigh sibh?
▪níor chrosphailnigh sibh
3
chrosphailnigh siad
▪ar chrosphailnigh siad?
▪níor chrosphailnigh siad
chrosphailníodar
▪ar chrosphailníodar?
▪níor chrosphailníodar
PASSIVE
crosphailníodh
▪ar crosphailníodh?
▪níor crosphailníodh
SINGULAR
1
crosphailním
▪an gcrosphailním?
▪ní chrosphailním
2
crosphailníonn tú
▪an gcrosphailníonn tú?
▪ní chrosphailníonn tú
3
crosphailníonn sé (MASC.)
▪an gcrosphailníonn sé?
▪ní chrosphailníonn sé
crosphailníonn sí (FEM.)
▪an gcrosphailníonn sí?
▪ní chrosphailníonn sí
PLURAL
1
crosphailnímid
▪an gcrosphailnímid?
▪ní chrosphailnímid
crosphailníonn muid
▪an gcrosphailníonn muid?
▪ní chrosphailníonn muid
2
crosphailníonn sibh
▪an gcrosphailníonn sibh?
▪ní chrosphailníonn sibh
3
crosphailníonn siad
▪an gcrosphailníonn siad?
▪ní chrosphailníonn siad
PASSIVE
crosphailnítear
▪an gcrosphailnítear?
▪ní chrosphailnítear
SINGULAR
1
crosphailneoidh mé
▪an gcrosphailneoidh mé?
▪ní chrosphailneoidh mé
2
crosphailneoidh tú
▪an gcrosphailneoidh tú?
▪ní chrosphailneoidh tú
3
crosphailneoidh sé (MASC.)
▪an gcrosphailneoidh sé?
▪ní chrosphailneoidh sé
crosphailneoidh sí (FEM.)
▪an gcrosphailneoidh sí?
▪ní chrosphailneoidh sí
PLURAL
1
crosphailneoimid
▪an gcrosphailneoimid?
▪ní chrosphailneoimid
crosphailneoidh muid
▪an gcrosphailneoidh muid?
▪ní chrosphailneoidh muid
2
crosphailneoidh sibh
▪an gcrosphailneoidh sibh?
▪ní chrosphailneoidh sibh
3
crosphailneoidh siad
▪an gcrosphailneoidh siad?
▪ní chrosphailneoidh siad
PASSIVE
crosphailneofar
▪an gcrosphailneofar?
▪ní chrosphailneofar
SINGULAR
1
chrosphailneoinn
▪an gcrosphailneoinn?
▪ní chrosphailneoinn
2
chrosphailneofá
▪an gcrosphailneofá?
▪ní chrosphailneofá
3
chrosphailneodh sé (MASC.)
▪an gcrosphailneodh sé?
▪ní chrosphailneodh sé
chrosphailneodh sí (FEM.)
▪an gcrosphailneodh sí?
▪ní chrosphailneodh sí
PLURAL
1
chrosphailneoimis
▪an gcrosphailneoimis?
▪ní chrosphailneoimis
chrosphailneodh muid
▪an gcrosphailneodh muid?
▪ní chrosphailneodh muid
2
chrosphailneodh sibh
▪an gcrosphailneodh sibh?
▪ní chrosphailneodh sibh
3
chrosphailneoidís
▪an gcrosphailneoidís?
▪ní chrosphailneoidís
chrosphailneodh siad
▪an gcrosphailneodh siad?
▪ní chrosphailneodh siad
PASSIVE
chrosphailneofaí
▪an gcrosphailneofaí?
▪ní chrosphailneofaí
SINGULAR
1
chrosphailnínn
▪an gcrosphailnínn?
▪ní chrosphailnínn
2
chrosphailníteá
▪an gcrosphailníteá?
▪ní chrosphailníteá
3
chrosphailníodh sé (MASC.)
▪an gcrosphailníodh sé?
▪ní chrosphailníodh sé
chrosphailníodh sí (FEM.)
▪an gcrosphailníodh sí?
▪ní chrosphailníodh sí
PLURAL
1
chrosphailnímis
▪an gcrosphailnímis?
▪ní chrosphailnímis
chrosphailníodh muid
▪an gcrosphailníodh muid?
▪ní chrosphailníodh muid
2
chrosphailníodh sibh
▪an gcrosphailníodh sibh?
▪ní chrosphailníodh sibh
3
chrosphailnídís
▪an gcrosphailnídís?
▪ní chrosphailnídís
chrosphailníodh siad
▪an gcrosphailníodh siad?
▪ní chrosphailníodh siad
PASSIVE
chrosphailnítí
▪an gcrosphailnítí?
▪ní chrosphailnítí
SINGULAR
1
crosphailním!
▪ná crosphailním!
2
crosphailnigh!
▪ná crosphailnigh!
3
crosphailníodh sé! (MASC.)
▪ná crosphailníodh sé!
crosphailníodh sí! (FEM.)
▪ná crosphailníodh sí!
PLURAL
1
crosphailnímis!
▪ná crosphailnímis!
crosphailníodh muid!
▪ná crosphailníodh muid!
2
crosphailnígí!
▪ná crosphailnígí!
3
crosphailnídís!
▪ná crosphailnídís!
crosphailníodh siad!
▪ná crosphailníodh siad!
PASSIVE
crosphailnítear!
▪ná crosphailnítear!
SINGULAR
1
go gcrosphailní mé
▪nár chrosphailní mé
2
go gcrosphailní tú
▪nár chrosphailní tú
3
go gcrosphailní sé (MASC.)
▪nár chrosphailní sé
go gcrosphailní sí (FEM.)
▪nár chrosphailní sí
PLURAL
1
go gcrosphailnímid
▪nár chrosphailnímid
go gcrosphailní muid
▪nár chrosphailní muid
2
go gcrosphailní sibh
▪nár chrosphailní sibh
3
go gcrosphailní siad
▪nár chrosphailní siad
PASSIVE
go gcrosphailnítear
▪nár chrosphailnítear
