VERBAL NOUN
dí-ocsaiginiú
VERBAL ADJECTIVE
dí-ocsaiginithe
SINGULAR
1
dhí-ocsaiginigh mé
▪ar dhí-ocsaiginigh mé?
▪níor dhí-ocsaiginigh mé
2
dhí-ocsaiginigh tú
▪ar dhí-ocsaiginigh tú?
▪níor dhí-ocsaiginigh tú
3
dhí-ocsaiginigh sé (MASC.)
▪ar dhí-ocsaiginigh sé?
▪níor dhí-ocsaiginigh sé
dhí-ocsaiginigh sí (FEM.)
▪ar dhí-ocsaiginigh sí?
▪níor dhí-ocsaiginigh sí
PLURAL
1
dhí-ocsaiginíomar
▪ar dhí-ocsaiginíomar?
▪níor dhí-ocsaiginíomar
dhí-ocsaiginigh muid
▪ar dhí-ocsaiginigh muid?
▪níor dhí-ocsaiginigh muid
2
dhí-ocsaiginigh sibh
▪ar dhí-ocsaiginigh sibh?
▪níor dhí-ocsaiginigh sibh
3
dhí-ocsaiginigh siad
▪ar dhí-ocsaiginigh siad?
▪níor dhí-ocsaiginigh siad
dhí-ocsaiginíodar
▪ar dhí-ocsaiginíodar?
▪níor dhí-ocsaiginíodar
PASSIVE
dí-ocsaiginíodh
▪ar dí-ocsaiginíodh?
▪níor dí-ocsaiginíodh
SINGULAR
1
dí-ocsaiginím
▪an ndí-ocsaiginím?
▪ní dhí-ocsaiginím
2
dí-ocsaiginíonn tú
▪an ndí-ocsaiginíonn tú?
▪ní dhí-ocsaiginíonn tú
3
dí-ocsaiginíonn sé (MASC.)
▪an ndí-ocsaiginíonn sé?
▪ní dhí-ocsaiginíonn sé
dí-ocsaiginíonn sí (FEM.)
▪an ndí-ocsaiginíonn sí?
▪ní dhí-ocsaiginíonn sí
PLURAL
1
dí-ocsaiginímid
▪an ndí-ocsaiginímid?
▪ní dhí-ocsaiginímid
dí-ocsaiginíonn muid
▪an ndí-ocsaiginíonn muid?
▪ní dhí-ocsaiginíonn muid
2
dí-ocsaiginíonn sibh
▪an ndí-ocsaiginíonn sibh?
▪ní dhí-ocsaiginíonn sibh
3
dí-ocsaiginíonn siad
▪an ndí-ocsaiginíonn siad?
▪ní dhí-ocsaiginíonn siad
PASSIVE
dí-ocsaiginítear
▪an ndí-ocsaiginítear?
▪ní dhí-ocsaiginítear
SINGULAR
1
dí-ocsaigineoidh mé
▪an ndí-ocsaigineoidh mé?
▪ní dhí-ocsaigineoidh mé
2
dí-ocsaigineoidh tú
▪an ndí-ocsaigineoidh tú?
▪ní dhí-ocsaigineoidh tú
3
dí-ocsaigineoidh sé (MASC.)
▪an ndí-ocsaigineoidh sé?
▪ní dhí-ocsaigineoidh sé
dí-ocsaigineoidh sí (FEM.)
▪an ndí-ocsaigineoidh sí?
▪ní dhí-ocsaigineoidh sí
PLURAL
1
dí-ocsaigineoimid
▪an ndí-ocsaigineoimid?
▪ní dhí-ocsaigineoimid
dí-ocsaigineoidh muid
▪an ndí-ocsaigineoidh muid?
▪ní dhí-ocsaigineoidh muid
2
dí-ocsaigineoidh sibh
▪an ndí-ocsaigineoidh sibh?
▪ní dhí-ocsaigineoidh sibh
3
dí-ocsaigineoidh siad
▪an ndí-ocsaigineoidh siad?
▪ní dhí-ocsaigineoidh siad
PASSIVE
dí-ocsaigineofar
▪an ndí-ocsaigineofar?
▪ní dhí-ocsaigineofar
SINGULAR
1
dhí-ocsaigineoinn
▪an ndí-ocsaigineoinn?
▪ní dhí-ocsaigineoinn
2
dhí-ocsaigineofá
▪an ndí-ocsaigineofá?
▪ní dhí-ocsaigineofá
3
dhí-ocsaigineodh sé (MASC.)
▪an ndí-ocsaigineodh sé?
▪ní dhí-ocsaigineodh sé
dhí-ocsaigineodh sí (FEM.)
▪an ndí-ocsaigineodh sí?
▪ní dhí-ocsaigineodh sí
PLURAL
1
dhí-ocsaigineoimis
▪an ndí-ocsaigineoimis?
▪ní dhí-ocsaigineoimis
dhí-ocsaigineodh muid
▪an ndí-ocsaigineodh muid?
▪ní dhí-ocsaigineodh muid
2
dhí-ocsaigineodh sibh
▪an ndí-ocsaigineodh sibh?
▪ní dhí-ocsaigineodh sibh
3
dhí-ocsaigineoidís
▪an ndí-ocsaigineoidís?
▪ní dhí-ocsaigineoidís
dhí-ocsaigineodh siad
▪an ndí-ocsaigineodh siad?
▪ní dhí-ocsaigineodh siad
PASSIVE
dhí-ocsaigineofaí
▪an ndí-ocsaigineofaí?
▪ní dhí-ocsaigineofaí
SINGULAR
1
dhí-ocsaiginínn
▪an ndí-ocsaiginínn?
▪ní dhí-ocsaiginínn
2
dhí-ocsaiginíteá
▪an ndí-ocsaiginíteá?
▪ní dhí-ocsaiginíteá
3
dhí-ocsaiginíodh sé (MASC.)
▪an ndí-ocsaiginíodh sé?
▪ní dhí-ocsaiginíodh sé
dhí-ocsaiginíodh sí (FEM.)
▪an ndí-ocsaiginíodh sí?
▪ní dhí-ocsaiginíodh sí
PLURAL
1
dhí-ocsaiginímis
▪an ndí-ocsaiginímis?
▪ní dhí-ocsaiginímis
dhí-ocsaiginíodh muid
▪an ndí-ocsaiginíodh muid?
▪ní dhí-ocsaiginíodh muid
2
dhí-ocsaiginíodh sibh
▪an ndí-ocsaiginíodh sibh?
▪ní dhí-ocsaiginíodh sibh
3
dhí-ocsaiginídís
▪an ndí-ocsaiginídís?
▪ní dhí-ocsaiginídís
dhí-ocsaiginíodh siad
▪an ndí-ocsaiginíodh siad?
▪ní dhí-ocsaiginíodh siad
PASSIVE
dhí-ocsaiginítí
▪an ndí-ocsaiginítí?
▪ní dhí-ocsaiginítí
SINGULAR
1
dí-ocsaiginím!
▪ná dí-ocsaiginím!
2
dí-ocsaiginigh!
▪ná dí-ocsaiginigh!
3
dí-ocsaiginíodh sé! (MASC.)
▪ná dí-ocsaiginíodh sé!
dí-ocsaiginíodh sí! (FEM.)
▪ná dí-ocsaiginíodh sí!
PLURAL
1
dí-ocsaiginímis!
▪ná dí-ocsaiginímis!
dí-ocsaiginíodh muid!
▪ná dí-ocsaiginíodh muid!
2
dí-ocsaiginígí!
▪ná dí-ocsaiginígí!
3
dí-ocsaiginídís!
▪ná dí-ocsaiginídís!
dí-ocsaiginíodh siad!
▪ná dí-ocsaiginíodh siad!
PASSIVE
dí-ocsaiginítear!
▪ná dí-ocsaiginítear!
SINGULAR
1
go ndí-ocsaiginí mé
▪nár dhí-ocsaiginí mé
2
go ndí-ocsaiginí tú
▪nár dhí-ocsaiginí tú
3
go ndí-ocsaiginí sé (MASC.)
▪nár dhí-ocsaiginí sé
go ndí-ocsaiginí sí (FEM.)
▪nár dhí-ocsaiginí sí
PLURAL
1
go ndí-ocsaiginímid
▪nár dhí-ocsaiginímid
go ndí-ocsaiginí muid
▪nár dhí-ocsaiginí muid
2
go ndí-ocsaiginí sibh
▪nár dhí-ocsaiginí sibh
3
go ndí-ocsaiginí siad
▪nár dhí-ocsaiginí siad
PASSIVE
go ndí-ocsaiginítear
▪nár dhí-ocsaiginítear
