Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

dícháiligh

VERB

VERBAL NOUN

dícháiliú

VERBAL ADJECTIVE

dícháilithe

SINGULAR

1
dhícháiligh mé
ar dhícháiligh mé?
níor dhícháiligh mé
2
dhícháiligh tú
ar dhícháiligh tú?
níor dhícháiligh tú
3
dhícháiligh sé (MASC.)
ar dhícháiligh sé?
níor dhícháiligh sé
dhícháiligh sí (FEM.)
ar dhícháiligh sí?
níor dhícháiligh sí

PLURAL

1
dhícháilíomar
ar dhícháilíomar?
níor dhícháilíomar
dhícháiligh muid
ar dhícháiligh muid?
níor dhícháiligh muid
2
dhícháiligh sibh
ar dhícháiligh sibh?
níor dhícháiligh sibh
3
dhícháiligh siad
ar dhícháiligh siad?
níor dhícháiligh siad
dhícháilíodar
ar dhícháilíodar?
níor dhícháilíodar

PASSIVE

dícháilíodh
ar dícháilíodh?
níor dícháilíodh

SINGULAR

1
dícháilím
an ndícháilím?
ní dhícháilím
2
dícháilíonn tú
an ndícháilíonn tú?
ní dhícháilíonn tú
3
dícháilíonn sé (MASC.)
an ndícháilíonn sé?
ní dhícháilíonn sé
dícháilíonn sí (FEM.)
an ndícháilíonn sí?
ní dhícháilíonn sí

PLURAL

1
dícháilímid
an ndícháilímid?
ní dhícháilímid
dícháilíonn muid
an ndícháilíonn muid?
ní dhícháilíonn muid
2
dícháilíonn sibh
an ndícháilíonn sibh?
ní dhícháilíonn sibh
3
dícháilíonn siad
an ndícháilíonn siad?
ní dhícháilíonn siad

PASSIVE

dícháilítear
an ndícháilítear?
ní dhícháilítear

SINGULAR

1
dícháileoidh mé
an ndícháileoidh mé?
ní dhícháileoidh mé
2
dícháileoidh tú
an ndícháileoidh tú?
ní dhícháileoidh tú
3
dícháileoidh sé (MASC.)
an ndícháileoidh sé?
ní dhícháileoidh sé
dícháileoidh sí (FEM.)
an ndícháileoidh sí?
ní dhícháileoidh sí

PLURAL

1
dícháileoimid
an ndícháileoimid?
ní dhícháileoimid
dícháileoidh muid
an ndícháileoidh muid?
ní dhícháileoidh muid
2
dícháileoidh sibh
an ndícháileoidh sibh?
ní dhícháileoidh sibh
3
dícháileoidh siad
an ndícháileoidh siad?
ní dhícháileoidh siad

PASSIVE

dícháileofar
an ndícháileofar?
ní dhícháileofar

SINGULAR

1
dhícháileoinn
an ndícháileoinn?
ní dhícháileoinn
2
dhícháileofá
an ndícháileofá?
ní dhícháileofá
3
dhícháileodh sé (MASC.)
an ndícháileodh sé?
ní dhícháileodh sé
dhícháileodh sí (FEM.)
an ndícháileodh sí?
ní dhícháileodh sí

PLURAL

1
dhícháileoimis
an ndícháileoimis?
ní dhícháileoimis
dhícháileodh muid
an ndícháileodh muid?
ní dhícháileodh muid
2
dhícháileodh sibh
an ndícháileodh sibh?
ní dhícháileodh sibh
3
dhícháileoidís
an ndícháileoidís?
ní dhícháileoidís
dhícháileodh siad
an ndícháileodh siad?
ní dhícháileodh siad

PASSIVE

dhícháileofaí
an ndícháileofaí?
ní dhícháileofaí

SINGULAR

1
dhícháilínn
an ndícháilínn?
ní dhícháilínn
2
dhícháilíteá
an ndícháilíteá?
ní dhícháilíteá
3
dhícháilíodh sé (MASC.)
an ndícháilíodh sé?
ní dhícháilíodh sé
dhícháilíodh sí (FEM.)
an ndícháilíodh sí?
ní dhícháilíodh sí

PLURAL

1
dhícháilímis
an ndícháilímis?
ní dhícháilímis
dhícháilíodh muid
an ndícháilíodh muid?
ní dhícháilíodh muid
2
dhícháilíodh sibh
an ndícháilíodh sibh?
ní dhícháilíodh sibh
3
dhícháilídís
an ndícháilídís?
ní dhícháilídís
dhícháilíodh siad
an ndícháilíodh siad?
ní dhícháilíodh siad

PASSIVE

dhícháilítí
an ndícháilítí?
ní dhícháilítí

SINGULAR

1
dícháilím!
ná dícháilím!
2
dícháiligh!
ná dícháiligh!
3
dícháilíodh sé! (MASC.)
ná dícháilíodh sé!
dícháilíodh sí! (FEM.)
ná dícháilíodh sí!

PLURAL

1
dícháilímis!
ná dícháilímis!
dícháilíodh muid!
ná dícháilíodh muid!
2
dícháilígí!
ná dícháilígí!
3
dícháilídís!
ná dícháilídís!
dícháilíodh siad!
ná dícháilíodh siad!

PASSIVE

dícháilítear!
ná dícháilítear!

SINGULAR

1
go ndícháilí mé
nár dhícháilí mé
2
go ndícháilí tú
nár dhícháilí tú
3
go ndícháilí sé (MASC.)
nár dhícháilí sé
go ndícháilí sí (FEM.)
nár dhícháilí sí

PLURAL

1
go ndícháilímid
nár dhícháilímid
go ndícháilí muid
nár dhícháilí muid
2
go ndícháilí sibh
nár dhícháilí sibh
3
go ndícháilí siad
nár dhícháilí siad

PASSIVE

go ndícháilítear
nár dhícháilítear
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News