Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: fáithmheas · athmheasc · támhas
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

fáthmheas

VERB

VERBAL NOUN

fáthmheas

VERBAL ADJECTIVE

fáthmheasta

SINGULAR

1
d'fháthmheas mé
ar fháthmheas mé?
níor fháthmheas mé
2
d'fháthmheas tú
ar fháthmheas tú?
níor fháthmheas tú
3
d'fháthmheas sé (MASC.)
ar fháthmheas sé?
níor fháthmheas sé
d'fháthmheas sí (FEM.)
ar fháthmheas sí?
níor fháthmheas sí

PLURAL

1
d'fháthmheasamar
ar fháthmheasamar?
níor fháthmheasamar
d'fháthmheas muid
ar fháthmheas muid?
níor fháthmheas muid
2
d'fháthmheas sibh
ar fháthmheas sibh?
níor fháthmheas sibh
3
d'fháthmheas siad
ar fháthmheas siad?
níor fháthmheas siad
d'fháthmheasadar
ar fháthmheasadar?
níor fháthmheasadar

PASSIVE

fáthmheasadh
ar fáthmheasadh?
níor fáthmheasadh

SINGULAR

1
fáthmheasaim
an bhfáthmheasaim?
ní fháthmheasaim
2
fáthmheasann tú
an bhfáthmheasann tú?
ní fháthmheasann tú
3
fáthmheasann sé (MASC.)
an bhfáthmheasann sé?
ní fháthmheasann sé
fáthmheasann sí (FEM.)
an bhfáthmheasann sí?
ní fháthmheasann sí

PLURAL

1
fáthmheasaimid
an bhfáthmheasaimid?
ní fháthmheasaimid
fáthmheasann muid
an bhfáthmheasann muid?
ní fháthmheasann muid
2
fáthmheasann sibh
an bhfáthmheasann sibh?
ní fháthmheasann sibh
3
fáthmheasann siad
an bhfáthmheasann siad?
ní fháthmheasann siad

PASSIVE

fáthmheastar
an bhfáthmheastar?
ní fháthmheastar

SINGULAR

1
fáthmheasfaidh mé
an bhfáthmheasfaidh mé?
ní fháthmheasfaidh mé
2
fáthmheasfaidh tú
an bhfáthmheasfaidh tú?
ní fháthmheasfaidh tú
3
fáthmheasfaidh sé (MASC.)
an bhfáthmheasfaidh sé?
ní fháthmheasfaidh sé
fáthmheasfaidh sí (FEM.)
an bhfáthmheasfaidh sí?
ní fháthmheasfaidh sí

PLURAL

1
fáthmheasfaimid
an bhfáthmheasfaimid?
ní fháthmheasfaimid
fáthmheasfaidh muid
an bhfáthmheasfaidh muid?
ní fháthmheasfaidh muid
2
fáthmheasfaidh sibh
an bhfáthmheasfaidh sibh?
ní fháthmheasfaidh sibh
3
fáthmheasfaidh siad
an bhfáthmheasfaidh siad?
ní fháthmheasfaidh siad

PASSIVE

fáthmheasfar
an bhfáthmheasfar?
ní fháthmheasfar

SINGULAR

1
d'fháthmheasfainn
an bhfáthmheasfainn?
ní fháthmheasfainn
2
d'fháthmheasfá
an bhfáthmheasfá?
ní fháthmheasfá
3
d'fháthmheasfadh sé (MASC.)
an bhfáthmheasfadh sé?
ní fháthmheasfadh sé
d'fháthmheasfadh sí (FEM.)
an bhfáthmheasfadh sí?
ní fháthmheasfadh sí

PLURAL

1
d'fháthmheasfaimis
an bhfáthmheasfaimis?
ní fháthmheasfaimis
d'fháthmheasfadh muid
an bhfáthmheasfadh muid?
ní fháthmheasfadh muid
2
d'fháthmheasfadh sibh
an bhfáthmheasfadh sibh?
ní fháthmheasfadh sibh
3
d'fháthmheasfaidís
an bhfáthmheasfaidís?
ní fháthmheasfaidís
d'fháthmheasfadh siad
an bhfáthmheasfadh siad?
ní fháthmheasfadh siad

PASSIVE

d'fháthmheasfaí
an bhfáthmheasfaí?
ní fháthmheasfaí

SINGULAR

1
d'fháthmheasainn
an bhfáthmheasainn?
ní fháthmheasainn
2
d'fháthmheastá
an bhfáthmheastá?
ní fháthmheastá
3
d'fháthmheasadh sé (MASC.)
an bhfáthmheasadh sé?
ní fháthmheasadh sé
d'fháthmheasadh sí (FEM.)
an bhfáthmheasadh sí?
ní fháthmheasadh sí

PLURAL

1
d'fháthmheasaimis
an bhfáthmheasaimis?
ní fháthmheasaimis
d'fháthmheasadh muid
an bhfáthmheasadh muid?
ní fháthmheasadh muid
2
d'fháthmheasadh sibh
an bhfáthmheasadh sibh?
ní fháthmheasadh sibh
3
d'fháthmheasaidís
an bhfáthmheasaidís?
ní fháthmheasaidís
d'fháthmheasadh siad
an bhfáthmheasadh siad?
ní fháthmheasadh siad

PASSIVE

d'fháthmheastaí
an bhfáthmheastaí?
ní fháthmheastaí

SINGULAR

1
fáthmheasaim!
ná fáthmheasaim!
2
fáthmheas!
ná fáthmheas!
3
fáthmheasadh sé! (MASC.)
ná fáthmheasadh sé!
fáthmheasadh sí! (FEM.)
ná fáthmheasadh sí!

PLURAL

1
fáthmheasaimis!
ná fáthmheasaimis!
fáthmheasadh muid!
ná fáthmheasadh muid!
2
fáthmheasaigí!
ná fáthmheasaigí!
3
fáthmheasaidís!
ná fáthmheasaidís!
fáthmheasadh siad!
ná fáthmheasadh siad!

PASSIVE

fáthmheastar!
ná fáthmheastar!

SINGULAR

1
go bhfáthmheasa mé
nár fháthmheasa mé
2
go bhfáthmheasa tú
nár fháthmheasa tú
3
go bhfáthmheasa sé (MASC.)
nár fháthmheasa sé
go bhfáthmheasa sí (FEM.)
nár fháthmheasa sí

PLURAL

1
go bhfáthmheasaimid
nár fháthmheasaimid
go bhfáthmheasa muid
nár fháthmheasa muid
2
go bhfáthmheasa sibh
nár fháthmheasa sibh
3
go bhfáthmheasa siad
nár fháthmheasa siad

PASSIVE

go bhfáthmheastar
nár fháthmheastar

fáthmheas

NOUN
MASCULINE
3rd DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

fáthmheas
an fáthmheas

GENITIVE

fáthmheasa
an fháthmheasa
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News