Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: fíneál · fíneáilte · fíneála · fáinneáil · feáin
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

fíneáil

VERB

VERBAL NOUN

fíneáil

VERBAL ADJECTIVE

fíneáilte

SINGULAR

1
d'fhíneáil mé
ar fhíneáil mé?
níor fhíneáil mé
2
d'fhíneáil tú
ar fhíneáil tú?
níor fhíneáil tú
3
d'fhíneáil sé (MASC.)
ar fhíneáil sé?
níor fhíneáil sé
d'fhíneáil sí (FEM.)
ar fhíneáil sí?
níor fhíneáil sí

PLURAL

1
d'fhíneálamar
ar fhíneálamar?
níor fhíneálamar
d'fhíneáil muid
ar fhíneáil muid?
níor fhíneáil muid
2
d'fhíneáil sibh
ar fhíneáil sibh?
níor fhíneáil sibh
3
d'fhíneáil siad
ar fhíneáil siad?
níor fhíneáil siad
d'fhíneáladar
ar fhíneáladar?
níor fhíneáladar

PASSIVE

fíneáladh
ar fíneáladh?
níor fíneáladh

SINGULAR

1
fíneálaim
an bhfíneálaim?
ní fhíneálaim
2
fíneálann tú
an bhfíneálann tú?
ní fhíneálann tú
3
fíneálann sé (MASC.)
an bhfíneálann sé?
ní fhíneálann sé
fíneálann sí (FEM.)
an bhfíneálann sí?
ní fhíneálann sí

PLURAL

1
fíneálaimid
an bhfíneálaimid?
ní fhíneálaimid
fíneálann muid
an bhfíneálann muid?
ní fhíneálann muid
2
fíneálann sibh
an bhfíneálann sibh?
ní fhíneálann sibh
3
fíneálann siad
an bhfíneálann siad?
ní fhíneálann siad

PASSIVE

fíneáiltear
an bhfíneáiltear?
ní fhíneáiltear

SINGULAR

1
fíneálfaidh mé
an bhfíneálfaidh mé?
ní fhíneálfaidh mé
2
fíneálfaidh tú
an bhfíneálfaidh tú?
ní fhíneálfaidh tú
3
fíneálfaidh sé (MASC.)
an bhfíneálfaidh sé?
ní fhíneálfaidh sé
fíneálfaidh sí (FEM.)
an bhfíneálfaidh sí?
ní fhíneálfaidh sí

PLURAL

1
fíneálfaimid
an bhfíneálfaimid?
ní fhíneálfaimid
fíneálfaidh muid
an bhfíneálfaidh muid?
ní fhíneálfaidh muid
2
fíneálfaidh sibh
an bhfíneálfaidh sibh?
ní fhíneálfaidh sibh
3
fíneálfaidh siad
an bhfíneálfaidh siad?
ní fhíneálfaidh siad

PASSIVE

fíneálfar
an bhfíneálfar?
ní fhíneálfar

SINGULAR

1
d'fhíneálfainn
an bhfíneálfainn?
ní fhíneálfainn
2
d'fhíneálfá
an bhfíneálfá?
ní fhíneálfá
3
d'fhíneálfadh sé (MASC.)
an bhfíneálfadh sé?
ní fhíneálfadh sé
d'fhíneálfadh sí (FEM.)
an bhfíneálfadh sí?
ní fhíneálfadh sí

PLURAL

1
d'fhíneálfaimis
an bhfíneálfaimis?
ní fhíneálfaimis
d'fhíneálfadh muid
an bhfíneálfadh muid?
ní fhíneálfadh muid
2
d'fhíneálfadh sibh
an bhfíneálfadh sibh?
ní fhíneálfadh sibh
3
d'fhíneálfaidís
an bhfíneálfaidís?
ní fhíneálfaidís
d'fhíneálfadh siad
an bhfíneálfadh siad?
ní fhíneálfadh siad

PASSIVE

d'fhíneálfaí
an bhfíneálfaí?
ní fhíneálfaí

SINGULAR

1
d'fhíneálainn
an bhfíneálainn?
ní fhíneálainn
2
d'fhíneáilteá
an bhfíneáilteá?
ní fhíneáilteá
3
d'fhíneáladh sé (MASC.)
an bhfíneáladh sé?
ní fhíneáladh sé
d'fhíneáladh sí (FEM.)
an bhfíneáladh sí?
ní fhíneáladh sí

PLURAL

1
d'fhíneálaimis
an bhfíneálaimis?
ní fhíneálaimis
d'fhíneáladh muid
an bhfíneáladh muid?
ní fhíneáladh muid
2
d'fhíneáladh sibh
an bhfíneáladh sibh?
ní fhíneáladh sibh
3
d'fhíneálaidís
an bhfíneálaidís?
ní fhíneálaidís
d'fhíneáladh siad
an bhfíneáladh siad?
ní fhíneáladh siad

PASSIVE

d'fhíneáiltí
an bhfíneáiltí?
ní fhíneáiltí

SINGULAR

1
fíneálaim!
ná fíneálaim!
2
fíneáil!
ná fíneáil!
3
fíneáladh sé! (MASC.)
ná fíneáladh sé!
fíneáladh sí! (FEM.)
ná fíneáladh sí!

PLURAL

1
fíneálaimis!
ná fíneálaimis!
fíneáladh muid!
ná fíneáladh muid!
2
fíneálaigí!
ná fíneálaigí!
3
fíneálaidís!
ná fíneálaidís!
fíneáladh siad!
ná fíneáladh siad!

PASSIVE

fíneáiltear!
ná fíneáiltear!

SINGULAR

1
go bhfíneála mé
nár fhíneála mé
2
go bhfíneála tú
nár fhíneála tú
3
go bhfíneála sé (MASC.)
nár fhíneála sé
go bhfíneála sí (FEM.)
nár fhíneála sí

PLURAL

1
go bhfíneálaimid
nár fhíneálaimid
go bhfíneála muid
nár fhíneála muid
2
go bhfíneála sibh
nár fhíneála sibh
3
go bhfíneála siad
nár fhíneála siad

PASSIVE

go bhfíneáiltear
nár fhíneáiltear

fíneáil

NOUN
FEMININE
3rd DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

fíneáil
an fhíneáil

GENITIVE

fíneála
na fíneála

Plural

NOMINATIVE

fíneálacha
na fíneálacha

GENITIVE

fíneálacha
na bhfíneálacha
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News