VERBAL NOUN
fíneáil
VERBAL ADJECTIVE
fíneáilte
SINGULAR
1
d'fhíneáil mé
▪ar fhíneáil mé?
▪níor fhíneáil mé
2
d'fhíneáil tú
▪ar fhíneáil tú?
▪níor fhíneáil tú
3
d'fhíneáil sé (MASC.)
▪ar fhíneáil sé?
▪níor fhíneáil sé
d'fhíneáil sí (FEM.)
▪ar fhíneáil sí?
▪níor fhíneáil sí
PLURAL
1
d'fhíneálamar
▪ar fhíneálamar?
▪níor fhíneálamar
d'fhíneáil muid
▪ar fhíneáil muid?
▪níor fhíneáil muid
2
d'fhíneáil sibh
▪ar fhíneáil sibh?
▪níor fhíneáil sibh
3
d'fhíneáil siad
▪ar fhíneáil siad?
▪níor fhíneáil siad
d'fhíneáladar
▪ar fhíneáladar?
▪níor fhíneáladar
PASSIVE
fíneáladh
▪ar fíneáladh?
▪níor fíneáladh
SINGULAR
1
fíneálaim
▪an bhfíneálaim?
▪ní fhíneálaim
2
fíneálann tú
▪an bhfíneálann tú?
▪ní fhíneálann tú
3
fíneálann sé (MASC.)
▪an bhfíneálann sé?
▪ní fhíneálann sé
fíneálann sí (FEM.)
▪an bhfíneálann sí?
▪ní fhíneálann sí
PLURAL
1
fíneálaimid
▪an bhfíneálaimid?
▪ní fhíneálaimid
fíneálann muid
▪an bhfíneálann muid?
▪ní fhíneálann muid
2
fíneálann sibh
▪an bhfíneálann sibh?
▪ní fhíneálann sibh
3
fíneálann siad
▪an bhfíneálann siad?
▪ní fhíneálann siad
PASSIVE
fíneáiltear
▪an bhfíneáiltear?
▪ní fhíneáiltear
SINGULAR
1
fíneálfaidh mé
▪an bhfíneálfaidh mé?
▪ní fhíneálfaidh mé
2
fíneálfaidh tú
▪an bhfíneálfaidh tú?
▪ní fhíneálfaidh tú
3
fíneálfaidh sé (MASC.)
▪an bhfíneálfaidh sé?
▪ní fhíneálfaidh sé
fíneálfaidh sí (FEM.)
▪an bhfíneálfaidh sí?
▪ní fhíneálfaidh sí
PLURAL
1
fíneálfaimid
▪an bhfíneálfaimid?
▪ní fhíneálfaimid
fíneálfaidh muid
▪an bhfíneálfaidh muid?
▪ní fhíneálfaidh muid
2
fíneálfaidh sibh
▪an bhfíneálfaidh sibh?
▪ní fhíneálfaidh sibh
3
fíneálfaidh siad
▪an bhfíneálfaidh siad?
▪ní fhíneálfaidh siad
PASSIVE
fíneálfar
▪an bhfíneálfar?
▪ní fhíneálfar
SINGULAR
1
d'fhíneálfainn
▪an bhfíneálfainn?
▪ní fhíneálfainn
2
d'fhíneálfá
▪an bhfíneálfá?
▪ní fhíneálfá
3
d'fhíneálfadh sé (MASC.)
▪an bhfíneálfadh sé?
▪ní fhíneálfadh sé
d'fhíneálfadh sí (FEM.)
▪an bhfíneálfadh sí?
▪ní fhíneálfadh sí
PLURAL
1
d'fhíneálfaimis
▪an bhfíneálfaimis?
▪ní fhíneálfaimis
d'fhíneálfadh muid
▪an bhfíneálfadh muid?
▪ní fhíneálfadh muid
2
d'fhíneálfadh sibh
▪an bhfíneálfadh sibh?
▪ní fhíneálfadh sibh
3
d'fhíneálfaidís
▪an bhfíneálfaidís?
▪ní fhíneálfaidís
d'fhíneálfadh siad
▪an bhfíneálfadh siad?
▪ní fhíneálfadh siad
PASSIVE
d'fhíneálfaí
▪an bhfíneálfaí?
▪ní fhíneálfaí
SINGULAR
1
d'fhíneálainn
▪an bhfíneálainn?
▪ní fhíneálainn
2
d'fhíneáilteá
▪an bhfíneáilteá?
▪ní fhíneáilteá
3
d'fhíneáladh sé (MASC.)
▪an bhfíneáladh sé?
▪ní fhíneáladh sé
d'fhíneáladh sí (FEM.)
▪an bhfíneáladh sí?
▪ní fhíneáladh sí
PLURAL
1
d'fhíneálaimis
▪an bhfíneálaimis?
▪ní fhíneálaimis
d'fhíneáladh muid
▪an bhfíneáladh muid?
▪ní fhíneáladh muid
2
d'fhíneáladh sibh
▪an bhfíneáladh sibh?
▪ní fhíneáladh sibh
3
d'fhíneálaidís
▪an bhfíneálaidís?
▪ní fhíneálaidís
d'fhíneáladh siad
▪an bhfíneáladh siad?
▪ní fhíneáladh siad
PASSIVE
d'fhíneáiltí
▪an bhfíneáiltí?
▪ní fhíneáiltí
SINGULAR
1
fíneálaim!
▪ná fíneálaim!
2
fíneáil!
▪ná fíneáil!
3
fíneáladh sé! (MASC.)
▪ná fíneáladh sé!
fíneáladh sí! (FEM.)
▪ná fíneáladh sí!
PLURAL
1
fíneálaimis!
▪ná fíneálaimis!
fíneáladh muid!
▪ná fíneáladh muid!
2
fíneálaigí!
▪ná fíneálaigí!
3
fíneálaidís!
▪ná fíneálaidís!
fíneáladh siad!
▪ná fíneáladh siad!
PASSIVE
fíneáiltear!
▪ná fíneáiltear!
SINGULAR
1
go bhfíneála mé
▪nár fhíneála mé
2
go bhfíneála tú
▪nár fhíneála tú
3
go bhfíneála sé (MASC.)
▪nár fhíneála sé
go bhfíneála sí (FEM.)
▪nár fhíneála sí
PLURAL
1
go bhfíneálaimid
▪nár fhíneálaimid
go bhfíneála muid
▪nár fhíneála muid
2
go bhfíneála sibh
▪nár fhíneála sibh
3
go bhfíneála siad
▪nár fhíneála siad
PASSIVE
go bhfíneáiltear
▪nár fhíneáiltear
