Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: fach · féach · fiachú · fiadh · fiaich
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

fiach

VERB

VERBAL NOUN

fiach

VERBAL ADJECTIVE

fiachta

SINGULAR

1
d'fhiach mé
ar fhiach mé?
níor fhiach mé
2
d'fhiach tú
ar fhiach tú?
níor fhiach tú
3
d'fhiach sé (MASC.)
ar fhiach sé?
níor fhiach sé
d'fhiach sí (FEM.)
ar fhiach sí?
níor fhiach sí

PLURAL

1
d'fhiachamar
ar fhiachamar?
níor fhiachamar
d'fhiach muid
ar fhiach muid?
níor fhiach muid
2
d'fhiach sibh
ar fhiach sibh?
níor fhiach sibh
3
d'fhiach siad
ar fhiach siad?
níor fhiach siad
d'fhiachadar
ar fhiachadar?
níor fhiachadar

PASSIVE

fiachadh
ar fiachadh?
níor fiachadh

SINGULAR

1
fiachaim
an bhfiachaim?
ní fhiachaim
2
fiachann tú
an bhfiachann tú?
ní fhiachann tú
3
fiachann sé (MASC.)
an bhfiachann sé?
ní fhiachann sé
fiachann sí (FEM.)
an bhfiachann sí?
ní fhiachann sí

PLURAL

1
fiachaimid
an bhfiachaimid?
ní fhiachaimid
fiachann muid
an bhfiachann muid?
ní fhiachann muid
2
fiachann sibh
an bhfiachann sibh?
ní fhiachann sibh
3
fiachann siad
an bhfiachann siad?
ní fhiachann siad

PASSIVE

fiachtar
an bhfiachtar?
ní fhiachtar

SINGULAR

1
fiachfaidh mé
an bhfiachfaidh mé?
ní fhiachfaidh mé
2
fiachfaidh tú
an bhfiachfaidh tú?
ní fhiachfaidh tú
3
fiachfaidh sé (MASC.)
an bhfiachfaidh sé?
ní fhiachfaidh sé
fiachfaidh sí (FEM.)
an bhfiachfaidh sí?
ní fhiachfaidh sí

PLURAL

1
fiachfaimid
an bhfiachfaimid?
ní fhiachfaimid
fiachfaidh muid
an bhfiachfaidh muid?
ní fhiachfaidh muid
2
fiachfaidh sibh
an bhfiachfaidh sibh?
ní fhiachfaidh sibh
3
fiachfaidh siad
an bhfiachfaidh siad?
ní fhiachfaidh siad

PASSIVE

fiachfar
an bhfiachfar?
ní fhiachfar

SINGULAR

1
d'fhiachfainn
an bhfiachfainn?
ní fhiachfainn
2
d'fhiachfá
an bhfiachfá?
ní fhiachfá
3
d'fhiachfadh sé (MASC.)
an bhfiachfadh sé?
ní fhiachfadh sé
d'fhiachfadh sí (FEM.)
an bhfiachfadh sí?
ní fhiachfadh sí

PLURAL

1
d'fhiachfaimis
an bhfiachfaimis?
ní fhiachfaimis
d'fhiachfadh muid
an bhfiachfadh muid?
ní fhiachfadh muid
2
d'fhiachfadh sibh
an bhfiachfadh sibh?
ní fhiachfadh sibh
3
d'fhiachfaidís
an bhfiachfaidís?
ní fhiachfaidís
d'fhiachfadh siad
an bhfiachfadh siad?
ní fhiachfadh siad

PASSIVE

d'fhiachfaí
an bhfiachfaí?
ní fhiachfaí

SINGULAR

1
d'fhiachainn
an bhfiachainn?
ní fhiachainn
2
d'fhiachtá
an bhfiachtá?
ní fhiachtá
3
d'fhiachadh sé (MASC.)
an bhfiachadh sé?
ní fhiachadh sé
d'fhiachadh sí (FEM.)
an bhfiachadh sí?
ní fhiachadh sí

PLURAL

1
d'fhiachaimis
an bhfiachaimis?
ní fhiachaimis
d'fhiachadh muid
an bhfiachadh muid?
ní fhiachadh muid
2
d'fhiachadh sibh
an bhfiachadh sibh?
ní fhiachadh sibh
3
d'fhiachaidís
an bhfiachaidís?
ní fhiachaidís
d'fhiachadh siad
an bhfiachadh siad?
ní fhiachadh siad

PASSIVE

d'fhiachtaí
an bhfiachtaí?
ní fhiachtaí

SINGULAR

1
fiachaim!
ná fiachaim!
2
fiach!
ná fiach!
3
fiachadh sé! (MASC.)
ná fiachadh sé!
fiachadh sí! (FEM.)
ná fiachadh sí!

PLURAL

1
fiachaimis!
ná fiachaimis!
fiachadh muid!
ná fiachadh muid!
2
fiachaigí!
ná fiachaigí!
3
fiachaidís!
ná fiachaidís!
fiachadh siad!
ná fiachadh siad!

PASSIVE

fiachtar!
ná fiachtar!

SINGULAR

1
go bhfiacha mé
nár fhiacha mé
2
go bhfiacha tú
nár fhiacha tú
3
go bhfiacha sé (MASC.)
nár fhiacha sé
go bhfiacha sí (FEM.)
nár fhiacha sí

PLURAL

1
go bhfiachaimid
nár fhiachaimid
go bhfiacha muid
nár fhiacha muid
2
go bhfiacha sibh
nár fhiacha sibh
3
go bhfiacha siad
nár fhiacha siad

PASSIVE

go bhfiachtar
nár fhiachtar

fiach

NOUN
MASCULINE

Singular

NOMINATIVE

fiach
an fiach

GENITIVE

fiaigh
an fhiaigh

fiach

NOUN
MASCULINE
1st DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

fiach
an fiach

GENITIVE

féich
an fhéich

Plural

NOMINATIVE

fiacha
na fiacha

GENITIVE

fiach
na bhfiach
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News