VERBAL NOUN
fuascailt
VERBAL ADJECTIVE
fuascailte
SINGULAR
1
d'fhuascail mé
▪ar fhuascail mé?
▪níor fhuascail mé
2
d'fhuascail tú
▪ar fhuascail tú?
▪níor fhuascail tú
3
d'fhuascail sé (MASC.)
▪ar fhuascail sé?
▪níor fhuascail sé
d'fhuascail sí (FEM.)
▪ar fhuascail sí?
▪níor fhuascail sí
PLURAL
1
d'fhuasclaíomar
▪ar fhuasclaíomar?
▪níor fhuasclaíomar
d'fhuascail muid
▪ar fhuascail muid?
▪níor fhuascail muid
2
d'fhuascail sibh
▪ar fhuascail sibh?
▪níor fhuascail sibh
3
d'fhuascail siad
▪ar fhuascail siad?
▪níor fhuascail siad
d'fhuasclaíodar
▪ar fhuasclaíodar?
▪níor fhuasclaíodar
PASSIVE
fuasclaíodh
▪ar fuasclaíodh?
▪níor fuasclaíodh
SINGULAR
1
fuasclaím
▪an bhfuasclaím?
▪ní fhuasclaím
2
fuasclaíonn tú
▪an bhfuasclaíonn tú?
▪ní fhuasclaíonn tú
3
fuasclaíonn sé (MASC.)
▪an bhfuasclaíonn sé?
▪ní fhuasclaíonn sé
fuasclaíonn sí (FEM.)
▪an bhfuasclaíonn sí?
▪ní fhuasclaíonn sí
PLURAL
1
fuasclaímid
▪an bhfuasclaímid?
▪ní fhuasclaímid
fuasclaíonn muid
▪an bhfuasclaíonn muid?
▪ní fhuasclaíonn muid
2
fuasclaíonn sibh
▪an bhfuasclaíonn sibh?
▪ní fhuasclaíonn sibh
3
fuasclaíonn siad
▪an bhfuasclaíonn siad?
▪ní fhuasclaíonn siad
PASSIVE
fuasclaítear
▪an bhfuasclaítear?
▪ní fhuasclaítear
SINGULAR
1
fuasclóidh mé
▪an bhfuasclóidh mé?
▪ní fhuasclóidh mé
2
fuasclóidh tú
▪an bhfuasclóidh tú?
▪ní fhuasclóidh tú
3
fuasclóidh sé (MASC.)
▪an bhfuasclóidh sé?
▪ní fhuasclóidh sé
fuasclóidh sí (FEM.)
▪an bhfuasclóidh sí?
▪ní fhuasclóidh sí
PLURAL
1
fuasclóimid
▪an bhfuasclóimid?
▪ní fhuasclóimid
fuasclóidh muid
▪an bhfuasclóidh muid?
▪ní fhuasclóidh muid
2
fuasclóidh sibh
▪an bhfuasclóidh sibh?
▪ní fhuasclóidh sibh
3
fuasclóidh siad
▪an bhfuasclóidh siad?
▪ní fhuasclóidh siad
PASSIVE
fuasclófar
▪an bhfuasclófar?
▪ní fhuasclófar
SINGULAR
1
d'fhuasclóinn
▪an bhfuasclóinn?
▪ní fhuasclóinn
2
d'fhuasclófá
▪an bhfuasclófá?
▪ní fhuasclófá
3
d'fhuasclódh sé (MASC.)
▪an bhfuasclódh sé?
▪ní fhuasclódh sé
d'fhuasclódh sí (FEM.)
▪an bhfuasclódh sí?
▪ní fhuasclódh sí
PLURAL
1
d'fhuasclóimis
▪an bhfuasclóimis?
▪ní fhuasclóimis
d'fhuasclódh muid
▪an bhfuasclódh muid?
▪ní fhuasclódh muid
2
d'fhuasclódh sibh
▪an bhfuasclódh sibh?
▪ní fhuasclódh sibh
3
d'fhuasclóidís
▪an bhfuasclóidís?
▪ní fhuasclóidís
d'fhuasclódh siad
▪an bhfuasclódh siad?
▪ní fhuasclódh siad
PASSIVE
d'fhuasclófaí
▪an bhfuasclófaí?
▪ní fhuasclófaí
SINGULAR
1
d'fhuasclaínn
▪an bhfuasclaínn?
▪ní fhuasclaínn
2
d'fhuasclaíteá
▪an bhfuasclaíteá?
▪ní fhuasclaíteá
3
d'fhuasclaíodh sé (MASC.)
▪an bhfuasclaíodh sé?
▪ní fhuasclaíodh sé
d'fhuasclaíodh sí (FEM.)
▪an bhfuasclaíodh sí?
▪ní fhuasclaíodh sí
PLURAL
1
d'fhuasclaímis
▪an bhfuasclaímis?
▪ní fhuasclaímis
d'fhuasclaíodh muid
▪an bhfuasclaíodh muid?
▪ní fhuasclaíodh muid
2
d'fhuasclaíodh sibh
▪an bhfuasclaíodh sibh?
▪ní fhuasclaíodh sibh
3
d'fhuasclaídís
▪an bhfuasclaídís?
▪ní fhuasclaídís
d'fhuasclaíodh siad
▪an bhfuasclaíodh siad?
▪ní fhuasclaíodh siad
PASSIVE
d'fhuasclaítí
▪an bhfuasclaítí?
▪ní fhuasclaítí
SINGULAR
1
fuasclaím!
▪ná fuasclaím!
2
fuascail!
▪ná fuascail!
3
fuasclaíodh sé! (MASC.)
▪ná fuasclaíodh sé!
fuasclaíodh sí! (FEM.)
▪ná fuasclaíodh sí!
PLURAL
1
fuasclaímis!
▪ná fuasclaímis!
fuasclaíodh muid!
▪ná fuasclaíodh muid!
2
fuasclaígí!
▪ná fuasclaígí!
3
fuasclaídís!
▪ná fuasclaídís!
fuasclaíodh siad!
▪ná fuasclaíodh siad!
PASSIVE
fuasclaítear!
▪ná fuasclaítear!
SINGULAR
1
go bhfuasclaí mé
▪nár fhuasclaí mé
2
go bhfuasclaí tú
▪nár fhuasclaí tú
3
go bhfuasclaí sé (MASC.)
▪nár fhuasclaí sé
go bhfuasclaí sí (FEM.)
▪nár fhuasclaí sí
PLURAL
1
go bhfuasclaímid
▪nár fhuasclaímid
go bhfuasclaí muid
▪nár fhuasclaí muid
2
go bhfuasclaí sibh
▪nár fhuasclaí sibh
3
go bhfuasclaí siad
▪nár fhuasclaí siad
PASSIVE
go bhfuasclaítear
▪nár fhuasclaítear
