Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: tiortáil · gíotáil · goráil · giorta · giortaí
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

giortáil

VERB

VERBAL NOUN

giortáil

VERBAL ADJECTIVE

giortáilte

SINGULAR

1
ghiortáil mé
ar ghiortáil mé?
níor ghiortáil mé
2
ghiortáil tú
ar ghiortáil tú?
níor ghiortáil tú
3
ghiortáil sé (MASC.)
ar ghiortáil sé?
níor ghiortáil sé
ghiortáil sí (FEM.)
ar ghiortáil sí?
níor ghiortáil sí

PLURAL

1
ghiortálamar
ar ghiortálamar?
níor ghiortálamar
ghiortáil muid
ar ghiortáil muid?
níor ghiortáil muid
2
ghiortáil sibh
ar ghiortáil sibh?
níor ghiortáil sibh
3
ghiortáil siad
ar ghiortáil siad?
níor ghiortáil siad
ghiortáladar
ar ghiortáladar?
níor ghiortáladar

PASSIVE

giortáladh
ar giortáladh?
níor giortáladh

SINGULAR

1
giortálaim
an ngiortálaim?
ní ghiortálaim
2
giortálann tú
an ngiortálann tú?
ní ghiortálann tú
3
giortálann sé (MASC.)
an ngiortálann sé?
ní ghiortálann sé
giortálann sí (FEM.)
an ngiortálann sí?
ní ghiortálann sí

PLURAL

1
giortálaimid
an ngiortálaimid?
ní ghiortálaimid
giortálann muid
an ngiortálann muid?
ní ghiortálann muid
2
giortálann sibh
an ngiortálann sibh?
ní ghiortálann sibh
3
giortálann siad
an ngiortálann siad?
ní ghiortálann siad

PASSIVE

giortáiltear
an ngiortáiltear?
ní ghiortáiltear

SINGULAR

1
giortálfaidh mé
an ngiortálfaidh mé?
ní ghiortálfaidh mé
2
giortálfaidh tú
an ngiortálfaidh tú?
ní ghiortálfaidh tú
3
giortálfaidh sé (MASC.)
an ngiortálfaidh sé?
ní ghiortálfaidh sé
giortálfaidh sí (FEM.)
an ngiortálfaidh sí?
ní ghiortálfaidh sí

PLURAL

1
giortálfaimid
an ngiortálfaimid?
ní ghiortálfaimid
giortálfaidh muid
an ngiortálfaidh muid?
ní ghiortálfaidh muid
2
giortálfaidh sibh
an ngiortálfaidh sibh?
ní ghiortálfaidh sibh
3
giortálfaidh siad
an ngiortálfaidh siad?
ní ghiortálfaidh siad

PASSIVE

giortálfar
an ngiortálfar?
ní ghiortálfar

SINGULAR

1
ghiortálfainn
an ngiortálfainn?
ní ghiortálfainn
2
ghiortálfá
an ngiortálfá?
ní ghiortálfá
3
ghiortálfadh sé (MASC.)
an ngiortálfadh sé?
ní ghiortálfadh sé
ghiortálfadh sí (FEM.)
an ngiortálfadh sí?
ní ghiortálfadh sí

PLURAL

1
ghiortálfaimis
an ngiortálfaimis?
ní ghiortálfaimis
ghiortálfadh muid
an ngiortálfadh muid?
ní ghiortálfadh muid
2
ghiortálfadh sibh
an ngiortálfadh sibh?
ní ghiortálfadh sibh
3
ghiortálfaidís
an ngiortálfaidís?
ní ghiortálfaidís
ghiortálfadh siad
an ngiortálfadh siad?
ní ghiortálfadh siad

PASSIVE

ghiortálfaí
an ngiortálfaí?
ní ghiortálfaí

SINGULAR

1
ghiortálainn
an ngiortálainn?
ní ghiortálainn
2
ghiortáilteá
an ngiortáilteá?
ní ghiortáilteá
3
ghiortáladh sé (MASC.)
an ngiortáladh sé?
ní ghiortáladh sé
ghiortáladh sí (FEM.)
an ngiortáladh sí?
ní ghiortáladh sí

PLURAL

1
ghiortálaimis
an ngiortálaimis?
ní ghiortálaimis
ghiortáladh muid
an ngiortáladh muid?
ní ghiortáladh muid
2
ghiortáladh sibh
an ngiortáladh sibh?
ní ghiortáladh sibh
3
ghiortálaidís
an ngiortálaidís?
ní ghiortálaidís
ghiortáladh siad
an ngiortáladh siad?
ní ghiortáladh siad

PASSIVE

ghiortáiltí
an ngiortáiltí?
ní ghiortáiltí

SINGULAR

1
giortálaim!
ná giortálaim!
2
giortáil!
ná giortáil!
3
giortáladh sé! (MASC.)
ná giortáladh sé!
giortáladh sí! (FEM.)
ná giortáladh sí!

PLURAL

1
giortálaimis!
ná giortálaimis!
giortáladh muid!
ná giortáladh muid!
2
giortálaigí!
ná giortálaigí!
3
giortálaidís!
ná giortálaidís!
giortáladh siad!
ná giortáladh siad!

PASSIVE

giortáiltear!
ná giortáiltear!

SINGULAR

1
go ngiortála mé
nár ghiortála mé
2
go ngiortála tú
nár ghiortála tú
3
go ngiortála sé (MASC.)
nár ghiortála sé
go ngiortála sí (FEM.)
nár ghiortála sí

PLURAL

1
go ngiortálaimid
nár ghiortálaimid
go ngiortála muid
nár ghiortála muid
2
go ngiortála sibh
nár ghiortála sibh
3
go ngiortála siad
nár ghiortála siad

PASSIVE

go ngiortáiltear
nár ghiortáiltear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News