Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: glaoigh · galaigh · eaglaigh · éalaigh · Gaeilge
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

glaeigh

VERB

VERBAL NOUN

glae

VERBAL ADJECTIVE

glaeite

SINGULAR

1
ghlaeigh mé
ar ghlaeigh mé?
níor ghlaeigh mé
2
ghlaeigh tú
ar ghlaeigh tú?
níor ghlaeigh tú
3
ghlaeigh sé (MASC.)
ar ghlaeigh sé?
níor ghlaeigh sé
ghlaeigh sí (FEM.)
ar ghlaeigh sí?
níor ghlaeigh sí

PLURAL

1
ghlaemar
ar ghlaemar?
níor ghlaemar
ghlaeigh muid
ar ghlaeigh muid?
níor ghlaeigh muid
2
ghlaeigh sibh
ar ghlaeigh sibh?
níor ghlaeigh sibh
3
ghlaeigh siad
ar ghlaeigh siad?
níor ghlaeigh siad
ghlaedar
ar ghlaedar?
níor ghlaedar

PASSIVE

SINGULAR

1
glaeim
an nglaeim?
ní ghlaeim
2
glaenn tú
an nglaenn tú?
ní ghlaenn tú
3
glaenn sé (MASC.)
an nglaenn sé?
ní ghlaenn sé
glaenn sí (FEM.)
an nglaenn sí?
ní ghlaenn sí

PLURAL

1
glaeimid
an nglaeimid?
ní ghlaeimid
glaenn muid
an nglaenn muid?
ní ghlaenn muid
2
glaenn sibh
an nglaenn sibh?
ní ghlaenn sibh
3
glaenn siad
an nglaenn siad?
ní ghlaenn siad

PASSIVE

glaeitear
an nglaeitear?
ní ghlaeitear

SINGULAR

1
glaefaidh mé
an nglaefaidh mé?
ní ghlaefaidh mé
2
glaefaidh tú
an nglaefaidh tú?
ní ghlaefaidh tú
3
glaefaidh sé (MASC.)
an nglaefaidh sé?
ní ghlaefaidh sé
glaefaidh sí (FEM.)
an nglaefaidh sí?
ní ghlaefaidh sí

PLURAL

1
glaefaimid
an nglaefaimid?
ní ghlaefaimid
glaefaidh muid
an nglaefaidh muid?
ní ghlaefaidh muid
2
glaefaidh sibh
an nglaefaidh sibh?
ní ghlaefaidh sibh
3
glaefaidh siad
an nglaefaidh siad?
ní ghlaefaidh siad

PASSIVE

glaefar
an nglaefar?
ní ghlaefar

SINGULAR

1
ghlaefainn
an nglaefainn?
ní ghlaefainn
2
ghlaefá
an nglaefá?
ní ghlaefá
3
ghlaefadh sé (MASC.)
an nglaefadh sé?
ní ghlaefadh sé
ghlaefadh sí (FEM.)
an nglaefadh sí?
ní ghlaefadh sí

PLURAL

1
ghlaefaimis
an nglaefaimis?
ní ghlaefaimis
ghlaefadh muid
an nglaefadh muid?
ní ghlaefadh muid
2
ghlaefadh sibh
an nglaefadh sibh?
ní ghlaefadh sibh
3
ghlaefaidís
an nglaefaidís?
ní ghlaefaidís
ghlaefadh siad
an nglaefadh siad?
ní ghlaefadh siad

PASSIVE

ghlaefaí
an nglaefaí?
ní ghlaefaí

SINGULAR

1
ghlaeinn
an nglaeinn?
ní ghlaeinn
2
ghlaeiteá
an nglaeiteá?
ní ghlaeiteá
3
ghlaedh sé (MASC.)
an nglaedh sé?
ní ghlaedh sé
ghlaedh sí (FEM.)
an nglaedh sí?
ní ghlaedh sí

PLURAL

1
ghlaeimis
an nglaeimis?
ní ghlaeimis
ghlaedh muid
an nglaedh muid?
ní ghlaedh muid
2
ghlaedh sibh
an nglaedh sibh?
ní ghlaedh sibh
3
ghlaeidís
an nglaeidís?
ní ghlaeidís
ghlaedh siad
an nglaedh siad?
ní ghlaedh siad

PASSIVE

ghlaeití
an nglaeití?
ní ghlaeití

SINGULAR

1
glaeim!
ná glaeim!
2
glaeigh!
ná glaeigh!
3
glaedh sé! (MASC.)
ná glaedh sé!
glaedh sí! (FEM.)
ná glaedh sí!

PLURAL

1
glaeimis!
ná glaeimis!
glaedh muid!
ná glaedh muid!
2
glaeigí!
ná glaeigí!
3
glaeidís!
ná glaeidís!
glaedh siad!
ná glaedh siad!

PASSIVE

glaeitear!
ná glaeitear!

SINGULAR

1
go nglae mé
nár ghlae mé
2
go nglae tú
nár ghlae tú
3
go nglae sé (MASC.)
nár ghlae sé
go nglae sí (FEM.)
nár ghlae sí

PLURAL

1
go nglaeimid
nár ghlaeimid
go nglae muid
nár ghlae muid
2
go nglae sibh
nár ghlae sibh
3
go nglae siad
nár ghlae siad

PASSIVE

go nglaeitear
nár ghlaeitear
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News