VERBAL NOUN
gnéithiú
VERBAL ADJECTIVE
gnéithithe
SINGULAR
1
ghnéithigh mé
▪ar ghnéithigh mé?
▪níor ghnéithigh mé
2
ghnéithigh tú
▪ar ghnéithigh tú?
▪níor ghnéithigh tú
3
ghnéithigh sé (MASC.)
▪ar ghnéithigh sé?
▪níor ghnéithigh sé
ghnéithigh sí (FEM.)
▪ar ghnéithigh sí?
▪níor ghnéithigh sí
PLURAL
1
ghnéithíomar
▪ar ghnéithíomar?
▪níor ghnéithíomar
ghnéithigh muid
▪ar ghnéithigh muid?
▪níor ghnéithigh muid
2
ghnéithigh sibh
▪ar ghnéithigh sibh?
▪níor ghnéithigh sibh
3
ghnéithigh siad
▪ar ghnéithigh siad?
▪níor ghnéithigh siad
ghnéithíodar
▪ar ghnéithíodar?
▪níor ghnéithíodar
PASSIVE
gnéithíodh
▪ar gnéithíodh?
▪níor gnéithíodh
SINGULAR
1
gnéithím
▪an ngnéithím?
▪ní ghnéithím
2
gnéithíonn tú
▪an ngnéithíonn tú?
▪ní ghnéithíonn tú
3
gnéithíonn sé (MASC.)
▪an ngnéithíonn sé?
▪ní ghnéithíonn sé
gnéithíonn sí (FEM.)
▪an ngnéithíonn sí?
▪ní ghnéithíonn sí
PLURAL
1
gnéithímid
▪an ngnéithímid?
▪ní ghnéithímid
gnéithíonn muid
▪an ngnéithíonn muid?
▪ní ghnéithíonn muid
2
gnéithíonn sibh
▪an ngnéithíonn sibh?
▪ní ghnéithíonn sibh
3
gnéithíonn siad
▪an ngnéithíonn siad?
▪ní ghnéithíonn siad
PASSIVE
gnéithítear
▪an ngnéithítear?
▪ní ghnéithítear
SINGULAR
1
gnéitheoidh mé
▪an ngnéitheoidh mé?
▪ní ghnéitheoidh mé
2
gnéitheoidh tú
▪an ngnéitheoidh tú?
▪ní ghnéitheoidh tú
3
gnéitheoidh sé (MASC.)
▪an ngnéitheoidh sé?
▪ní ghnéitheoidh sé
gnéitheoidh sí (FEM.)
▪an ngnéitheoidh sí?
▪ní ghnéitheoidh sí
PLURAL
1
gnéitheoimid
▪an ngnéitheoimid?
▪ní ghnéitheoimid
gnéitheoidh muid
▪an ngnéitheoidh muid?
▪ní ghnéitheoidh muid
2
gnéitheoidh sibh
▪an ngnéitheoidh sibh?
▪ní ghnéitheoidh sibh
3
gnéitheoidh siad
▪an ngnéitheoidh siad?
▪ní ghnéitheoidh siad
PASSIVE
gnéitheofar
▪an ngnéitheofar?
▪ní ghnéitheofar
SINGULAR
1
ghnéitheoinn
▪an ngnéitheoinn?
▪ní ghnéitheoinn
2
ghnéitheofá
▪an ngnéitheofá?
▪ní ghnéitheofá
3
ghnéitheodh sé (MASC.)
▪an ngnéitheodh sé?
▪ní ghnéitheodh sé
ghnéitheodh sí (FEM.)
▪an ngnéitheodh sí?
▪ní ghnéitheodh sí
PLURAL
1
ghnéitheoimis
▪an ngnéitheoimis?
▪ní ghnéitheoimis
ghnéitheodh muid
▪an ngnéitheodh muid?
▪ní ghnéitheodh muid
2
ghnéitheodh sibh
▪an ngnéitheodh sibh?
▪ní ghnéitheodh sibh
3
ghnéitheoidís
▪an ngnéitheoidís?
▪ní ghnéitheoidís
ghnéitheodh siad
▪an ngnéitheodh siad?
▪ní ghnéitheodh siad
PASSIVE
ghnéitheofaí
▪an ngnéitheofaí?
▪ní ghnéitheofaí
SINGULAR
1
ghnéithínn
▪an ngnéithínn?
▪ní ghnéithínn
2
ghnéithíteá
▪an ngnéithíteá?
▪ní ghnéithíteá
3
ghnéithíodh sé (MASC.)
▪an ngnéithíodh sé?
▪ní ghnéithíodh sé
ghnéithíodh sí (FEM.)
▪an ngnéithíodh sí?
▪ní ghnéithíodh sí
PLURAL
1
ghnéithímis
▪an ngnéithímis?
▪ní ghnéithímis
ghnéithíodh muid
▪an ngnéithíodh muid?
▪ní ghnéithíodh muid
2
ghnéithíodh sibh
▪an ngnéithíodh sibh?
▪ní ghnéithíodh sibh
3
ghnéithídís
▪an ngnéithídís?
▪ní ghnéithídís
ghnéithíodh siad
▪an ngnéithíodh siad?
▪ní ghnéithíodh siad
PASSIVE
ghnéithítí
▪an ngnéithítí?
▪ní ghnéithítí
SINGULAR
1
gnéithím!
▪ná gnéithím!
2
gnéithigh!
▪ná gnéithigh!
3
gnéithíodh sé! (MASC.)
▪ná gnéithíodh sé!
gnéithíodh sí! (FEM.)
▪ná gnéithíodh sí!
PLURAL
1
gnéithímis!
▪ná gnéithímis!
gnéithíodh muid!
▪ná gnéithíodh muid!
2
gnéithígí!
▪ná gnéithígí!
3
gnéithídís!
▪ná gnéithídís!
gnéithíodh siad!
▪ná gnéithíodh siad!
PASSIVE
gnéithítear!
▪ná gnéithítear!
SINGULAR
1
go ngnéithí mé
▪nár ghnéithí mé
2
go ngnéithí tú
▪nár ghnéithí tú
3
go ngnéithí sé (MASC.)
▪nár ghnéithí sé
go ngnéithí sí (FEM.)
▪nár ghnéithí sí
PLURAL
1
go ngnéithímid
▪nár ghnéithímid
go ngnéithí muid
▪nár ghnéithí muid
2
go ngnéithí sibh
▪nár ghnéithí sibh
3
go ngnéithí siad
▪nár ghnéithí siad
PASSIVE
go ngnéithítear
▪nár ghnéithítear
