VERBAL NOUN
grádú
VERBAL ADJECTIVE
grádaithe
SINGULAR
1
ghrádaigh mé
▪ar ghrádaigh mé?
▪níor ghrádaigh mé
2
ghrádaigh tú
▪ar ghrádaigh tú?
▪níor ghrádaigh tú
3
ghrádaigh sé (MASC.)
▪ar ghrádaigh sé?
▪níor ghrádaigh sé
ghrádaigh sí (FEM.)
▪ar ghrádaigh sí?
▪níor ghrádaigh sí
PLURAL
1
ghrádaíomar
▪ar ghrádaíomar?
▪níor ghrádaíomar
ghrádaigh muid
▪ar ghrádaigh muid?
▪níor ghrádaigh muid
2
ghrádaigh sibh
▪ar ghrádaigh sibh?
▪níor ghrádaigh sibh
3
ghrádaigh siad
▪ar ghrádaigh siad?
▪níor ghrádaigh siad
ghrádaíodar
▪ar ghrádaíodar?
▪níor ghrádaíodar
PASSIVE
grádaíodh
▪ar grádaíodh?
▪níor grádaíodh
SINGULAR
1
grádaím
▪an ngrádaím?
▪ní ghrádaím
2
grádaíonn tú
▪an ngrádaíonn tú?
▪ní ghrádaíonn tú
3
grádaíonn sé (MASC.)
▪an ngrádaíonn sé?
▪ní ghrádaíonn sé
grádaíonn sí (FEM.)
▪an ngrádaíonn sí?
▪ní ghrádaíonn sí
PLURAL
1
grádaímid
▪an ngrádaímid?
▪ní ghrádaímid
grádaíonn muid
▪an ngrádaíonn muid?
▪ní ghrádaíonn muid
2
grádaíonn sibh
▪an ngrádaíonn sibh?
▪ní ghrádaíonn sibh
3
grádaíonn siad
▪an ngrádaíonn siad?
▪ní ghrádaíonn siad
PASSIVE
grádaítear
▪an ngrádaítear?
▪ní ghrádaítear
SINGULAR
1
grádóidh mé
▪an ngrádóidh mé?
▪ní ghrádóidh mé
2
grádóidh tú
▪an ngrádóidh tú?
▪ní ghrádóidh tú
3
grádóidh sé (MASC.)
▪an ngrádóidh sé?
▪ní ghrádóidh sé
grádóidh sí (FEM.)
▪an ngrádóidh sí?
▪ní ghrádóidh sí
PLURAL
1
grádóimid
▪an ngrádóimid?
▪ní ghrádóimid
grádóidh muid
▪an ngrádóidh muid?
▪ní ghrádóidh muid
2
grádóidh sibh
▪an ngrádóidh sibh?
▪ní ghrádóidh sibh
3
grádóidh siad
▪an ngrádóidh siad?
▪ní ghrádóidh siad
PASSIVE
grádófar
▪an ngrádófar?
▪ní ghrádófar
SINGULAR
1
ghrádóinn
▪an ngrádóinn?
▪ní ghrádóinn
2
ghrádófá
▪an ngrádófá?
▪ní ghrádófá
3
ghrádódh sé (MASC.)
▪an ngrádódh sé?
▪ní ghrádódh sé
ghrádódh sí (FEM.)
▪an ngrádódh sí?
▪ní ghrádódh sí
PLURAL
1
ghrádóimis
▪an ngrádóimis?
▪ní ghrádóimis
ghrádódh muid
▪an ngrádódh muid?
▪ní ghrádódh muid
2
ghrádódh sibh
▪an ngrádódh sibh?
▪ní ghrádódh sibh
3
ghrádóidís
▪an ngrádóidís?
▪ní ghrádóidís
ghrádódh siad
▪an ngrádódh siad?
▪ní ghrádódh siad
PASSIVE
ghrádófaí
▪an ngrádófaí?
▪ní ghrádófaí
SINGULAR
1
ghrádaínn
▪an ngrádaínn?
▪ní ghrádaínn
2
ghrádaíteá
▪an ngrádaíteá?
▪ní ghrádaíteá
3
ghrádaíodh sé (MASC.)
▪an ngrádaíodh sé?
▪ní ghrádaíodh sé
ghrádaíodh sí (FEM.)
▪an ngrádaíodh sí?
▪ní ghrádaíodh sí
PLURAL
1
ghrádaímis
▪an ngrádaímis?
▪ní ghrádaímis
ghrádaíodh muid
▪an ngrádaíodh muid?
▪ní ghrádaíodh muid
2
ghrádaíodh sibh
▪an ngrádaíodh sibh?
▪ní ghrádaíodh sibh
3
ghrádaídís
▪an ngrádaídís?
▪ní ghrádaídís
ghrádaíodh siad
▪an ngrádaíodh siad?
▪ní ghrádaíodh siad
PASSIVE
ghrádaítí
▪an ngrádaítí?
▪ní ghrádaítí
SINGULAR
1
grádaím!
▪ná grádaím!
2
grádaigh!
▪ná grádaigh!
3
grádaíodh sé! (MASC.)
▪ná grádaíodh sé!
grádaíodh sí! (FEM.)
▪ná grádaíodh sí!
PLURAL
1
grádaímis!
▪ná grádaímis!
grádaíodh muid!
▪ná grádaíodh muid!
2
grádaígí!
▪ná grádaígí!
3
grádaídís!
▪ná grádaídís!
grádaíodh siad!
▪ná grádaíodh siad!
PASSIVE
grádaítear!
▪ná grádaítear!
SINGULAR
1
go ngrádaí mé
▪nár ghrádaí mé
2
go ngrádaí tú
▪nár ghrádaí tú
3
go ngrádaí sé (MASC.)
▪nár ghrádaí sé
go ngrádaí sí (FEM.)
▪nár ghrádaí sí
PLURAL
1
go ngrádaímid
▪nár ghrádaímid
go ngrádaí muid
▪nár ghrádaí muid
2
go ngrádaí sibh
▪nár ghrádaí sibh
3
go ngrádaí siad
▪nár ghrádaí siad
PASSIVE
go ngrádaítear
▪nár ghrádaítear
