Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

imdhealaigh

VERB

VERBAL NOUN

imdhealú

VERBAL ADJECTIVE

imdhealaithe

SINGULAR

1
d'imdhealaigh mé
ar imdhealaigh mé?
níor imdhealaigh mé
2
d'imdhealaigh tú
ar imdhealaigh tú?
níor imdhealaigh tú
3
d'imdhealaigh sé (MASC.)
ar imdhealaigh sé?
níor imdhealaigh sé
d'imdhealaigh sí (FEM.)
ar imdhealaigh sí?
níor imdhealaigh sí

PLURAL

1
d'imdhealaíomar
ar imdhealaíomar?
níor imdhealaíomar
d'imdhealaigh muid
ar imdhealaigh muid?
níor imdhealaigh muid
2
d'imdhealaigh sibh
ar imdhealaigh sibh?
níor imdhealaigh sibh
3
d'imdhealaigh siad
ar imdhealaigh siad?
níor imdhealaigh siad
d'imdhealaíodar
ar imdhealaíodar?
níor imdhealaíodar

PASSIVE

imdhealaíodh
ar imdhealaíodh?
níor imdhealaíodh

SINGULAR

1
imdhealaím
an imdhealaím?
ní imdhealaím
2
imdhealaíonn tú
an imdhealaíonn tú?
ní imdhealaíonn tú
3
imdhealaíonn sé (MASC.)
an imdhealaíonn sé?
ní imdhealaíonn sé
imdhealaíonn sí (FEM.)
an imdhealaíonn sí?
ní imdhealaíonn sí

PLURAL

1
imdhealaímid
an imdhealaímid?
ní imdhealaímid
imdhealaíonn muid
an imdhealaíonn muid?
ní imdhealaíonn muid
2
imdhealaíonn sibh
an imdhealaíonn sibh?
ní imdhealaíonn sibh
3
imdhealaíonn siad
an imdhealaíonn siad?
ní imdhealaíonn siad

PASSIVE

imdhealaítear
an imdhealaítear?
ní imdhealaítear

SINGULAR

1
imdhealóidh mé
an imdhealóidh mé?
ní imdhealóidh mé
2
imdhealóidh tú
an imdhealóidh tú?
ní imdhealóidh tú
3
imdhealóidh sé (MASC.)
an imdhealóidh sé?
ní imdhealóidh sé
imdhealóidh sí (FEM.)
an imdhealóidh sí?
ní imdhealóidh sí

PLURAL

1
imdhealóimid
an imdhealóimid?
ní imdhealóimid
imdhealóidh muid
an imdhealóidh muid?
ní imdhealóidh muid
2
imdhealóidh sibh
an imdhealóidh sibh?
ní imdhealóidh sibh
3
imdhealóidh siad
an imdhealóidh siad?
ní imdhealóidh siad

PASSIVE

imdhealófar
an imdhealófar?
ní imdhealófar

SINGULAR

1
d'imdhealóinn
an imdhealóinn?
ní imdhealóinn
2
d'imdhealófá
an imdhealófá?
ní imdhealófá
3
d'imdhealódh sé (MASC.)
an imdhealódh sé?
ní imdhealódh sé
d'imdhealódh sí (FEM.)
an imdhealódh sí?
ní imdhealódh sí

PLURAL

1
d'imdhealóimis
an imdhealóimis?
ní imdhealóimis
d'imdhealódh muid
an imdhealódh muid?
ní imdhealódh muid
2
d'imdhealódh sibh
an imdhealódh sibh?
ní imdhealódh sibh
3
d'imdhealóidís
an imdhealóidís?
ní imdhealóidís
d'imdhealódh siad
an imdhealódh siad?
ní imdhealódh siad

PASSIVE

d'imdhealófaí
an imdhealófaí?
ní imdhealófaí

SINGULAR

1
d'imdhealaínn
an imdhealaínn?
ní imdhealaínn
2
d'imdhealaíteá
an imdhealaíteá?
ní imdhealaíteá
3
d'imdhealaíodh sé (MASC.)
an imdhealaíodh sé?
ní imdhealaíodh sé
d'imdhealaíodh sí (FEM.)
an imdhealaíodh sí?
ní imdhealaíodh sí

PLURAL

1
d'imdhealaímis
an imdhealaímis?
ní imdhealaímis
d'imdhealaíodh muid
an imdhealaíodh muid?
ní imdhealaíodh muid
2
d'imdhealaíodh sibh
an imdhealaíodh sibh?
ní imdhealaíodh sibh
3
d'imdhealaídís
an imdhealaídís?
ní imdhealaídís
d'imdhealaíodh siad
an imdhealaíodh siad?
ní imdhealaíodh siad

PASSIVE

d'imdhealaítí
an imdhealaítí?
ní imdhealaítí

SINGULAR

1
imdhealaím!
ná himdhealaím!
2
imdhealaigh!
ná himdhealaigh!
3
imdhealaíodh sé! (MASC.)
ná himdhealaíodh sé!
imdhealaíodh sí! (FEM.)
ná himdhealaíodh sí!

PLURAL

1
imdhealaímis!
ná himdhealaímis!
imdhealaíodh muid!
ná himdhealaíodh muid!
2
imdhealaígí!
ná himdhealaígí!
3
imdhealaídís!
ná himdhealaídís!
imdhealaíodh siad!
ná himdhealaíodh siad!

PASSIVE

imdhealaítear!
ná himdhealaítear!

SINGULAR

1
go n-imdhealaí mé
nár imdhealaí mé
2
go n-imdhealaí tú
nár imdhealaí tú
3
go n-imdhealaí sé (MASC.)
nár imdhealaí sé
go n-imdhealaí sí (FEM.)
nár imdhealaí sí

PLURAL

1
go n-imdhealaímid
nár imdhealaímid
go n-imdhealaí muid
nár imdhealaí muid
2
go n-imdhealaí sibh
nár imdhealaí sibh
3
go n-imdhealaí siad
nár imdhealaí siad

PASSIVE

go n-imdhealaítear
nár imdhealaítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News