VERBAL NOUN
imscrúdú
VERBAL ADJECTIVE
imscrúdaithe
SINGULAR
1
d'imscrúdaigh mé
▪ar imscrúdaigh mé?
▪níor imscrúdaigh mé
2
d'imscrúdaigh tú
▪ar imscrúdaigh tú?
▪níor imscrúdaigh tú
3
d'imscrúdaigh sé (MASC.)
▪ar imscrúdaigh sé?
▪níor imscrúdaigh sé
d'imscrúdaigh sí (FEM.)
▪ar imscrúdaigh sí?
▪níor imscrúdaigh sí
PLURAL
1
d'imscrúdaíomar
▪ar imscrúdaíomar?
▪níor imscrúdaíomar
d'imscrúdaigh muid
▪ar imscrúdaigh muid?
▪níor imscrúdaigh muid
2
d'imscrúdaigh sibh
▪ar imscrúdaigh sibh?
▪níor imscrúdaigh sibh
3
d'imscrúdaigh siad
▪ar imscrúdaigh siad?
▪níor imscrúdaigh siad
d'imscrúdaíodar
▪ar imscrúdaíodar?
▪níor imscrúdaíodar
PASSIVE
imscrúdaíodh
▪ar imscrúdaíodh?
▪níor imscrúdaíodh
SINGULAR
1
imscrúdaím
▪an imscrúdaím?
▪ní imscrúdaím
2
imscrúdaíonn tú
▪an imscrúdaíonn tú?
▪ní imscrúdaíonn tú
3
imscrúdaíonn sé (MASC.)
▪an imscrúdaíonn sé?
▪ní imscrúdaíonn sé
imscrúdaíonn sí (FEM.)
▪an imscrúdaíonn sí?
▪ní imscrúdaíonn sí
PLURAL
1
imscrúdaímid
▪an imscrúdaímid?
▪ní imscrúdaímid
imscrúdaíonn muid
▪an imscrúdaíonn muid?
▪ní imscrúdaíonn muid
2
imscrúdaíonn sibh
▪an imscrúdaíonn sibh?
▪ní imscrúdaíonn sibh
3
imscrúdaíonn siad
▪an imscrúdaíonn siad?
▪ní imscrúdaíonn siad
PASSIVE
imscrúdaítear
▪an imscrúdaítear?
▪ní imscrúdaítear
SINGULAR
1
imscrúdóidh mé
▪an imscrúdóidh mé?
▪ní imscrúdóidh mé
2
imscrúdóidh tú
▪an imscrúdóidh tú?
▪ní imscrúdóidh tú
3
imscrúdóidh sé (MASC.)
▪an imscrúdóidh sé?
▪ní imscrúdóidh sé
imscrúdóidh sí (FEM.)
▪an imscrúdóidh sí?
▪ní imscrúdóidh sí
PLURAL
1
imscrúdóimid
▪an imscrúdóimid?
▪ní imscrúdóimid
imscrúdóidh muid
▪an imscrúdóidh muid?
▪ní imscrúdóidh muid
2
imscrúdóidh sibh
▪an imscrúdóidh sibh?
▪ní imscrúdóidh sibh
3
imscrúdóidh siad
▪an imscrúdóidh siad?
▪ní imscrúdóidh siad
PASSIVE
imscrúdófar
▪an imscrúdófar?
▪ní imscrúdófar
SINGULAR
1
d'imscrúdóinn
▪an imscrúdóinn?
▪ní imscrúdóinn
2
d'imscrúdófá
▪an imscrúdófá?
▪ní imscrúdófá
3
d'imscrúdódh sé (MASC.)
▪an imscrúdódh sé?
▪ní imscrúdódh sé
d'imscrúdódh sí (FEM.)
▪an imscrúdódh sí?
▪ní imscrúdódh sí
PLURAL
1
d'imscrúdóimis
▪an imscrúdóimis?
▪ní imscrúdóimis
d'imscrúdódh muid
▪an imscrúdódh muid?
▪ní imscrúdódh muid
2
d'imscrúdódh sibh
▪an imscrúdódh sibh?
▪ní imscrúdódh sibh
3
d'imscrúdóidís
▪an imscrúdóidís?
▪ní imscrúdóidís
d'imscrúdódh siad
▪an imscrúdódh siad?
▪ní imscrúdódh siad
PASSIVE
d'imscrúdófaí
▪an imscrúdófaí?
▪ní imscrúdófaí
SINGULAR
1
d'imscrúdaínn
▪an imscrúdaínn?
▪ní imscrúdaínn
2
d'imscrúdaíteá
▪an imscrúdaíteá?
▪ní imscrúdaíteá
3
d'imscrúdaíodh sé (MASC.)
▪an imscrúdaíodh sé?
▪ní imscrúdaíodh sé
d'imscrúdaíodh sí (FEM.)
▪an imscrúdaíodh sí?
▪ní imscrúdaíodh sí
PLURAL
1
d'imscrúdaímis
▪an imscrúdaímis?
▪ní imscrúdaímis
d'imscrúdaíodh muid
▪an imscrúdaíodh muid?
▪ní imscrúdaíodh muid
2
d'imscrúdaíodh sibh
▪an imscrúdaíodh sibh?
▪ní imscrúdaíodh sibh
3
d'imscrúdaídís
▪an imscrúdaídís?
▪ní imscrúdaídís
d'imscrúdaíodh siad
▪an imscrúdaíodh siad?
▪ní imscrúdaíodh siad
PASSIVE
d'imscrúdaítí
▪an imscrúdaítí?
▪ní imscrúdaítí
SINGULAR
1
imscrúdaím!
▪ná himscrúdaím!
2
imscrúdaigh!
▪ná himscrúdaigh!
3
imscrúdaíodh sé! (MASC.)
▪ná himscrúdaíodh sé!
imscrúdaíodh sí! (FEM.)
▪ná himscrúdaíodh sí!
PLURAL
1
imscrúdaímis!
▪ná himscrúdaímis!
imscrúdaíodh muid!
▪ná himscrúdaíodh muid!
2
imscrúdaígí!
▪ná himscrúdaígí!
3
imscrúdaídís!
▪ná himscrúdaídís!
imscrúdaíodh siad!
▪ná himscrúdaíodh siad!
PASSIVE
imscrúdaítear!
▪ná himscrúdaítear!
SINGULAR
1
go n-imscrúdaí mé
▪nár imscrúdaí mé
2
go n-imscrúdaí tú
▪nár imscrúdaí tú
3
go n-imscrúdaí sé (MASC.)
▪nár imscrúdaí sé
go n-imscrúdaí sí (FEM.)
▪nár imscrúdaí sí
PLURAL
1
go n-imscrúdaímid
▪nár imscrúdaímid
go n-imscrúdaí muid
▪nár imscrúdaí muid
2
go n-imscrúdaí sibh
▪nár imscrúdaí sibh
3
go n-imscrúdaí siad
▪nár imscrúdaí siad
PASSIVE
go n-imscrúdaítear
▪nár imscrúdaítear
