VERBAL NOUN
inseamhnú
VERBAL ADJECTIVE
inseamhnaithe
SINGULAR
1
d'inseamhnaigh mé
▪ar inseamhnaigh mé?
▪níor inseamhnaigh mé
2
d'inseamhnaigh tú
▪ar inseamhnaigh tú?
▪níor inseamhnaigh tú
3
d'inseamhnaigh sé (MASC.)
▪ar inseamhnaigh sé?
▪níor inseamhnaigh sé
d'inseamhnaigh sí (FEM.)
▪ar inseamhnaigh sí?
▪níor inseamhnaigh sí
PLURAL
1
d'inseamhnaíomar
▪ar inseamhnaíomar?
▪níor inseamhnaíomar
d'inseamhnaigh muid
▪ar inseamhnaigh muid?
▪níor inseamhnaigh muid
2
d'inseamhnaigh sibh
▪ar inseamhnaigh sibh?
▪níor inseamhnaigh sibh
3
d'inseamhnaigh siad
▪ar inseamhnaigh siad?
▪níor inseamhnaigh siad
d'inseamhnaíodar
▪ar inseamhnaíodar?
▪níor inseamhnaíodar
PASSIVE
inseamhnaíodh
▪ar inseamhnaíodh?
▪níor inseamhnaíodh
SINGULAR
1
inseamhnaím
▪an inseamhnaím?
▪ní inseamhnaím
2
inseamhnaíonn tú
▪an inseamhnaíonn tú?
▪ní inseamhnaíonn tú
3
inseamhnaíonn sé (MASC.)
▪an inseamhnaíonn sé?
▪ní inseamhnaíonn sé
inseamhnaíonn sí (FEM.)
▪an inseamhnaíonn sí?
▪ní inseamhnaíonn sí
PLURAL
1
inseamhnaímid
▪an inseamhnaímid?
▪ní inseamhnaímid
inseamhnaíonn muid
▪an inseamhnaíonn muid?
▪ní inseamhnaíonn muid
2
inseamhnaíonn sibh
▪an inseamhnaíonn sibh?
▪ní inseamhnaíonn sibh
3
inseamhnaíonn siad
▪an inseamhnaíonn siad?
▪ní inseamhnaíonn siad
PASSIVE
inseamhnaítear
▪an inseamhnaítear?
▪ní inseamhnaítear
SINGULAR
1
inseamhnóidh mé
▪an inseamhnóidh mé?
▪ní inseamhnóidh mé
2
inseamhnóidh tú
▪an inseamhnóidh tú?
▪ní inseamhnóidh tú
3
inseamhnóidh sé (MASC.)
▪an inseamhnóidh sé?
▪ní inseamhnóidh sé
inseamhnóidh sí (FEM.)
▪an inseamhnóidh sí?
▪ní inseamhnóidh sí
PLURAL
1
inseamhnóimid
▪an inseamhnóimid?
▪ní inseamhnóimid
inseamhnóidh muid
▪an inseamhnóidh muid?
▪ní inseamhnóidh muid
2
inseamhnóidh sibh
▪an inseamhnóidh sibh?
▪ní inseamhnóidh sibh
3
inseamhnóidh siad
▪an inseamhnóidh siad?
▪ní inseamhnóidh siad
PASSIVE
inseamhnófar
▪an inseamhnófar?
▪ní inseamhnófar
SINGULAR
1
d'inseamhnóinn
▪an inseamhnóinn?
▪ní inseamhnóinn
2
d'inseamhnófá
▪an inseamhnófá?
▪ní inseamhnófá
3
d'inseamhnódh sé (MASC.)
▪an inseamhnódh sé?
▪ní inseamhnódh sé
d'inseamhnódh sí (FEM.)
▪an inseamhnódh sí?
▪ní inseamhnódh sí
PLURAL
1
d'inseamhnóimis
▪an inseamhnóimis?
▪ní inseamhnóimis
d'inseamhnódh muid
▪an inseamhnódh muid?
▪ní inseamhnódh muid
2
d'inseamhnódh sibh
▪an inseamhnódh sibh?
▪ní inseamhnódh sibh
3
d'inseamhnóidís
▪an inseamhnóidís?
▪ní inseamhnóidís
d'inseamhnódh siad
▪an inseamhnódh siad?
▪ní inseamhnódh siad
PASSIVE
d'inseamhnófaí
▪an inseamhnófaí?
▪ní inseamhnófaí
SINGULAR
1
d'inseamhnaínn
▪an inseamhnaínn?
▪ní inseamhnaínn
2
d'inseamhnaíteá
▪an inseamhnaíteá?
▪ní inseamhnaíteá
3
d'inseamhnaíodh sé (MASC.)
▪an inseamhnaíodh sé?
▪ní inseamhnaíodh sé
d'inseamhnaíodh sí (FEM.)
▪an inseamhnaíodh sí?
▪ní inseamhnaíodh sí
PLURAL
1
d'inseamhnaímis
▪an inseamhnaímis?
▪ní inseamhnaímis
d'inseamhnaíodh muid
▪an inseamhnaíodh muid?
▪ní inseamhnaíodh muid
2
d'inseamhnaíodh sibh
▪an inseamhnaíodh sibh?
▪ní inseamhnaíodh sibh
3
d'inseamhnaídís
▪an inseamhnaídís?
▪ní inseamhnaídís
d'inseamhnaíodh siad
▪an inseamhnaíodh siad?
▪ní inseamhnaíodh siad
PASSIVE
d'inseamhnaítí
▪an inseamhnaítí?
▪ní inseamhnaítí
SINGULAR
1
inseamhnaím!
▪ná hinseamhnaím!
2
inseamhnaigh!
▪ná hinseamhnaigh!
3
inseamhnaíodh sé! (MASC.)
▪ná hinseamhnaíodh sé!
inseamhnaíodh sí! (FEM.)
▪ná hinseamhnaíodh sí!
PLURAL
1
inseamhnaímis!
▪ná hinseamhnaímis!
inseamhnaíodh muid!
▪ná hinseamhnaíodh muid!
2
inseamhnaígí!
▪ná hinseamhnaígí!
3
inseamhnaídís!
▪ná hinseamhnaídís!
inseamhnaíodh siad!
▪ná hinseamhnaíodh siad!
PASSIVE
inseamhnaítear!
▪ná hinseamhnaítear!
SINGULAR
1
go n-inseamhnaí mé
▪nár inseamhnaí mé
2
go n-inseamhnaí tú
▪nár inseamhnaí tú
3
go n-inseamhnaí sé (MASC.)
▪nár inseamhnaí sé
go n-inseamhnaí sí (FEM.)
▪nár inseamhnaí sí
PLURAL
1
go n-inseamhnaímid
▪nár inseamhnaímid
go n-inseamhnaí muid
▪nár inseamhnaí muid
2
go n-inseamhnaí sibh
▪nár inseamhnaí sibh
3
go n-inseamhnaí siad
▪nár inseamhnaí siad
PASSIVE
go n-inseamhnaítear
▪nár inseamhnaítear
