Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: lámháil · labháil · admháil · amhail · glámháil
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

lamháil

VERB

VERBAL NOUN

lamháil

VERBAL ADJECTIVE

lamháilte

SINGULAR

1
lamháil mé
ar lamháil mé?
níor lamháil mé
2
lamháil tú
ar lamháil tú?
níor lamháil tú
3
lamháil sé (MASC.)
ar lamháil sé?
níor lamháil sé
lamháil sí (FEM.)
ar lamháil sí?
níor lamháil sí

PLURAL

1
lamhálamar
ar lamhálamar?
níor lamhálamar
lamháil muid
ar lamháil muid?
níor lamháil muid
2
lamháil sibh
ar lamháil sibh?
níor lamháil sibh
3
lamháil siad
ar lamháil siad?
níor lamháil siad
lamháladar
ar lamháladar?
níor lamháladar

PASSIVE

lamháladh
ar lamháladh?
níor lamháladh

SINGULAR

1
lamhálaim
an lamhálaim?
ní lamhálaim
2
lamhálann tú
an lamhálann tú?
ní lamhálann tú
3
lamhálann sé (MASC.)
an lamhálann sé?
ní lamhálann sé
lamhálann sí (FEM.)
an lamhálann sí?
ní lamhálann sí

PLURAL

1
lamhálaimid
an lamhálaimid?
ní lamhálaimid
lamhálann muid
an lamhálann muid?
ní lamhálann muid
2
lamhálann sibh
an lamhálann sibh?
ní lamhálann sibh
3
lamhálann siad
an lamhálann siad?
ní lamhálann siad

PASSIVE

lamháiltear
an lamháiltear?
ní lamháiltear

SINGULAR

1
lamhálfaidh mé
an lamhálfaidh mé?
ní lamhálfaidh mé
2
lamhálfaidh tú
an lamhálfaidh tú?
ní lamhálfaidh tú
3
lamhálfaidh sé (MASC.)
an lamhálfaidh sé?
ní lamhálfaidh sé
lamhálfaidh sí (FEM.)
an lamhálfaidh sí?
ní lamhálfaidh sí

PLURAL

1
lamhálfaimid
an lamhálfaimid?
ní lamhálfaimid
lamhálfaidh muid
an lamhálfaidh muid?
ní lamhálfaidh muid
2
lamhálfaidh sibh
an lamhálfaidh sibh?
ní lamhálfaidh sibh
3
lamhálfaidh siad
an lamhálfaidh siad?
ní lamhálfaidh siad

PASSIVE

lamhálfar
an lamhálfar?
ní lamhálfar

SINGULAR

1
lamhálfainn
an lamhálfainn?
ní lamhálfainn
2
lamhálfá
an lamhálfá?
ní lamhálfá
3
lamhálfadh sé (MASC.)
an lamhálfadh sé?
ní lamhálfadh sé
lamhálfadh sí (FEM.)
an lamhálfadh sí?
ní lamhálfadh sí

PLURAL

1
lamhálfaimis
an lamhálfaimis?
ní lamhálfaimis
lamhálfadh muid
an lamhálfadh muid?
ní lamhálfadh muid
2
lamhálfadh sibh
an lamhálfadh sibh?
ní lamhálfadh sibh
3
lamhálfaidís
an lamhálfaidís?
ní lamhálfaidís
lamhálfadh siad
an lamhálfadh siad?
ní lamhálfadh siad

PASSIVE

lamhálfaí
an lamhálfaí?
ní lamhálfaí

SINGULAR

1
lamhálainn
an lamhálainn?
ní lamhálainn
2
lamháilteá
an lamháilteá?
ní lamháilteá
3
lamháladh sé (MASC.)
an lamháladh sé?
ní lamháladh sé
lamháladh sí (FEM.)
an lamháladh sí?
ní lamháladh sí

PLURAL

1
lamhálaimis
an lamhálaimis?
ní lamhálaimis
lamháladh muid
an lamháladh muid?
ní lamháladh muid
2
lamháladh sibh
an lamháladh sibh?
ní lamháladh sibh
3
lamhálaidís
an lamhálaidís?
ní lamhálaidís
lamháladh siad
an lamháladh siad?
ní lamháladh siad

PASSIVE

lamháiltí
an lamháiltí?
ní lamháiltí

SINGULAR

1
lamhálaim!
ná lamhálaim!
2
lamháil!
ná lamháil!
3
lamháladh sé! (MASC.)
ná lamháladh sé!
lamháladh sí! (FEM.)
ná lamháladh sí!

PLURAL

1
lamhálaimis!
ná lamhálaimis!
lamháladh muid!
ná lamháladh muid!
2
lamhálaigí!
ná lamhálaigí!
3
lamhálaidís!
ná lamhálaidís!
lamháladh siad!
ná lamháladh siad!

PASSIVE

lamháiltear!
ná lamháiltear!

SINGULAR

1
go lamhála mé
nár lamhála mé
2
go lamhála tú
nár lamhála tú
3
go lamhála sé (MASC.)
nár lamhála sé
go lamhála sí (FEM.)
nár lamhála sí

PLURAL

1
go lamhálaimid
nár lamhálaimid
go lamhála muid
nár lamhála muid
2
go lamhála sibh
nár lamhála sibh
3
go lamhála siad
nár lamhála siad

PASSIVE

go lamháiltear
nár lamháiltear

lamháil

NOUN
FEMININE

Singular

NOMINATIVE

lamháil
an lamháil

GENITIVE

lamhála
na lamhála

Plural

NOMINATIVE

lamhálacha
na lamhálacha

GENITIVE

lamhálacha
na lamhálacha
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News