VERBAL NOUN
leadhbairt
VERBAL ADJECTIVE
leadhbartha
SINGULAR
1
leadhbair mé
▪ar leadhbair mé?
▪níor leadhbair mé
2
leadhbair tú
▪ar leadhbair tú?
▪níor leadhbair tú
3
leadhbair sé (MASC.)
▪ar leadhbair sé?
▪níor leadhbair sé
leadhbair sí (FEM.)
▪ar leadhbair sí?
▪níor leadhbair sí
PLURAL
1
leadhbraíomar
▪ar leadhbraíomar?
▪níor leadhbraíomar
leadhbair muid
▪ar leadhbair muid?
▪níor leadhbair muid
2
leadhbair sibh
▪ar leadhbair sibh?
▪níor leadhbair sibh
3
leadhbair siad
▪ar leadhbair siad?
▪níor leadhbair siad
leadhbraíodar
▪ar leadhbraíodar?
▪níor leadhbraíodar
PASSIVE
leadhbraíodh
▪ar leadhbraíodh?
▪níor leadhbraíodh
SINGULAR
1
leadhbraím
▪an leadhbraím?
▪ní leadhbraím
2
leadhbraíonn tú
▪an leadhbraíonn tú?
▪ní leadhbraíonn tú
3
leadhbraíonn sé (MASC.)
▪an leadhbraíonn sé?
▪ní leadhbraíonn sé
leadhbraíonn sí (FEM.)
▪an leadhbraíonn sí?
▪ní leadhbraíonn sí
PLURAL
1
leadhbraímid
▪an leadhbraímid?
▪ní leadhbraímid
leadhbraíonn muid
▪an leadhbraíonn muid?
▪ní leadhbraíonn muid
2
leadhbraíonn sibh
▪an leadhbraíonn sibh?
▪ní leadhbraíonn sibh
3
leadhbraíonn siad
▪an leadhbraíonn siad?
▪ní leadhbraíonn siad
PASSIVE
leadhbraítear
▪an leadhbraítear?
▪ní leadhbraítear
SINGULAR
1
leadhbróidh mé
▪an leadhbróidh mé?
▪ní leadhbróidh mé
2
leadhbróidh tú
▪an leadhbróidh tú?
▪ní leadhbróidh tú
3
leadhbróidh sé (MASC.)
▪an leadhbróidh sé?
▪ní leadhbróidh sé
leadhbróidh sí (FEM.)
▪an leadhbróidh sí?
▪ní leadhbróidh sí
PLURAL
1
leadhbróimid
▪an leadhbróimid?
▪ní leadhbróimid
leadhbróidh muid
▪an leadhbróidh muid?
▪ní leadhbróidh muid
2
leadhbróidh sibh
▪an leadhbróidh sibh?
▪ní leadhbróidh sibh
3
leadhbróidh siad
▪an leadhbróidh siad?
▪ní leadhbróidh siad
PASSIVE
leadhbrófar
▪an leadhbrófar?
▪ní leadhbrófar
SINGULAR
1
leadhbróinn
▪an leadhbróinn?
▪ní leadhbróinn
2
leadhbrófá
▪an leadhbrófá?
▪ní leadhbrófá
3
leadhbródh sé (MASC.)
▪an leadhbródh sé?
▪ní leadhbródh sé
leadhbródh sí (FEM.)
▪an leadhbródh sí?
▪ní leadhbródh sí
PLURAL
1
leadhbróimis
▪an leadhbróimis?
▪ní leadhbróimis
leadhbródh muid
▪an leadhbródh muid?
▪ní leadhbródh muid
2
leadhbródh sibh
▪an leadhbródh sibh?
▪ní leadhbródh sibh
3
leadhbróidís
▪an leadhbróidís?
▪ní leadhbróidís
leadhbródh siad
▪an leadhbródh siad?
▪ní leadhbródh siad
PASSIVE
leadhbrófaí
▪an leadhbrófaí?
▪ní leadhbrófaí
SINGULAR
1
leadhbraínn
▪an leadhbraínn?
▪ní leadhbraínn
2
leadhbraíteá
▪an leadhbraíteá?
▪ní leadhbraíteá
3
leadhbraíodh sé (MASC.)
▪an leadhbraíodh sé?
▪ní leadhbraíodh sé
leadhbraíodh sí (FEM.)
▪an leadhbraíodh sí?
▪ní leadhbraíodh sí
PLURAL
1
leadhbraímis
▪an leadhbraímis?
▪ní leadhbraímis
leadhbraíodh muid
▪an leadhbraíodh muid?
▪ní leadhbraíodh muid
2
leadhbraíodh sibh
▪an leadhbraíodh sibh?
▪ní leadhbraíodh sibh
3
leadhbraídís
▪an leadhbraídís?
▪ní leadhbraídís
leadhbraíodh siad
▪an leadhbraíodh siad?
▪ní leadhbraíodh siad
PASSIVE
leadhbraítí
▪an leadhbraítí?
▪ní leadhbraítí
SINGULAR
1
leadhbraím!
▪ná leadhbraím!
2
leadhbair!
▪ná leadhbair!
3
leadhbraíodh sé! (MASC.)
▪ná leadhbraíodh sé!
leadhbraíodh sí! (FEM.)
▪ná leadhbraíodh sí!
PLURAL
1
leadhbraímis!
▪ná leadhbraímis!
leadhbraíodh muid!
▪ná leadhbraíodh muid!
2
leadhbraígí!
▪ná leadhbraígí!
3
leadhbraídís!
▪ná leadhbraídís!
leadhbraíodh siad!
▪ná leadhbraíodh siad!
PASSIVE
leadhbraítear!
▪ná leadhbraítear!
SINGULAR
1
go leadhbraí mé
▪nár leadhbraí mé
2
go leadhbraí tú
▪nár leadhbraí tú
3
go leadhbraí sé (MASC.)
▪nár leadhbraí sé
go leadhbraí sí (FEM.)
▪nár leadhbraí sí
PLURAL
1
go leadhbraímid
▪nár leadhbraímid
go leadhbraí muid
▪nár leadhbraí muid
2
go leadhbraí sibh
▪nár leadhbraí sibh
3
go leadhbraí siad
▪nár leadhbraí siad
PASSIVE
go leadhbraítear
▪nár leadhbraítear
