Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: lam · laom · liom · lo · loam
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

lom

VERB

VERBAL NOUN

lomadh

VERBAL ADJECTIVE

lomtha

SINGULAR

1
lom mé
ar lom mé?
níor lom mé
2
lom tú
ar lom tú?
níor lom tú
3
lom sé (MASC.)
ar lom sé?
níor lom sé
lom sí (FEM.)
ar lom sí?
níor lom sí

PLURAL

1
lomamar
ar lomamar?
níor lomamar
lom muid
ar lom muid?
níor lom muid
2
lom sibh
ar lom sibh?
níor lom sibh
3
lom siad
ar lom siad?
níor lom siad
lomadar
ar lomadar?
níor lomadar

PASSIVE

lomadh
ar lomadh?
níor lomadh

SINGULAR

1
lomaim
an lomaim?
ní lomaim
2
lomann tú
an lomann tú?
ní lomann tú
3
lomann sé (MASC.)
an lomann sé?
ní lomann sé
lomann sí (FEM.)
an lomann sí?
ní lomann sí

PLURAL

1
lomaimid
an lomaimid?
ní lomaimid
lomann muid
an lomann muid?
ní lomann muid
2
lomann sibh
an lomann sibh?
ní lomann sibh
3
lomann siad
an lomann siad?
ní lomann siad

PASSIVE

lomtar
an lomtar?
ní lomtar

SINGULAR

1
lomfaidh mé
an lomfaidh mé?
ní lomfaidh mé
2
lomfaidh tú
an lomfaidh tú?
ní lomfaidh tú
3
lomfaidh sé (MASC.)
an lomfaidh sé?
ní lomfaidh sé
lomfaidh sí (FEM.)
an lomfaidh sí?
ní lomfaidh sí

PLURAL

1
lomfaimid
an lomfaimid?
ní lomfaimid
lomfaidh muid
an lomfaidh muid?
ní lomfaidh muid
2
lomfaidh sibh
an lomfaidh sibh?
ní lomfaidh sibh
3
lomfaidh siad
an lomfaidh siad?
ní lomfaidh siad

PASSIVE

lomfar
an lomfar?
ní lomfar

SINGULAR

1
lomfainn
an lomfainn?
ní lomfainn
2
lomfá
an lomfá?
ní lomfá
3
lomfadh sé (MASC.)
an lomfadh sé?
ní lomfadh sé
lomfadh sí (FEM.)
an lomfadh sí?
ní lomfadh sí

PLURAL

1
lomfaimis
an lomfaimis?
ní lomfaimis
lomfadh muid
an lomfadh muid?
ní lomfadh muid
2
lomfadh sibh
an lomfadh sibh?
ní lomfadh sibh
3
lomfaidís
an lomfaidís?
ní lomfaidís
lomfadh siad
an lomfadh siad?
ní lomfadh siad

PASSIVE

lomfaí
an lomfaí?
ní lomfaí

SINGULAR

1
lomainn
an lomainn?
ní lomainn
2
lomtá
an lomtá?
ní lomtá
3
lomadh sé (MASC.)
an lomadh sé?
ní lomadh sé
lomadh sí (FEM.)
an lomadh sí?
ní lomadh sí

PLURAL

1
lomaimis
an lomaimis?
ní lomaimis
lomadh muid
an lomadh muid?
ní lomadh muid
2
lomadh sibh
an lomadh sibh?
ní lomadh sibh
3
lomaidís
an lomaidís?
ní lomaidís
lomadh siad
an lomadh siad?
ní lomadh siad

PASSIVE

lomtaí
an lomtaí?
ní lomtaí

SINGULAR

1
lomaim!
ná lomaim!
2
lom!
ná lom!
3
lomadh sé! (MASC.)
ná lomadh sé!
lomadh sí! (FEM.)
ná lomadh sí!

PLURAL

1
lomaimis!
ná lomaimis!
lomadh muid!
ná lomadh muid!
2
lomaigí!
ná lomaigí!
3
lomaidís!
ná lomaidís!
lomadh siad!
ná lomadh siad!

PASSIVE

lomtar!
ná lomtar!

SINGULAR

1
go loma mé
nár loma mé
2
go loma tú
nár loma tú
3
go loma sé (MASC.)
nár loma sé
go loma sí (FEM.)
nár loma sí

PLURAL

1
go lomaimid
nár lomaimid
go loma muid
nár loma muid
2
go loma sibh
nár loma sibh
3
go loma siad
nár loma siad

PASSIVE

go lomtar
nár lomtar

lom

ADJECTIVE
1st DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

lom (MASC.)
lom (FEM.)

GENITIVE

loim (MASC.)
loime (FEM.)

Plural

NOMINATIVE

loma

GENITIVE

loma (STRONG PLURALS)
lom (WEAK PLURALS)

Other forms

COMPARATIVE

níos loime
ní ba loime

SUPERLATIVE

is loime
ba loime

lom

NOUN
MASCULINE

Singular

NOMINATIVE

lom
an lom

GENITIVE

loim
an loim
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News