VERBAL NOUN
méadú
VERBAL ADJECTIVE
méadaithe
SINGULAR
1
mhéadaigh mé
▪ar mhéadaigh mé?
▪níor mhéadaigh mé
2
mhéadaigh tú
▪ar mhéadaigh tú?
▪níor mhéadaigh tú
3
mhéadaigh sé (MASC.)
▪ar mhéadaigh sé?
▪níor mhéadaigh sé
mhéadaigh sí (FEM.)
▪ar mhéadaigh sí?
▪níor mhéadaigh sí
PLURAL
1
mhéadaíomar
▪ar mhéadaíomar?
▪níor mhéadaíomar
mhéadaigh muid
▪ar mhéadaigh muid?
▪níor mhéadaigh muid
2
mhéadaigh sibh
▪ar mhéadaigh sibh?
▪níor mhéadaigh sibh
3
mhéadaigh siad
▪ar mhéadaigh siad?
▪níor mhéadaigh siad
mhéadaíodar
▪ar mhéadaíodar?
▪níor mhéadaíodar
PASSIVE
méadaíodh
▪ar méadaíodh?
▪níor méadaíodh
SINGULAR
1
méadaím
▪an méadaím?
▪ní mhéadaím
2
méadaíonn tú
▪an méadaíonn tú?
▪ní mhéadaíonn tú
3
méadaíonn sé (MASC.)
▪an méadaíonn sé?
▪ní mhéadaíonn sé
méadaíonn sí (FEM.)
▪an méadaíonn sí?
▪ní mhéadaíonn sí
PLURAL
1
méadaímid
▪an méadaímid?
▪ní mhéadaímid
méadaíonn muid
▪an méadaíonn muid?
▪ní mhéadaíonn muid
2
méadaíonn sibh
▪an méadaíonn sibh?
▪ní mhéadaíonn sibh
3
méadaíonn siad
▪an méadaíonn siad?
▪ní mhéadaíonn siad
PASSIVE
méadaítear
▪an méadaítear?
▪ní mhéadaítear
SINGULAR
1
méadóidh mé
▪an méadóidh mé?
▪ní mhéadóidh mé
2
méadóidh tú
▪an méadóidh tú?
▪ní mhéadóidh tú
3
méadóidh sé (MASC.)
▪an méadóidh sé?
▪ní mhéadóidh sé
méadóidh sí (FEM.)
▪an méadóidh sí?
▪ní mhéadóidh sí
PLURAL
1
méadóimid
▪an méadóimid?
▪ní mhéadóimid
méadóidh muid
▪an méadóidh muid?
▪ní mhéadóidh muid
2
méadóidh sibh
▪an méadóidh sibh?
▪ní mhéadóidh sibh
3
méadóidh siad
▪an méadóidh siad?
▪ní mhéadóidh siad
PASSIVE
méadófar
▪an méadófar?
▪ní mhéadófar
SINGULAR
1
mhéadóinn
▪an méadóinn?
▪ní mhéadóinn
2
mhéadófá
▪an méadófá?
▪ní mhéadófá
3
mhéadódh sé (MASC.)
▪an méadódh sé?
▪ní mhéadódh sé
mhéadódh sí (FEM.)
▪an méadódh sí?
▪ní mhéadódh sí
PLURAL
1
mhéadóimis
▪an méadóimis?
▪ní mhéadóimis
mhéadódh muid
▪an méadódh muid?
▪ní mhéadódh muid
2
mhéadódh sibh
▪an méadódh sibh?
▪ní mhéadódh sibh
3
mhéadóidís
▪an méadóidís?
▪ní mhéadóidís
mhéadódh siad
▪an méadódh siad?
▪ní mhéadódh siad
PASSIVE
mhéadófaí
▪an méadófaí?
▪ní mhéadófaí
SINGULAR
1
mhéadaínn
▪an méadaínn?
▪ní mhéadaínn
2
mhéadaíteá
▪an méadaíteá?
▪ní mhéadaíteá
3
mhéadaíodh sé (MASC.)
▪an méadaíodh sé?
▪ní mhéadaíodh sé
mhéadaíodh sí (FEM.)
▪an méadaíodh sí?
▪ní mhéadaíodh sí
PLURAL
1
mhéadaímis
▪an méadaímis?
▪ní mhéadaímis
mhéadaíodh muid
▪an méadaíodh muid?
▪ní mhéadaíodh muid
2
mhéadaíodh sibh
▪an méadaíodh sibh?
▪ní mhéadaíodh sibh
3
mhéadaídís
▪an méadaídís?
▪ní mhéadaídís
mhéadaíodh siad
▪an méadaíodh siad?
▪ní mhéadaíodh siad
PASSIVE
mhéadaítí
▪an méadaítí?
▪ní mhéadaítí
SINGULAR
1
méadaím!
▪ná méadaím!
2
méadaigh!
▪ná méadaigh!
3
méadaíodh sé! (MASC.)
▪ná méadaíodh sé!
méadaíodh sí! (FEM.)
▪ná méadaíodh sí!
PLURAL
1
méadaímis!
▪ná méadaímis!
méadaíodh muid!
▪ná méadaíodh muid!
2
méadaígí!
▪ná méadaígí!
3
méadaídís!
▪ná méadaídís!
méadaíodh siad!
▪ná méadaíodh siad!
PASSIVE
méadaítear!
▪ná méadaítear!
SINGULAR
1
go méadaí mé
▪nár mhéadaí mé
2
go méadaí tú
▪nár mhéadaí tú
3
go méadaí sé (MASC.)
▪nár mhéadaí sé
go méadaí sí (FEM.)
▪nár mhéadaí sí
PLURAL
1
go méadaímid
▪nár mhéadaímid
go méadaí muid
▪nár mhéadaí muid
2
go méadaí sibh
▪nár mhéadaí sibh
3
go méadaí siad
▪nár mhéadaí siad
PASSIVE
go méadaítear
▪nár mhéadaítear
