VERBAL NOUN
múscailt
VERBAL ADJECTIVE
múscailte
SINGULAR
1
mhúscail mé
▪ar mhúscail mé?
▪níor mhúscail mé
2
mhúscail tú
▪ar mhúscail tú?
▪níor mhúscail tú
3
mhúscail sé (MASC.)
▪ar mhúscail sé?
▪níor mhúscail sé
mhúscail sí (FEM.)
▪ar mhúscail sí?
▪níor mhúscail sí
PLURAL
1
mhúsclaíomar
▪ar mhúsclaíomar?
▪níor mhúsclaíomar
mhúscail muid
▪ar mhúscail muid?
▪níor mhúscail muid
2
mhúscail sibh
▪ar mhúscail sibh?
▪níor mhúscail sibh
3
mhúscail siad
▪ar mhúscail siad?
▪níor mhúscail siad
mhúsclaíodar
▪ar mhúsclaíodar?
▪níor mhúsclaíodar
PASSIVE
músclaíodh
▪ar músclaíodh?
▪níor músclaíodh
SINGULAR
1
músclaím
▪an músclaím?
▪ní mhúsclaím
2
músclaíonn tú
▪an músclaíonn tú?
▪ní mhúsclaíonn tú
3
músclaíonn sé (MASC.)
▪an músclaíonn sé?
▪ní mhúsclaíonn sé
músclaíonn sí (FEM.)
▪an músclaíonn sí?
▪ní mhúsclaíonn sí
PLURAL
1
músclaímid
▪an músclaímid?
▪ní mhúsclaímid
músclaíonn muid
▪an músclaíonn muid?
▪ní mhúsclaíonn muid
2
músclaíonn sibh
▪an músclaíonn sibh?
▪ní mhúsclaíonn sibh
3
músclaíonn siad
▪an músclaíonn siad?
▪ní mhúsclaíonn siad
PASSIVE
músclaítear
▪an músclaítear?
▪ní mhúsclaítear
SINGULAR
1
músclóidh mé
▪an músclóidh mé?
▪ní mhúsclóidh mé
2
músclóidh tú
▪an músclóidh tú?
▪ní mhúsclóidh tú
3
músclóidh sé (MASC.)
▪an músclóidh sé?
▪ní mhúsclóidh sé
músclóidh sí (FEM.)
▪an músclóidh sí?
▪ní mhúsclóidh sí
PLURAL
1
músclóimid
▪an músclóimid?
▪ní mhúsclóimid
músclóidh muid
▪an músclóidh muid?
▪ní mhúsclóidh muid
2
músclóidh sibh
▪an músclóidh sibh?
▪ní mhúsclóidh sibh
3
músclóidh siad
▪an músclóidh siad?
▪ní mhúsclóidh siad
PASSIVE
músclófar
▪an músclófar?
▪ní mhúsclófar
SINGULAR
1
mhúsclóinn
▪an músclóinn?
▪ní mhúsclóinn
2
mhúsclófá
▪an músclófá?
▪ní mhúsclófá
3
mhúsclódh sé (MASC.)
▪an músclódh sé?
▪ní mhúsclódh sé
mhúsclódh sí (FEM.)
▪an músclódh sí?
▪ní mhúsclódh sí
PLURAL
1
mhúsclóimis
▪an músclóimis?
▪ní mhúsclóimis
mhúsclódh muid
▪an músclódh muid?
▪ní mhúsclódh muid
2
mhúsclódh sibh
▪an músclódh sibh?
▪ní mhúsclódh sibh
3
mhúsclóidís
▪an músclóidís?
▪ní mhúsclóidís
mhúsclódh siad
▪an músclódh siad?
▪ní mhúsclódh siad
PASSIVE
mhúsclófaí
▪an músclófaí?
▪ní mhúsclófaí
SINGULAR
1
mhúsclaínn
▪an músclaínn?
▪ní mhúsclaínn
2
mhúsclaíteá
▪an músclaíteá?
▪ní mhúsclaíteá
3
mhúsclaíodh sé (MASC.)
▪an músclaíodh sé?
▪ní mhúsclaíodh sé
mhúsclaíodh sí (FEM.)
▪an músclaíodh sí?
▪ní mhúsclaíodh sí
PLURAL
1
mhúsclaímis
▪an músclaímis?
▪ní mhúsclaímis
mhúsclaíodh muid
▪an músclaíodh muid?
▪ní mhúsclaíodh muid
2
mhúsclaíodh sibh
▪an músclaíodh sibh?
▪ní mhúsclaíodh sibh
3
mhúsclaídís
▪an músclaídís?
▪ní mhúsclaídís
mhúsclaíodh siad
▪an músclaíodh siad?
▪ní mhúsclaíodh siad
PASSIVE
mhúsclaítí
▪an músclaítí?
▪ní mhúsclaítí
SINGULAR
1
músclaím!
▪ná músclaím!
2
múscail!
▪ná múscail!
3
músclaíodh sé! (MASC.)
▪ná músclaíodh sé!
músclaíodh sí! (FEM.)
▪ná músclaíodh sí!
PLURAL
1
músclaímis!
▪ná músclaímis!
músclaíodh muid!
▪ná músclaíodh muid!
2
músclaígí!
▪ná músclaígí!
3
músclaídís!
▪ná músclaídís!
músclaíodh siad!
▪ná músclaíodh siad!
PASSIVE
músclaítear!
▪ná músclaítear!
SINGULAR
1
go músclaí mé
▪nár mhúsclaí mé
2
go músclaí tú
▪nár mhúsclaí tú
3
go músclaí sé (MASC.)
▪nár mhúsclaí sé
go músclaí sí (FEM.)
▪nár mhúsclaí sí
PLURAL
1
go músclaímid
▪nár mhúsclaímid
go músclaí muid
▪nár mhúsclaí muid
2
go músclaí sibh
▪nár mhúsclaí sibh
3
go músclaí siad
▪nár mhúsclaí siad
PASSIVE
go músclaítear
▪nár mhúsclaítear
