VERBAL NOUN
mianú
VERBAL ADJECTIVE
mianaithe
SINGULAR
1
mhianaigh mé
▪ar mhianaigh mé?
▪níor mhianaigh mé
2
mhianaigh tú
▪ar mhianaigh tú?
▪níor mhianaigh tú
3
mhianaigh sé (MASC.)
▪ar mhianaigh sé?
▪níor mhianaigh sé
mhianaigh sí (FEM.)
▪ar mhianaigh sí?
▪níor mhianaigh sí
PLURAL
1
mhianaíomar
▪ar mhianaíomar?
▪níor mhianaíomar
mhianaigh muid
▪ar mhianaigh muid?
▪níor mhianaigh muid
2
mhianaigh sibh
▪ar mhianaigh sibh?
▪níor mhianaigh sibh
3
mhianaigh siad
▪ar mhianaigh siad?
▪níor mhianaigh siad
mhianaíodar
▪ar mhianaíodar?
▪níor mhianaíodar
PASSIVE
mianaíodh
▪ar mianaíodh?
▪níor mianaíodh
SINGULAR
1
mianaím
▪an mianaím?
▪ní mhianaím
2
mianaíonn tú
▪an mianaíonn tú?
▪ní mhianaíonn tú
3
mianaíonn sé (MASC.)
▪an mianaíonn sé?
▪ní mhianaíonn sé
mianaíonn sí (FEM.)
▪an mianaíonn sí?
▪ní mhianaíonn sí
PLURAL
1
mianaímid
▪an mianaímid?
▪ní mhianaímid
mianaíonn muid
▪an mianaíonn muid?
▪ní mhianaíonn muid
2
mianaíonn sibh
▪an mianaíonn sibh?
▪ní mhianaíonn sibh
3
mianaíonn siad
▪an mianaíonn siad?
▪ní mhianaíonn siad
PASSIVE
mianaítear
▪an mianaítear?
▪ní mhianaítear
SINGULAR
1
mianóidh mé
▪an mianóidh mé?
▪ní mhianóidh mé
2
mianóidh tú
▪an mianóidh tú?
▪ní mhianóidh tú
3
mianóidh sé (MASC.)
▪an mianóidh sé?
▪ní mhianóidh sé
mianóidh sí (FEM.)
▪an mianóidh sí?
▪ní mhianóidh sí
PLURAL
1
mianóimid
▪an mianóimid?
▪ní mhianóimid
mianóidh muid
▪an mianóidh muid?
▪ní mhianóidh muid
2
mianóidh sibh
▪an mianóidh sibh?
▪ní mhianóidh sibh
3
mianóidh siad
▪an mianóidh siad?
▪ní mhianóidh siad
PASSIVE
mianófar
▪an mianófar?
▪ní mhianófar
SINGULAR
1
mhianóinn
▪an mianóinn?
▪ní mhianóinn
2
mhianófá
▪an mianófá?
▪ní mhianófá
3
mhianódh sé (MASC.)
▪an mianódh sé?
▪ní mhianódh sé
mhianódh sí (FEM.)
▪an mianódh sí?
▪ní mhianódh sí
PLURAL
1
mhianóimis
▪an mianóimis?
▪ní mhianóimis
mhianódh muid
▪an mianódh muid?
▪ní mhianódh muid
2
mhianódh sibh
▪an mianódh sibh?
▪ní mhianódh sibh
3
mhianóidís
▪an mianóidís?
▪ní mhianóidís
mhianódh siad
▪an mianódh siad?
▪ní mhianódh siad
PASSIVE
mhianófaí
▪an mianófaí?
▪ní mhianófaí
SINGULAR
1
mhianaínn
▪an mianaínn?
▪ní mhianaínn
2
mhianaíteá
▪an mianaíteá?
▪ní mhianaíteá
3
mhianaíodh sé (MASC.)
▪an mianaíodh sé?
▪ní mhianaíodh sé
mhianaíodh sí (FEM.)
▪an mianaíodh sí?
▪ní mhianaíodh sí
PLURAL
1
mhianaímis
▪an mianaímis?
▪ní mhianaímis
mhianaíodh muid
▪an mianaíodh muid?
▪ní mhianaíodh muid
2
mhianaíodh sibh
▪an mianaíodh sibh?
▪ní mhianaíodh sibh
3
mhianaídís
▪an mianaídís?
▪ní mhianaídís
mhianaíodh siad
▪an mianaíodh siad?
▪ní mhianaíodh siad
PASSIVE
mhianaítí
▪an mianaítí?
▪ní mhianaítí
SINGULAR
1
mianaím!
▪ná mianaím!
2
mianaigh!
▪ná mianaigh!
3
mianaíodh sé! (MASC.)
▪ná mianaíodh sé!
mianaíodh sí! (FEM.)
▪ná mianaíodh sí!
PLURAL
1
mianaímis!
▪ná mianaímis!
mianaíodh muid!
▪ná mianaíodh muid!
2
mianaígí!
▪ná mianaígí!
3
mianaídís!
▪ná mianaídís!
mianaíodh siad!
▪ná mianaíodh siad!
PASSIVE
mianaítear!
▪ná mianaítear!
SINGULAR
1
go mianaí mé
▪nár mhianaí mé
2
go mianaí tú
▪nár mhianaí tú
3
go mianaí sé (MASC.)
▪nár mhianaí sé
go mianaí sí (FEM.)
▪nár mhianaí sí
PLURAL
1
go mianaímid
▪nár mhianaímid
go mianaí muid
▪nár mhianaí muid
2
go mianaí sibh
▪nár mhianaí sibh
3
go mianaí siad
▪nár mhianaí siad
PASSIVE
go mianaítear
▪nár mhianaítear
