VERBAL NOUN
miondealú
VERBAL ADJECTIVE
miondealaithe
SINGULAR
1
mhiondealaigh mé
▪ar mhiondealaigh mé?
▪níor mhiondealaigh mé
2
mhiondealaigh tú
▪ar mhiondealaigh tú?
▪níor mhiondealaigh tú
3
mhiondealaigh sé (MASC.)
▪ar mhiondealaigh sé?
▪níor mhiondealaigh sé
mhiondealaigh sí (FEM.)
▪ar mhiondealaigh sí?
▪níor mhiondealaigh sí
PLURAL
1
mhiondealaíomar
▪ar mhiondealaíomar?
▪níor mhiondealaíomar
mhiondealaigh muid
▪ar mhiondealaigh muid?
▪níor mhiondealaigh muid
2
mhiondealaigh sibh
▪ar mhiondealaigh sibh?
▪níor mhiondealaigh sibh
3
mhiondealaigh siad
▪ar mhiondealaigh siad?
▪níor mhiondealaigh siad
mhiondealaíodar
▪ar mhiondealaíodar?
▪níor mhiondealaíodar
PASSIVE
miondealaíodh
▪ar miondealaíodh?
▪níor miondealaíodh
SINGULAR
1
miondealaím
▪an miondealaím?
▪ní mhiondealaím
2
miondealaíonn tú
▪an miondealaíonn tú?
▪ní mhiondealaíonn tú
3
miondealaíonn sé (MASC.)
▪an miondealaíonn sé?
▪ní mhiondealaíonn sé
miondealaíonn sí (FEM.)
▪an miondealaíonn sí?
▪ní mhiondealaíonn sí
PLURAL
1
miondealaímid
▪an miondealaímid?
▪ní mhiondealaímid
miondealaíonn muid
▪an miondealaíonn muid?
▪ní mhiondealaíonn muid
2
miondealaíonn sibh
▪an miondealaíonn sibh?
▪ní mhiondealaíonn sibh
3
miondealaíonn siad
▪an miondealaíonn siad?
▪ní mhiondealaíonn siad
PASSIVE
miondealaítear
▪an miondealaítear?
▪ní mhiondealaítear
SINGULAR
1
miondealóidh mé
▪an miondealóidh mé?
▪ní mhiondealóidh mé
2
miondealóidh tú
▪an miondealóidh tú?
▪ní mhiondealóidh tú
3
miondealóidh sé (MASC.)
▪an miondealóidh sé?
▪ní mhiondealóidh sé
miondealóidh sí (FEM.)
▪an miondealóidh sí?
▪ní mhiondealóidh sí
PLURAL
1
miondealóimid
▪an miondealóimid?
▪ní mhiondealóimid
miondealóidh muid
▪an miondealóidh muid?
▪ní mhiondealóidh muid
2
miondealóidh sibh
▪an miondealóidh sibh?
▪ní mhiondealóidh sibh
3
miondealóidh siad
▪an miondealóidh siad?
▪ní mhiondealóidh siad
PASSIVE
miondealófar
▪an miondealófar?
▪ní mhiondealófar
SINGULAR
1
mhiondealóinn
▪an miondealóinn?
▪ní mhiondealóinn
2
mhiondealófá
▪an miondealófá?
▪ní mhiondealófá
3
mhiondealódh sé (MASC.)
▪an miondealódh sé?
▪ní mhiondealódh sé
mhiondealódh sí (FEM.)
▪an miondealódh sí?
▪ní mhiondealódh sí
PLURAL
1
mhiondealóimis
▪an miondealóimis?
▪ní mhiondealóimis
mhiondealódh muid
▪an miondealódh muid?
▪ní mhiondealódh muid
2
mhiondealódh sibh
▪an miondealódh sibh?
▪ní mhiondealódh sibh
3
mhiondealóidís
▪an miondealóidís?
▪ní mhiondealóidís
mhiondealódh siad
▪an miondealódh siad?
▪ní mhiondealódh siad
PASSIVE
mhiondealófaí
▪an miondealófaí?
▪ní mhiondealófaí
SINGULAR
1
mhiondealaínn
▪an miondealaínn?
▪ní mhiondealaínn
2
mhiondealaíteá
▪an miondealaíteá?
▪ní mhiondealaíteá
3
mhiondealaíodh sé (MASC.)
▪an miondealaíodh sé?
▪ní mhiondealaíodh sé
mhiondealaíodh sí (FEM.)
▪an miondealaíodh sí?
▪ní mhiondealaíodh sí
PLURAL
1
mhiondealaímis
▪an miondealaímis?
▪ní mhiondealaímis
mhiondealaíodh muid
▪an miondealaíodh muid?
▪ní mhiondealaíodh muid
2
mhiondealaíodh sibh
▪an miondealaíodh sibh?
▪ní mhiondealaíodh sibh
3
mhiondealaídís
▪an miondealaídís?
▪ní mhiondealaídís
mhiondealaíodh siad
▪an miondealaíodh siad?
▪ní mhiondealaíodh siad
PASSIVE
mhiondealaítí
▪an miondealaítí?
▪ní mhiondealaítí
SINGULAR
1
miondealaím!
▪ná miondealaím!
2
miondealaigh!
▪ná miondealaigh!
3
miondealaíodh sé! (MASC.)
▪ná miondealaíodh sé!
miondealaíodh sí! (FEM.)
▪ná miondealaíodh sí!
PLURAL
1
miondealaímis!
▪ná miondealaímis!
miondealaíodh muid!
▪ná miondealaíodh muid!
2
miondealaígí!
▪ná miondealaígí!
3
miondealaídís!
▪ná miondealaídís!
miondealaíodh siad!
▪ná miondealaíodh siad!
PASSIVE
miondealaítear!
▪ná miondealaítear!
SINGULAR
1
go miondealaí mé
▪nár mhiondealaí mé
2
go miondealaí tú
▪nár mhiondealaí tú
3
go miondealaí sé (MASC.)
▪nár mhiondealaí sé
go miondealaí sí (FEM.)
▪nár mhiondealaí sí
PLURAL
1
go miondealaímid
▪nár mhiondealaímid
go miondealaí muid
▪nár mhiondealaí muid
2
go miondealaí sibh
▪nár mhiondealaí sibh
3
go miondealaí siad
▪nár mhiondealaí siad
PASSIVE
go miondealaítear
▪nár mhiondealaítear
