VERBAL NOUN
oirirciú
VERBAL ADJECTIVE
oirircithe
SINGULAR
1
d'oirircigh mé
▪ar oirircigh mé?
▪níor oirircigh mé
2
d'oirircigh tú
▪ar oirircigh tú?
▪níor oirircigh tú
3
d'oirircigh sé (MASC.)
▪ar oirircigh sé?
▪níor oirircigh sé
d'oirircigh sí (FEM.)
▪ar oirircigh sí?
▪níor oirircigh sí
PLURAL
1
d'oirircíomar
▪ar oirircíomar?
▪níor oirircíomar
d'oirircigh muid
▪ar oirircigh muid?
▪níor oirircigh muid
2
d'oirircigh sibh
▪ar oirircigh sibh?
▪níor oirircigh sibh
3
d'oirircigh siad
▪ar oirircigh siad?
▪níor oirircigh siad
d'oirircíodar
▪ar oirircíodar?
▪níor oirircíodar
PASSIVE
oirircíodh
▪ar oirircíodh?
▪níor oirircíodh
SINGULAR
1
oirircím
▪an oirircím?
▪ní oirircím
2
oirircíonn tú
▪an oirircíonn tú?
▪ní oirircíonn tú
3
oirircíonn sé (MASC.)
▪an oirircíonn sé?
▪ní oirircíonn sé
oirircíonn sí (FEM.)
▪an oirircíonn sí?
▪ní oirircíonn sí
PLURAL
1
oirircímid
▪an oirircímid?
▪ní oirircímid
oirircíonn muid
▪an oirircíonn muid?
▪ní oirircíonn muid
2
oirircíonn sibh
▪an oirircíonn sibh?
▪ní oirircíonn sibh
3
oirircíonn siad
▪an oirircíonn siad?
▪ní oirircíonn siad
PASSIVE
oirircítear
▪an oirircítear?
▪ní oirircítear
SINGULAR
1
oirirceoidh mé
▪an oirirceoidh mé?
▪ní oirirceoidh mé
2
oirirceoidh tú
▪an oirirceoidh tú?
▪ní oirirceoidh tú
3
oirirceoidh sé (MASC.)
▪an oirirceoidh sé?
▪ní oirirceoidh sé
oirirceoidh sí (FEM.)
▪an oirirceoidh sí?
▪ní oirirceoidh sí
PLURAL
1
oirirceoimid
▪an oirirceoimid?
▪ní oirirceoimid
oirirceoidh muid
▪an oirirceoidh muid?
▪ní oirirceoidh muid
2
oirirceoidh sibh
▪an oirirceoidh sibh?
▪ní oirirceoidh sibh
3
oirirceoidh siad
▪an oirirceoidh siad?
▪ní oirirceoidh siad
PASSIVE
oirirceofar
▪an oirirceofar?
▪ní oirirceofar
SINGULAR
1
d'oirirceoinn
▪an oirirceoinn?
▪ní oirirceoinn
2
d'oirirceofá
▪an oirirceofá?
▪ní oirirceofá
3
d'oirirceodh sé (MASC.)
▪an oirirceodh sé?
▪ní oirirceodh sé
d'oirirceodh sí (FEM.)
▪an oirirceodh sí?
▪ní oirirceodh sí
PLURAL
1
d'oirirceoimis
▪an oirirceoimis?
▪ní oirirceoimis
d'oirirceodh muid
▪an oirirceodh muid?
▪ní oirirceodh muid
2
d'oirirceodh sibh
▪an oirirceodh sibh?
▪ní oirirceodh sibh
3
d'oirirceoidís
▪an oirirceoidís?
▪ní oirirceoidís
d'oirirceodh siad
▪an oirirceodh siad?
▪ní oirirceodh siad
PASSIVE
d'oirirceofaí
▪an oirirceofaí?
▪ní oirirceofaí
SINGULAR
1
d'oirircínn
▪an oirircínn?
▪ní oirircínn
2
d'oirircíteá
▪an oirircíteá?
▪ní oirircíteá
3
d'oirircíodh sé (MASC.)
▪an oirircíodh sé?
▪ní oirircíodh sé
d'oirircíodh sí (FEM.)
▪an oirircíodh sí?
▪ní oirircíodh sí
PLURAL
1
d'oirircímis
▪an oirircímis?
▪ní oirircímis
d'oirircíodh muid
▪an oirircíodh muid?
▪ní oirircíodh muid
2
d'oirircíodh sibh
▪an oirircíodh sibh?
▪ní oirircíodh sibh
3
d'oirircídís
▪an oirircídís?
▪ní oirircídís
d'oirircíodh siad
▪an oirircíodh siad?
▪ní oirircíodh siad
PASSIVE
d'oirircítí
▪an oirircítí?
▪ní oirircítí
SINGULAR
1
oirircím!
▪ná hoirircím!
2
oirircigh!
▪ná hoirircigh!
3
oirircíodh sé! (MASC.)
▪ná hoirircíodh sé!
oirircíodh sí! (FEM.)
▪ná hoirircíodh sí!
PLURAL
1
oirircímis!
▪ná hoirircímis!
oirircíodh muid!
▪ná hoirircíodh muid!
2
oirircígí!
▪ná hoirircígí!
3
oirircídís!
▪ná hoirircídís!
oirircíodh siad!
▪ná hoirircíodh siad!
PASSIVE
oirircítear!
▪ná hoirircítear!
SINGULAR
1
go n-oirircí mé
▪nár oirircí mé
2
go n-oirircí tú
▪nár oirircí tú
3
go n-oirircí sé (MASC.)
▪nár oirircí sé
go n-oirircí sí (FEM.)
▪nár oirircí sí
PLURAL
1
go n-oirircímid
▪nár oirircímid
go n-oirircí muid
▪nár oirircí muid
2
go n-oirircí sibh
▪nár oirircí sibh
3
go n-oirircí siad
▪nár oirircí siad
PASSIVE
go n-oirircítear
▪nár oirircítear
