Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

póirseáil

VERB

VERBAL NOUN

póirseáil

VERBAL ADJECTIVE

póirseáilte

SINGULAR

1
phóirseáil mé
ar phóirseáil mé?
níor phóirseáil mé
2
phóirseáil tú
ar phóirseáil tú?
níor phóirseáil tú
3
phóirseáil sé (MASC.)
ar phóirseáil sé?
níor phóirseáil sé
phóirseáil sí (FEM.)
ar phóirseáil sí?
níor phóirseáil sí

PLURAL

1
phóirseálamar
ar phóirseálamar?
níor phóirseálamar
phóirseáil muid
ar phóirseáil muid?
níor phóirseáil muid
2
phóirseáil sibh
ar phóirseáil sibh?
níor phóirseáil sibh
3
phóirseáil siad
ar phóirseáil siad?
níor phóirseáil siad
phóirseáladar
ar phóirseáladar?
níor phóirseáladar

PASSIVE

póirseáladh
ar póirseáladh?
níor póirseáladh

SINGULAR

1
póirseálaim
an bpóirseálaim?
ní phóirseálaim
2
póirseálann tú
an bpóirseálann tú?
ní phóirseálann tú
3
póirseálann sé (MASC.)
an bpóirseálann sé?
ní phóirseálann sé
póirseálann sí (FEM.)
an bpóirseálann sí?
ní phóirseálann sí

PLURAL

1
póirseálaimid
an bpóirseálaimid?
ní phóirseálaimid
póirseálann muid
an bpóirseálann muid?
ní phóirseálann muid
2
póirseálann sibh
an bpóirseálann sibh?
ní phóirseálann sibh
3
póirseálann siad
an bpóirseálann siad?
ní phóirseálann siad

PASSIVE

póirseáiltear
an bpóirseáiltear?
ní phóirseáiltear

SINGULAR

1
póirseálfaidh mé
an bpóirseálfaidh mé?
ní phóirseálfaidh mé
2
póirseálfaidh tú
an bpóirseálfaidh tú?
ní phóirseálfaidh tú
3
póirseálfaidh sé (MASC.)
an bpóirseálfaidh sé?
ní phóirseálfaidh sé
póirseálfaidh sí (FEM.)
an bpóirseálfaidh sí?
ní phóirseálfaidh sí

PLURAL

1
póirseálfaimid
an bpóirseálfaimid?
ní phóirseálfaimid
póirseálfaidh muid
an bpóirseálfaidh muid?
ní phóirseálfaidh muid
2
póirseálfaidh sibh
an bpóirseálfaidh sibh?
ní phóirseálfaidh sibh
3
póirseálfaidh siad
an bpóirseálfaidh siad?
ní phóirseálfaidh siad

PASSIVE

póirseálfar
an bpóirseálfar?
ní phóirseálfar

SINGULAR

1
phóirseálfainn
an bpóirseálfainn?
ní phóirseálfainn
2
phóirseálfá
an bpóirseálfá?
ní phóirseálfá
3
phóirseálfadh sé (MASC.)
an bpóirseálfadh sé?
ní phóirseálfadh sé
phóirseálfadh sí (FEM.)
an bpóirseálfadh sí?
ní phóirseálfadh sí

PLURAL

1
phóirseálfaimis
an bpóirseálfaimis?
ní phóirseálfaimis
phóirseálfadh muid
an bpóirseálfadh muid?
ní phóirseálfadh muid
2
phóirseálfadh sibh
an bpóirseálfadh sibh?
ní phóirseálfadh sibh
3
phóirseálfaidís
an bpóirseálfaidís?
ní phóirseálfaidís
phóirseálfadh siad
an bpóirseálfadh siad?
ní phóirseálfadh siad

PASSIVE

phóirseálfaí
an bpóirseálfaí?
ní phóirseálfaí

SINGULAR

1
phóirseálainn
an bpóirseálainn?
ní phóirseálainn
2
phóirseáilteá
an bpóirseáilteá?
ní phóirseáilteá
3
phóirseáladh sé (MASC.)
an bpóirseáladh sé?
ní phóirseáladh sé
phóirseáladh sí (FEM.)
an bpóirseáladh sí?
ní phóirseáladh sí

PLURAL

1
phóirseálaimis
an bpóirseálaimis?
ní phóirseálaimis
phóirseáladh muid
an bpóirseáladh muid?
ní phóirseáladh muid
2
phóirseáladh sibh
an bpóirseáladh sibh?
ní phóirseáladh sibh
3
phóirseálaidís
an bpóirseálaidís?
ní phóirseálaidís
phóirseáladh siad
an bpóirseáladh siad?
ní phóirseáladh siad

PASSIVE

phóirseáiltí
an bpóirseáiltí?
ní phóirseáiltí

SINGULAR

1
póirseálaim!
ná póirseálaim!
2
póirseáil!
ná póirseáil!
3
póirseáladh sé! (MASC.)
ná póirseáladh sé!
póirseáladh sí! (FEM.)
ná póirseáladh sí!

PLURAL

1
póirseálaimis!
ná póirseálaimis!
póirseáladh muid!
ná póirseáladh muid!
2
póirseálaigí!
ná póirseálaigí!
3
póirseálaidís!
ná póirseálaidís!
póirseáladh siad!
ná póirseáladh siad!

PASSIVE

póirseáiltear!
ná póirseáiltear!

SINGULAR

1
go bpóirseála mé
nár phóirseála mé
2
go bpóirseála tú
nár phóirseála tú
3
go bpóirseála sé (MASC.)
nár phóirseála sé
go bpóirseála sí (FEM.)
nár phóirseála sí

PLURAL

1
go bpóirseálaimid
nár phóirseálaimid
go bpóirseála muid
nár phóirseála muid
2
go bpóirseála sibh
nár phóirseála sibh
3
go bpóirseála siad
nár phóirseála siad

PASSIVE

go bpóirseáiltear
nár phóirseáiltear

póirseáil

NOUN
FEMININE
3rd DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

póirseáil
an phóirseáil

GENITIVE

póirseála
na póirseála
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News