VERBAL NOUN
potbhiathú
VERBAL ADJECTIVE
potbhiathaithe
SINGULAR
1
photbhiathaigh mé
▪ar photbhiathaigh mé?
▪níor photbhiathaigh mé
2
photbhiathaigh tú
▪ar photbhiathaigh tú?
▪níor photbhiathaigh tú
3
photbhiathaigh sé (MASC.)
▪ar photbhiathaigh sé?
▪níor photbhiathaigh sé
photbhiathaigh sí (FEM.)
▪ar photbhiathaigh sí?
▪níor photbhiathaigh sí
PLURAL
1
photbhiathaíomar
▪ar photbhiathaíomar?
▪níor photbhiathaíomar
photbhiathaigh muid
▪ar photbhiathaigh muid?
▪níor photbhiathaigh muid
2
photbhiathaigh sibh
▪ar photbhiathaigh sibh?
▪níor photbhiathaigh sibh
3
photbhiathaigh siad
▪ar photbhiathaigh siad?
▪níor photbhiathaigh siad
photbhiathaíodar
▪ar photbhiathaíodar?
▪níor photbhiathaíodar
PASSIVE
potbhiathaíodh
▪ar potbhiathaíodh?
▪níor potbhiathaíodh
SINGULAR
1
potbhiathaím
▪an bpotbhiathaím?
▪ní photbhiathaím
2
potbhiathaíonn tú
▪an bpotbhiathaíonn tú?
▪ní photbhiathaíonn tú
3
potbhiathaíonn sé (MASC.)
▪an bpotbhiathaíonn sé?
▪ní photbhiathaíonn sé
potbhiathaíonn sí (FEM.)
▪an bpotbhiathaíonn sí?
▪ní photbhiathaíonn sí
PLURAL
1
potbhiathaímid
▪an bpotbhiathaímid?
▪ní photbhiathaímid
potbhiathaíonn muid
▪an bpotbhiathaíonn muid?
▪ní photbhiathaíonn muid
2
potbhiathaíonn sibh
▪an bpotbhiathaíonn sibh?
▪ní photbhiathaíonn sibh
3
potbhiathaíonn siad
▪an bpotbhiathaíonn siad?
▪ní photbhiathaíonn siad
PASSIVE
potbhiathaítear
▪an bpotbhiathaítear?
▪ní photbhiathaítear
SINGULAR
1
potbhiathóidh mé
▪an bpotbhiathóidh mé?
▪ní photbhiathóidh mé
2
potbhiathóidh tú
▪an bpotbhiathóidh tú?
▪ní photbhiathóidh tú
3
potbhiathóidh sé (MASC.)
▪an bpotbhiathóidh sé?
▪ní photbhiathóidh sé
potbhiathóidh sí (FEM.)
▪an bpotbhiathóidh sí?
▪ní photbhiathóidh sí
PLURAL
1
potbhiathóimid
▪an bpotbhiathóimid?
▪ní photbhiathóimid
potbhiathóidh muid
▪an bpotbhiathóidh muid?
▪ní photbhiathóidh muid
2
potbhiathóidh sibh
▪an bpotbhiathóidh sibh?
▪ní photbhiathóidh sibh
3
potbhiathóidh siad
▪an bpotbhiathóidh siad?
▪ní photbhiathóidh siad
PASSIVE
potbhiathófar
▪an bpotbhiathófar?
▪ní photbhiathófar
SINGULAR
1
photbhiathóinn
▪an bpotbhiathóinn?
▪ní photbhiathóinn
2
photbhiathófá
▪an bpotbhiathófá?
▪ní photbhiathófá
3
photbhiathódh sé (MASC.)
▪an bpotbhiathódh sé?
▪ní photbhiathódh sé
photbhiathódh sí (FEM.)
▪an bpotbhiathódh sí?
▪ní photbhiathódh sí
PLURAL
1
photbhiathóimis
▪an bpotbhiathóimis?
▪ní photbhiathóimis
photbhiathódh muid
▪an bpotbhiathódh muid?
▪ní photbhiathódh muid
2
photbhiathódh sibh
▪an bpotbhiathódh sibh?
▪ní photbhiathódh sibh
3
photbhiathóidís
▪an bpotbhiathóidís?
▪ní photbhiathóidís
photbhiathódh siad
▪an bpotbhiathódh siad?
▪ní photbhiathódh siad
PASSIVE
photbhiathófaí
▪an bpotbhiathófaí?
▪ní photbhiathófaí
SINGULAR
1
photbhiathaínn
▪an bpotbhiathaínn?
▪ní photbhiathaínn
2
photbhiathaíteá
▪an bpotbhiathaíteá?
▪ní photbhiathaíteá
3
photbhiathaíodh sé (MASC.)
▪an bpotbhiathaíodh sé?
▪ní photbhiathaíodh sé
photbhiathaíodh sí (FEM.)
▪an bpotbhiathaíodh sí?
▪ní photbhiathaíodh sí
PLURAL
1
photbhiathaímis
▪an bpotbhiathaímis?
▪ní photbhiathaímis
photbhiathaíodh muid
▪an bpotbhiathaíodh muid?
▪ní photbhiathaíodh muid
2
photbhiathaíodh sibh
▪an bpotbhiathaíodh sibh?
▪ní photbhiathaíodh sibh
3
photbhiathaídís
▪an bpotbhiathaídís?
▪ní photbhiathaídís
photbhiathaíodh siad
▪an bpotbhiathaíodh siad?
▪ní photbhiathaíodh siad
PASSIVE
photbhiathaítí
▪an bpotbhiathaítí?
▪ní photbhiathaítí
SINGULAR
1
potbhiathaím!
▪ná potbhiathaím!
2
potbhiathaigh!
▪ná potbhiathaigh!
3
potbhiathaíodh sé! (MASC.)
▪ná potbhiathaíodh sé!
potbhiathaíodh sí! (FEM.)
▪ná potbhiathaíodh sí!
PLURAL
1
potbhiathaímis!
▪ná potbhiathaímis!
potbhiathaíodh muid!
▪ná potbhiathaíodh muid!
2
potbhiathaígí!
▪ná potbhiathaígí!
3
potbhiathaídís!
▪ná potbhiathaídís!
potbhiathaíodh siad!
▪ná potbhiathaíodh siad!
PASSIVE
potbhiathaítear!
▪ná potbhiathaítear!
SINGULAR
1
go bpotbhiathaí mé
▪nár photbhiathaí mé
2
go bpotbhiathaí tú
▪nár photbhiathaí tú
3
go bpotbhiathaí sé (MASC.)
▪nár photbhiathaí sé
go bpotbhiathaí sí (FEM.)
▪nár photbhiathaí sí
PLURAL
1
go bpotbhiathaímid
▪nár photbhiathaímid
go bpotbhiathaí muid
▪nár photbhiathaí muid
2
go bpotbhiathaí sibh
▪nár photbhiathaí sibh
3
go bpotbhiathaí siad
▪nár photbhiathaí siad
PASSIVE
go bpotbhiathaítear
▪nár photbhiathaítear
