VERBAL NOUN
síorú
VERBAL ADJECTIVE
síoraithe
SINGULAR
1
shíoraigh mé
▪ar shíoraigh mé?
▪níor shíoraigh mé
2
shíoraigh tú
▪ar shíoraigh tú?
▪níor shíoraigh tú
3
shíoraigh sé (MASC.)
▪ar shíoraigh sé?
▪níor shíoraigh sé
shíoraigh sí (FEM.)
▪ar shíoraigh sí?
▪níor shíoraigh sí
PLURAL
1
shíoraíomar
▪ar shíoraíomar?
▪níor shíoraíomar
shíoraigh muid
▪ar shíoraigh muid?
▪níor shíoraigh muid
2
shíoraigh sibh
▪ar shíoraigh sibh?
▪níor shíoraigh sibh
3
shíoraigh siad
▪ar shíoraigh siad?
▪níor shíoraigh siad
shíoraíodar
▪ar shíoraíodar?
▪níor shíoraíodar
PASSIVE
síoraíodh
▪ar síoraíodh?
▪níor síoraíodh
SINGULAR
1
síoraím
▪an síoraím?
▪ní shíoraím
2
síoraíonn tú
▪an síoraíonn tú?
▪ní shíoraíonn tú
3
síoraíonn sé (MASC.)
▪an síoraíonn sé?
▪ní shíoraíonn sé
síoraíonn sí (FEM.)
▪an síoraíonn sí?
▪ní shíoraíonn sí
PLURAL
1
síoraímid
▪an síoraímid?
▪ní shíoraímid
síoraíonn muid
▪an síoraíonn muid?
▪ní shíoraíonn muid
2
síoraíonn sibh
▪an síoraíonn sibh?
▪ní shíoraíonn sibh
3
síoraíonn siad
▪an síoraíonn siad?
▪ní shíoraíonn siad
PASSIVE
síoraítear
▪an síoraítear?
▪ní shíoraítear
SINGULAR
1
síoróidh mé
▪an síoróidh mé?
▪ní shíoróidh mé
2
síoróidh tú
▪an síoróidh tú?
▪ní shíoróidh tú
3
síoróidh sé (MASC.)
▪an síoróidh sé?
▪ní shíoróidh sé
síoróidh sí (FEM.)
▪an síoróidh sí?
▪ní shíoróidh sí
PLURAL
1
síoróimid
▪an síoróimid?
▪ní shíoróimid
síoróidh muid
▪an síoróidh muid?
▪ní shíoróidh muid
2
síoróidh sibh
▪an síoróidh sibh?
▪ní shíoróidh sibh
3
síoróidh siad
▪an síoróidh siad?
▪ní shíoróidh siad
PASSIVE
síorófar
▪an síorófar?
▪ní shíorófar
SINGULAR
1
shíoróinn
▪an síoróinn?
▪ní shíoróinn
2
shíorófá
▪an síorófá?
▪ní shíorófá
3
shíoródh sé (MASC.)
▪an síoródh sé?
▪ní shíoródh sé
shíoródh sí (FEM.)
▪an síoródh sí?
▪ní shíoródh sí
PLURAL
1
shíoróimis
▪an síoróimis?
▪ní shíoróimis
shíoródh muid
▪an síoródh muid?
▪ní shíoródh muid
2
shíoródh sibh
▪an síoródh sibh?
▪ní shíoródh sibh
3
shíoróidís
▪an síoróidís?
▪ní shíoróidís
shíoródh siad
▪an síoródh siad?
▪ní shíoródh siad
PASSIVE
shíorófaí
▪an síorófaí?
▪ní shíorófaí
SINGULAR
1
shíoraínn
▪an síoraínn?
▪ní shíoraínn
2
shíoraíteá
▪an síoraíteá?
▪ní shíoraíteá
3
shíoraíodh sé (MASC.)
▪an síoraíodh sé?
▪ní shíoraíodh sé
shíoraíodh sí (FEM.)
▪an síoraíodh sí?
▪ní shíoraíodh sí
PLURAL
1
shíoraímis
▪an síoraímis?
▪ní shíoraímis
shíoraíodh muid
▪an síoraíodh muid?
▪ní shíoraíodh muid
2
shíoraíodh sibh
▪an síoraíodh sibh?
▪ní shíoraíodh sibh
3
shíoraídís
▪an síoraídís?
▪ní shíoraídís
shíoraíodh siad
▪an síoraíodh siad?
▪ní shíoraíodh siad
PASSIVE
shíoraítí
▪an síoraítí?
▪ní shíoraítí
SINGULAR
1
síoraím!
▪ná síoraím!
2
síoraigh!
▪ná síoraigh!
3
síoraíodh sé! (MASC.)
▪ná síoraíodh sé!
síoraíodh sí! (FEM.)
▪ná síoraíodh sí!
PLURAL
1
síoraímis!
▪ná síoraímis!
síoraíodh muid!
▪ná síoraíodh muid!
2
síoraígí!
▪ná síoraígí!
3
síoraídís!
▪ná síoraídís!
síoraíodh siad!
▪ná síoraíodh siad!
PASSIVE
síoraítear!
▪ná síoraítear!
SINGULAR
1
go síoraí mé
▪nár shíoraí mé
2
go síoraí tú
▪nár shíoraí tú
3
go síoraí sé (MASC.)
▪nár shíoraí sé
go síoraí sí (FEM.)
▪nár shíoraí sí
PLURAL
1
go síoraímid
▪nár shíoraímid
go síoraí muid
▪nár shíoraí muid
2
go síoraí sibh
▪nár shíoraí sibh
3
go síoraí siad
▪nár shíoraí siad
PASSIVE
go síoraítear
▪nár shíoraítear
