VERBAL NOUN
sindeacáitiú
VERBAL ADJECTIVE
sindeacáitithe
SINGULAR
1
shindeacáitigh mé
▪ar shindeacáitigh mé?
▪níor shindeacáitigh mé
2
shindeacáitigh tú
▪ar shindeacáitigh tú?
▪níor shindeacáitigh tú
3
shindeacáitigh sé (MASC.)
▪ar shindeacáitigh sé?
▪níor shindeacáitigh sé
shindeacáitigh sí (FEM.)
▪ar shindeacáitigh sí?
▪níor shindeacáitigh sí
PLURAL
1
shindeacáitíomar
▪ar shindeacáitíomar?
▪níor shindeacáitíomar
shindeacáitigh muid
▪ar shindeacáitigh muid?
▪níor shindeacáitigh muid
2
shindeacáitigh sibh
▪ar shindeacáitigh sibh?
▪níor shindeacáitigh sibh
3
shindeacáitigh siad
▪ar shindeacáitigh siad?
▪níor shindeacáitigh siad
shindeacáitíodar
▪ar shindeacáitíodar?
▪níor shindeacáitíodar
PASSIVE
sindeacáitíodh
▪ar sindeacáitíodh?
▪níor sindeacáitíodh
SINGULAR
1
sindeacáitím
▪an sindeacáitím?
▪ní shindeacáitím
2
sindeacáitíonn tú
▪an sindeacáitíonn tú?
▪ní shindeacáitíonn tú
3
sindeacáitíonn sé (MASC.)
▪an sindeacáitíonn sé?
▪ní shindeacáitíonn sé
sindeacáitíonn sí (FEM.)
▪an sindeacáitíonn sí?
▪ní shindeacáitíonn sí
PLURAL
1
sindeacáitímid
▪an sindeacáitímid?
▪ní shindeacáitímid
sindeacáitíonn muid
▪an sindeacáitíonn muid?
▪ní shindeacáitíonn muid
2
sindeacáitíonn sibh
▪an sindeacáitíonn sibh?
▪ní shindeacáitíonn sibh
3
sindeacáitíonn siad
▪an sindeacáitíonn siad?
▪ní shindeacáitíonn siad
PASSIVE
sindeacáitítear
▪an sindeacáitítear?
▪ní shindeacáitítear
SINGULAR
1
sindeacáiteoidh mé
▪an sindeacáiteoidh mé?
▪ní shindeacáiteoidh mé
2
sindeacáiteoidh tú
▪an sindeacáiteoidh tú?
▪ní shindeacáiteoidh tú
3
sindeacáiteoidh sé (MASC.)
▪an sindeacáiteoidh sé?
▪ní shindeacáiteoidh sé
sindeacáiteoidh sí (FEM.)
▪an sindeacáiteoidh sí?
▪ní shindeacáiteoidh sí
PLURAL
1
sindeacáiteoimid
▪an sindeacáiteoimid?
▪ní shindeacáiteoimid
sindeacáiteoidh muid
▪an sindeacáiteoidh muid?
▪ní shindeacáiteoidh muid
2
sindeacáiteoidh sibh
▪an sindeacáiteoidh sibh?
▪ní shindeacáiteoidh sibh
3
sindeacáiteoidh siad
▪an sindeacáiteoidh siad?
▪ní shindeacáiteoidh siad
PASSIVE
sindeacáiteofar
▪an sindeacáiteofar?
▪ní shindeacáiteofar
SINGULAR
1
shindeacáiteoinn
▪an sindeacáiteoinn?
▪ní shindeacáiteoinn
2
shindeacáiteofá
▪an sindeacáiteofá?
▪ní shindeacáiteofá
3
shindeacáiteodh sé (MASC.)
▪an sindeacáiteodh sé?
▪ní shindeacáiteodh sé
shindeacáiteodh sí (FEM.)
▪an sindeacáiteodh sí?
▪ní shindeacáiteodh sí
PLURAL
1
shindeacáiteoimis
▪an sindeacáiteoimis?
▪ní shindeacáiteoimis
shindeacáiteodh muid
▪an sindeacáiteodh muid?
▪ní shindeacáiteodh muid
2
shindeacáiteodh sibh
▪an sindeacáiteodh sibh?
▪ní shindeacáiteodh sibh
3
shindeacáiteoidís
▪an sindeacáiteoidís?
▪ní shindeacáiteoidís
shindeacáiteodh siad
▪an sindeacáiteodh siad?
▪ní shindeacáiteodh siad
PASSIVE
shindeacáiteofaí
▪an sindeacáiteofaí?
▪ní shindeacáiteofaí
SINGULAR
1
shindeacáitínn
▪an sindeacáitínn?
▪ní shindeacáitínn
2
shindeacáitíteá
▪an sindeacáitíteá?
▪ní shindeacáitíteá
3
shindeacáitíodh sé (MASC.)
▪an sindeacáitíodh sé?
▪ní shindeacáitíodh sé
shindeacáitíodh sí (FEM.)
▪an sindeacáitíodh sí?
▪ní shindeacáitíodh sí
PLURAL
1
shindeacáitímis
▪an sindeacáitímis?
▪ní shindeacáitímis
shindeacáitíodh muid
▪an sindeacáitíodh muid?
▪ní shindeacáitíodh muid
2
shindeacáitíodh sibh
▪an sindeacáitíodh sibh?
▪ní shindeacáitíodh sibh
3
shindeacáitídís
▪an sindeacáitídís?
▪ní shindeacáitídís
shindeacáitíodh siad
▪an sindeacáitíodh siad?
▪ní shindeacáitíodh siad
PASSIVE
shindeacáitítí
▪an sindeacáitítí?
▪ní shindeacáitítí
SINGULAR
1
sindeacáitím!
▪ná sindeacáitím!
2
sindeacáitigh!
▪ná sindeacáitigh!
3
sindeacáitíodh sé! (MASC.)
▪ná sindeacáitíodh sé!
sindeacáitíodh sí! (FEM.)
▪ná sindeacáitíodh sí!
PLURAL
1
sindeacáitímis!
▪ná sindeacáitímis!
sindeacáitíodh muid!
▪ná sindeacáitíodh muid!
2
sindeacáitígí!
▪ná sindeacáitígí!
3
sindeacáitídís!
▪ná sindeacáitídís!
sindeacáitíodh siad!
▪ná sindeacáitíodh siad!
PASSIVE
sindeacáitítear!
▪ná sindeacáitítear!
SINGULAR
1
go sindeacáití mé
▪nár shindeacáití mé
2
go sindeacáití tú
▪nár shindeacáití tú
3
go sindeacáití sé (MASC.)
▪nár shindeacáití sé
go sindeacáití sí (FEM.)
▪nár shindeacáití sí
PLURAL
1
go sindeacáitímid
▪nár shindeacáitímid
go sindeacáití muid
▪nár shindeacáití muid
2
go sindeacáití sibh
▪nár shindeacáití sibh
3
go sindeacáití siad
▪nár shindeacáití siad
PASSIVE
go sindeacáitítear
▪nár shindeacáitítear
