VERBAL NOUN
sroighleadh
VERBAL ADJECTIVE
sroighillte
SINGULAR
1
shroighill mé
▪ar shroighill mé?
▪níor shroighill mé
2
shroighill tú
▪ar shroighill tú?
▪níor shroighill tú
3
shroighill sé (MASC.)
▪ar shroighill sé?
▪níor shroighill sé
shroighill sí (FEM.)
▪ar shroighill sí?
▪níor shroighill sí
PLURAL
1
shroighilleamar
▪ar shroighilleamar?
▪níor shroighilleamar
shroighill muid
▪ar shroighill muid?
▪níor shroighill muid
2
shroighill sibh
▪ar shroighill sibh?
▪níor shroighill sibh
3
shroighill siad
▪ar shroighill siad?
▪níor shroighill siad
shroighilleadar
▪ar shroighilleadar?
▪níor shroighilleadar
PASSIVE
sroighilleadh
▪ar sroighilleadh?
▪níor sroighilleadh
SINGULAR
1
sroighillim
▪an sroighillim?
▪ní shroighillim
2
sroighilleann tú
▪an sroighilleann tú?
▪ní shroighilleann tú
3
sroighilleann sé (MASC.)
▪an sroighilleann sé?
▪ní shroighilleann sé
sroighilleann sí (FEM.)
▪an sroighilleann sí?
▪ní shroighilleann sí
PLURAL
1
sroighillimid
▪an sroighillimid?
▪ní shroighillimid
sroighilleann muid
▪an sroighilleann muid?
▪ní shroighilleann muid
2
sroighilleann sibh
▪an sroighilleann sibh?
▪ní shroighilleann sibh
3
sroighilleann siad
▪an sroighilleann siad?
▪ní shroighilleann siad
PASSIVE
sroighilltear
▪an sroighilltear?
▪ní shroighilltear
SINGULAR
1
sroighillfidh mé
▪an sroighillfidh mé?
▪ní shroighillfidh mé
2
sroighillfidh tú
▪an sroighillfidh tú?
▪ní shroighillfidh tú
3
sroighillfidh sé (MASC.)
▪an sroighillfidh sé?
▪ní shroighillfidh sé
sroighillfidh sí (FEM.)
▪an sroighillfidh sí?
▪ní shroighillfidh sí
PLURAL
1
sroighillfimid
▪an sroighillfimid?
▪ní shroighillfimid
sroighillfidh muid
▪an sroighillfidh muid?
▪ní shroighillfidh muid
2
sroighillfidh sibh
▪an sroighillfidh sibh?
▪ní shroighillfidh sibh
3
sroighillfidh siad
▪an sroighillfidh siad?
▪ní shroighillfidh siad
PASSIVE
sroighillfear
▪an sroighillfear?
▪ní shroighillfear
SINGULAR
1
shroighillfinn
▪an sroighillfinn?
▪ní shroighillfinn
2
shroighillfeá
▪an sroighillfeá?
▪ní shroighillfeá
3
shroighillfeadh sé (MASC.)
▪an sroighillfeadh sé?
▪ní shroighillfeadh sé
shroighillfeadh sí (FEM.)
▪an sroighillfeadh sí?
▪ní shroighillfeadh sí
PLURAL
1
shroighillfimis
▪an sroighillfimis?
▪ní shroighillfimis
shroighillfeadh muid
▪an sroighillfeadh muid?
▪ní shroighillfeadh muid
2
shroighillfeadh sibh
▪an sroighillfeadh sibh?
▪ní shroighillfeadh sibh
3
shroighillfidís
▪an sroighillfidís?
▪ní shroighillfidís
shroighillfeadh siad
▪an sroighillfeadh siad?
▪ní shroighillfeadh siad
PASSIVE
shroighillfí
▪an sroighillfí?
▪ní shroighillfí
SINGULAR
1
shroighillinn
▪an sroighillinn?
▪ní shroighillinn
2
shroighillteá
▪an sroighillteá?
▪ní shroighillteá
3
shroighilleadh sé (MASC.)
▪an sroighilleadh sé?
▪ní shroighilleadh sé
shroighilleadh sí (FEM.)
▪an sroighilleadh sí?
▪ní shroighilleadh sí
PLURAL
1
shroighillimis
▪an sroighillimis?
▪ní shroighillimis
shroighilleadh muid
▪an sroighilleadh muid?
▪ní shroighilleadh muid
2
shroighilleadh sibh
▪an sroighilleadh sibh?
▪ní shroighilleadh sibh
3
shroighillidís
▪an sroighillidís?
▪ní shroighillidís
shroighilleadh siad
▪an sroighilleadh siad?
▪ní shroighilleadh siad
PASSIVE
shroighilltí
▪an sroighilltí?
▪ní shroighilltí
SINGULAR
1
sroighillim!
▪ná sroighillim!
2
sroighill!
▪ná sroighill!
3
sroighilleadh sé! (MASC.)
▪ná sroighilleadh sé!
sroighilleadh sí! (FEM.)
▪ná sroighilleadh sí!
PLURAL
1
sroighillimis!
▪ná sroighillimis!
sroighilleadh muid!
▪ná sroighilleadh muid!
2
sroighilligí!
▪ná sroighilligí!
3
sroighillidís!
▪ná sroighillidís!
sroighilleadh siad!
▪ná sroighilleadh siad!
PASSIVE
sroighilltear!
▪ná sroighilltear!
SINGULAR
1
go sroighille mé
▪nár shroighille mé
2
go sroighille tú
▪nár shroighille tú
3
go sroighille sé (MASC.)
▪nár shroighille sé
go sroighille sí (FEM.)
▪nár shroighille sí
PLURAL
1
go sroighillimid
▪nár shroighillimid
go sroighille muid
▪nár shroighille muid
2
go sroighille sibh
▪nár shroighille sibh
3
go sroighille siad
▪nár shroighille siad
PASSIVE
go sroighilltear
▪nár shroighilltear
