VERBAL NOUN
stáirseáil
VERBAL ADJECTIVE
stáirseáilte
SINGULAR
1
stáirseáil mé
▪ar stáirseáil mé?
▪níor stáirseáil mé
2
stáirseáil tú
▪ar stáirseáil tú?
▪níor stáirseáil tú
3
stáirseáil sé (MASC.)
▪ar stáirseáil sé?
▪níor stáirseáil sé
stáirseáil sí (FEM.)
▪ar stáirseáil sí?
▪níor stáirseáil sí
PLURAL
1
stáirseálamar
▪ar stáirseálamar?
▪níor stáirseálamar
stáirseáil muid
▪ar stáirseáil muid?
▪níor stáirseáil muid
2
stáirseáil sibh
▪ar stáirseáil sibh?
▪níor stáirseáil sibh
3
stáirseáil siad
▪ar stáirseáil siad?
▪níor stáirseáil siad
stáirseáladar
▪ar stáirseáladar?
▪níor stáirseáladar
PASSIVE
stáirseáladh
▪ar stáirseáladh?
▪níor stáirseáladh
SINGULAR
1
stáirseálaim
▪an stáirseálaim?
▪ní stáirseálaim
2
stáirseálann tú
▪an stáirseálann tú?
▪ní stáirseálann tú
3
stáirseálann sé (MASC.)
▪an stáirseálann sé?
▪ní stáirseálann sé
stáirseálann sí (FEM.)
▪an stáirseálann sí?
▪ní stáirseálann sí
PLURAL
1
stáirseálaimid
▪an stáirseálaimid?
▪ní stáirseálaimid
stáirseálann muid
▪an stáirseálann muid?
▪ní stáirseálann muid
2
stáirseálann sibh
▪an stáirseálann sibh?
▪ní stáirseálann sibh
3
stáirseálann siad
▪an stáirseálann siad?
▪ní stáirseálann siad
PASSIVE
stáirseáiltear
▪an stáirseáiltear?
▪ní stáirseáiltear
SINGULAR
1
stáirseálfaidh mé
▪an stáirseálfaidh mé?
▪ní stáirseálfaidh mé
2
stáirseálfaidh tú
▪an stáirseálfaidh tú?
▪ní stáirseálfaidh tú
3
stáirseálfaidh sé (MASC.)
▪an stáirseálfaidh sé?
▪ní stáirseálfaidh sé
stáirseálfaidh sí (FEM.)
▪an stáirseálfaidh sí?
▪ní stáirseálfaidh sí
PLURAL
1
stáirseálfaimid
▪an stáirseálfaimid?
▪ní stáirseálfaimid
stáirseálfaidh muid
▪an stáirseálfaidh muid?
▪ní stáirseálfaidh muid
2
stáirseálfaidh sibh
▪an stáirseálfaidh sibh?
▪ní stáirseálfaidh sibh
3
stáirseálfaidh siad
▪an stáirseálfaidh siad?
▪ní stáirseálfaidh siad
PASSIVE
stáirseálfar
▪an stáirseálfar?
▪ní stáirseálfar
SINGULAR
1
stáirseálfainn
▪an stáirseálfainn?
▪ní stáirseálfainn
2
stáirseálfá
▪an stáirseálfá?
▪ní stáirseálfá
3
stáirseálfadh sé (MASC.)
▪an stáirseálfadh sé?
▪ní stáirseálfadh sé
stáirseálfadh sí (FEM.)
▪an stáirseálfadh sí?
▪ní stáirseálfadh sí
PLURAL
1
stáirseálfaimis
▪an stáirseálfaimis?
▪ní stáirseálfaimis
stáirseálfadh muid
▪an stáirseálfadh muid?
▪ní stáirseálfadh muid
2
stáirseálfadh sibh
▪an stáirseálfadh sibh?
▪ní stáirseálfadh sibh
3
stáirseálfaidís
▪an stáirseálfaidís?
▪ní stáirseálfaidís
stáirseálfadh siad
▪an stáirseálfadh siad?
▪ní stáirseálfadh siad
PASSIVE
stáirseálfaí
▪an stáirseálfaí?
▪ní stáirseálfaí
SINGULAR
1
stáirseálainn
▪an stáirseálainn?
▪ní stáirseálainn
2
stáirseáilteá
▪an stáirseáilteá?
▪ní stáirseáilteá
3
stáirseáladh sé (MASC.)
▪an stáirseáladh sé?
▪ní stáirseáladh sé
stáirseáladh sí (FEM.)
▪an stáirseáladh sí?
▪ní stáirseáladh sí
PLURAL
1
stáirseálaimis
▪an stáirseálaimis?
▪ní stáirseálaimis
stáirseáladh muid
▪an stáirseáladh muid?
▪ní stáirseáladh muid
2
stáirseáladh sibh
▪an stáirseáladh sibh?
▪ní stáirseáladh sibh
3
stáirseálaidís
▪an stáirseálaidís?
▪ní stáirseálaidís
stáirseáladh siad
▪an stáirseáladh siad?
▪ní stáirseáladh siad
PASSIVE
stáirseáiltí
▪an stáirseáiltí?
▪ní stáirseáiltí
SINGULAR
1
stáirseálaim!
▪ná stáirseálaim!
2
stáirseáil!
▪ná stáirseáil!
3
stáirseáladh sé! (MASC.)
▪ná stáirseáladh sé!
stáirseáladh sí! (FEM.)
▪ná stáirseáladh sí!
PLURAL
1
stáirseálaimis!
▪ná stáirseálaimis!
stáirseáladh muid!
▪ná stáirseáladh muid!
2
stáirseálaigí!
▪ná stáirseálaigí!
3
stáirseálaidís!
▪ná stáirseálaidís!
stáirseáladh siad!
▪ná stáirseáladh siad!
PASSIVE
stáirseáiltear!
▪ná stáirseáiltear!
SINGULAR
1
go stáirseála mé
▪nár stáirseála mé
2
go stáirseála tú
▪nár stáirseála tú
3
go stáirseála sé (MASC.)
▪nár stáirseála sé
go stáirseála sí (FEM.)
▪nár stáirseála sí
PLURAL
1
go stáirseálaimid
▪nár stáirseálaimid
go stáirseála muid
▪nár stáirseála muid
2
go stáirseála sibh
▪nár stáirseála sibh
3
go stáirseála siad
▪nár stáirseála siad
PASSIVE
go stáirseáiltear
▪nár stáirseáiltear
