VERBAL NOUN
tácláil
VERBAL ADJECTIVE
tácláilte
SINGULAR
1
thácláil mé
▪ar thácláil mé?
▪níor thácláil mé
2
thácláil tú
▪ar thácláil tú?
▪níor thácláil tú
3
thácláil sé (MASC.)
▪ar thácláil sé?
▪níor thácláil sé
thácláil sí (FEM.)
▪ar thácláil sí?
▪níor thácláil sí
PLURAL
1
tháclálamar
▪ar tháclálamar?
▪níor tháclálamar
thácláil muid
▪ar thácláil muid?
▪níor thácláil muid
2
thácláil sibh
▪ar thácláil sibh?
▪níor thácláil sibh
3
thácláil siad
▪ar thácláil siad?
▪níor thácláil siad
thácláladar
▪ar thácláladar?
▪níor thácláladar
PASSIVE
tácláladh
▪ar tácláladh?
▪níor tácláladh
SINGULAR
1
táclálaim
▪an dtáclálaim?
▪ní tháclálaim
2
táclálann tú
▪an dtáclálann tú?
▪ní tháclálann tú
3
táclálann sé (MASC.)
▪an dtáclálann sé?
▪ní tháclálann sé
táclálann sí (FEM.)
▪an dtáclálann sí?
▪ní tháclálann sí
PLURAL
1
táclálaimid
▪an dtáclálaimid?
▪ní tháclálaimid
táclálann muid
▪an dtáclálann muid?
▪ní tháclálann muid
2
táclálann sibh
▪an dtáclálann sibh?
▪ní tháclálann sibh
3
táclálann siad
▪an dtáclálann siad?
▪ní tháclálann siad
PASSIVE
tácláiltear
▪an dtácláiltear?
▪ní thácláiltear
SINGULAR
1
táclálfaidh mé
▪an dtáclálfaidh mé?
▪ní tháclálfaidh mé
2
táclálfaidh tú
▪an dtáclálfaidh tú?
▪ní tháclálfaidh tú
3
táclálfaidh sé (MASC.)
▪an dtáclálfaidh sé?
▪ní tháclálfaidh sé
táclálfaidh sí (FEM.)
▪an dtáclálfaidh sí?
▪ní tháclálfaidh sí
PLURAL
1
táclálfaimid
▪an dtáclálfaimid?
▪ní tháclálfaimid
táclálfaidh muid
▪an dtáclálfaidh muid?
▪ní tháclálfaidh muid
2
táclálfaidh sibh
▪an dtáclálfaidh sibh?
▪ní tháclálfaidh sibh
3
táclálfaidh siad
▪an dtáclálfaidh siad?
▪ní tháclálfaidh siad
PASSIVE
táclálfar
▪an dtáclálfar?
▪ní tháclálfar
SINGULAR
1
tháclálfainn
▪an dtáclálfainn?
▪ní tháclálfainn
2
tháclálfá
▪an dtáclálfá?
▪ní tháclálfá
3
tháclálfadh sé (MASC.)
▪an dtáclálfadh sé?
▪ní tháclálfadh sé
tháclálfadh sí (FEM.)
▪an dtáclálfadh sí?
▪ní tháclálfadh sí
PLURAL
1
tháclálfaimis
▪an dtáclálfaimis?
▪ní tháclálfaimis
tháclálfadh muid
▪an dtáclálfadh muid?
▪ní tháclálfadh muid
2
tháclálfadh sibh
▪an dtáclálfadh sibh?
▪ní tháclálfadh sibh
3
tháclálfaidís
▪an dtáclálfaidís?
▪ní tháclálfaidís
tháclálfadh siad
▪an dtáclálfadh siad?
▪ní tháclálfadh siad
PASSIVE
tháclálfaí
▪an dtáclálfaí?
▪ní tháclálfaí
SINGULAR
1
tháclálainn
▪an dtáclálainn?
▪ní tháclálainn
2
thácláilteá
▪an dtácláilteá?
▪ní thácláilteá
3
thácláladh sé (MASC.)
▪an dtácláladh sé?
▪ní thácláladh sé
thácláladh sí (FEM.)
▪an dtácláladh sí?
▪ní thácláladh sí
PLURAL
1
tháclálaimis
▪an dtáclálaimis?
▪ní tháclálaimis
thácláladh muid
▪an dtácláladh muid?
▪ní thácláladh muid
2
thácláladh sibh
▪an dtácláladh sibh?
▪ní thácláladh sibh
3
tháclálaidís
▪an dtáclálaidís?
▪ní tháclálaidís
thácláladh siad
▪an dtácláladh siad?
▪ní thácláladh siad
PASSIVE
thácláiltí
▪an dtácláiltí?
▪ní thácláiltí
SINGULAR
1
táclálaim!
▪ná táclálaim!
2
tácláil!
▪ná tácláil!
3
tácláladh sé! (MASC.)
▪ná tácláladh sé!
tácláladh sí! (FEM.)
▪ná tácláladh sí!
PLURAL
1
táclálaimis!
▪ná táclálaimis!
tácláladh muid!
▪ná tácláladh muid!
2
táclálaigí!
▪ná táclálaigí!
3
táclálaidís!
▪ná táclálaidís!
tácláladh siad!
▪ná tácláladh siad!
PASSIVE
tácláiltear!
▪ná tácláiltear!
SINGULAR
1
go dtáclála mé
▪nár tháclála mé
2
go dtáclála tú
▪nár tháclála tú
3
go dtáclála sé (MASC.)
▪nár tháclála sé
go dtáclála sí (FEM.)
▪nár tháclála sí
PLURAL
1
go dtáclálaimid
▪nár tháclálaimid
go dtáclála muid
▪nár tháclála muid
2
go dtáclála sibh
▪nár tháclála sibh
3
go dtáclála siad
▪nár tháclála siad
PASSIVE
go dtácláiltear
▪nár thácláiltear
