VERBAL NOUN
téacsáil
VERBAL ADJECTIVE
téacsáilte
SINGULAR
1
théacsáil mé
▪ar théacsáil mé?
▪níor théacsáil mé
2
théacsáil tú
▪ar théacsáil tú?
▪níor théacsáil tú
3
théacsáil sé (MASC.)
▪ar théacsáil sé?
▪níor théacsáil sé
théacsáil sí (FEM.)
▪ar théacsáil sí?
▪níor théacsáil sí
PLURAL
1
théacsálamar
▪ar théacsálamar?
▪níor théacsálamar
théacsáil muid
▪ar théacsáil muid?
▪níor théacsáil muid
2
théacsáil sibh
▪ar théacsáil sibh?
▪níor théacsáil sibh
3
théacsáil siad
▪ar théacsáil siad?
▪níor théacsáil siad
théacsáladar
▪ar théacsáladar?
▪níor théacsáladar
PASSIVE
téacsáladh
▪ar téacsáladh?
▪níor téacsáladh
SINGULAR
1
téacsálaim
▪an dtéacsálaim?
▪ní théacsálaim
2
téacsálann tú
▪an dtéacsálann tú?
▪ní théacsálann tú
3
téacsálann sé (MASC.)
▪an dtéacsálann sé?
▪ní théacsálann sé
téacsálann sí (FEM.)
▪an dtéacsálann sí?
▪ní théacsálann sí
PLURAL
1
téacsálaimid
▪an dtéacsálaimid?
▪ní théacsálaimid
téacsálann muid
▪an dtéacsálann muid?
▪ní théacsálann muid
2
téacsálann sibh
▪an dtéacsálann sibh?
▪ní théacsálann sibh
3
téacsálann siad
▪an dtéacsálann siad?
▪ní théacsálann siad
PASSIVE
téacsáiltear
▪an dtéacsáiltear?
▪ní théacsáiltear
SINGULAR
1
téacsálfaidh mé
▪an dtéacsálfaidh mé?
▪ní théacsálfaidh mé
2
téacsálfaidh tú
▪an dtéacsálfaidh tú?
▪ní théacsálfaidh tú
3
téacsálfaidh sé (MASC.)
▪an dtéacsálfaidh sé?
▪ní théacsálfaidh sé
téacsálfaidh sí (FEM.)
▪an dtéacsálfaidh sí?
▪ní théacsálfaidh sí
PLURAL
1
téacsálfaimid
▪an dtéacsálfaimid?
▪ní théacsálfaimid
téacsálfaidh muid
▪an dtéacsálfaidh muid?
▪ní théacsálfaidh muid
2
téacsálfaidh sibh
▪an dtéacsálfaidh sibh?
▪ní théacsálfaidh sibh
3
téacsálfaidh siad
▪an dtéacsálfaidh siad?
▪ní théacsálfaidh siad
PASSIVE
téacsálfar
▪an dtéacsálfar?
▪ní théacsálfar
SINGULAR
1
théacsálfainn
▪an dtéacsálfainn?
▪ní théacsálfainn
2
théacsálfá
▪an dtéacsálfá?
▪ní théacsálfá
3
théacsálfadh sé (MASC.)
▪an dtéacsálfadh sé?
▪ní théacsálfadh sé
théacsálfadh sí (FEM.)
▪an dtéacsálfadh sí?
▪ní théacsálfadh sí
PLURAL
1
théacsálfaimis
▪an dtéacsálfaimis?
▪ní théacsálfaimis
théacsálfadh muid
▪an dtéacsálfadh muid?
▪ní théacsálfadh muid
2
théacsálfadh sibh
▪an dtéacsálfadh sibh?
▪ní théacsálfadh sibh
3
théacsálfaidís
▪an dtéacsálfaidís?
▪ní théacsálfaidís
théacsálfadh siad
▪an dtéacsálfadh siad?
▪ní théacsálfadh siad
PASSIVE
théacsálfaí
▪an dtéacsálfaí?
▪ní théacsálfaí
SINGULAR
1
théacsálainn
▪an dtéacsálainn?
▪ní théacsálainn
2
théacsáilteá
▪an dtéacsáilteá?
▪ní théacsáilteá
3
théacsáladh sé (MASC.)
▪an dtéacsáladh sé?
▪ní théacsáladh sé
théacsáladh sí (FEM.)
▪an dtéacsáladh sí?
▪ní théacsáladh sí
PLURAL
1
théacsálaimis
▪an dtéacsálaimis?
▪ní théacsálaimis
théacsáladh muid
▪an dtéacsáladh muid?
▪ní théacsáladh muid
2
théacsáladh sibh
▪an dtéacsáladh sibh?
▪ní théacsáladh sibh
3
théacsálaidís
▪an dtéacsálaidís?
▪ní théacsálaidís
théacsáladh siad
▪an dtéacsáladh siad?
▪ní théacsáladh siad
PASSIVE
théacsáiltí
▪an dtéacsáiltí?
▪ní théacsáiltí
SINGULAR
1
téacsálaim!
▪ná téacsálaim!
2
téacsáil!
▪ná téacsáil!
3
téacsáladh sé! (MASC.)
▪ná téacsáladh sé!
téacsáladh sí! (FEM.)
▪ná téacsáladh sí!
PLURAL
1
téacsálaimis!
▪ná téacsálaimis!
téacsáladh muid!
▪ná téacsáladh muid!
2
téacsálaigí!
▪ná téacsálaigí!
3
téacsálaidís!
▪ná téacsálaidís!
téacsáladh siad!
▪ná téacsáladh siad!
PASSIVE
téacsáiltear!
▪ná téacsáiltear!
SINGULAR
1
go dtéacsála mé
▪nár théacsála mé
2
go dtéacsála tú
▪nár théacsála tú
3
go dtéacsála sé (MASC.)
▪nár théacsála sé
go dtéacsála sí (FEM.)
▪nár théacsála sí
PLURAL
1
go dtéacsálaimid
▪nár théacsálaimid
go dtéacsála muid
▪nár théacsála muid
2
go dtéacsála sibh
▪nár théacsála sibh
3
go dtéacsála siad
▪nár théacsála siad
PASSIVE
go dtéacsáiltear
▪nár théacsáiltear
