SINGULAR
1
thóch mé
▪ar thóch mé?
▪níor thóch mé
2
thóch tú
▪ar thóch tú?
▪níor thóch tú
3
thóch sé (MASC.)
▪ar thóch sé?
▪níor thóch sé
thóch sí (FEM.)
▪ar thóch sí?
▪níor thóch sí
PLURAL
1
thóchamar
▪ar thóchamar?
▪níor thóchamar
thóch muid
▪ar thóch muid?
▪níor thóch muid
2
thóch sibh
▪ar thóch sibh?
▪níor thóch sibh
3
thóch siad
▪ar thóch siad?
▪níor thóch siad
thóchadar
▪ar thóchadar?
▪níor thóchadar
PASSIVE
tóchadh
▪ar tóchadh?
▪níor tóchadh
SINGULAR
1
tóchaim
▪an dtóchaim?
▪ní thóchaim
2
tóchann tú
▪an dtóchann tú?
▪ní thóchann tú
3
tóchann sé (MASC.)
▪an dtóchann sé?
▪ní thóchann sé
tóchann sí (FEM.)
▪an dtóchann sí?
▪ní thóchann sí
PLURAL
1
tóchaimid
▪an dtóchaimid?
▪ní thóchaimid
tóchann muid
▪an dtóchann muid?
▪ní thóchann muid
2
tóchann sibh
▪an dtóchann sibh?
▪ní thóchann sibh
3
tóchann siad
▪an dtóchann siad?
▪ní thóchann siad
PASSIVE
tóchtar
▪an dtóchtar?
▪ní thóchtar
SINGULAR
1
tóchfaidh mé
▪an dtóchfaidh mé?
▪ní thóchfaidh mé
2
tóchfaidh tú
▪an dtóchfaidh tú?
▪ní thóchfaidh tú
3
tóchfaidh sé (MASC.)
▪an dtóchfaidh sé?
▪ní thóchfaidh sé
tóchfaidh sí (FEM.)
▪an dtóchfaidh sí?
▪ní thóchfaidh sí
PLURAL
1
tóchfaimid
▪an dtóchfaimid?
▪ní thóchfaimid
tóchfaidh muid
▪an dtóchfaidh muid?
▪ní thóchfaidh muid
2
tóchfaidh sibh
▪an dtóchfaidh sibh?
▪ní thóchfaidh sibh
3
tóchfaidh siad
▪an dtóchfaidh siad?
▪ní thóchfaidh siad
PASSIVE
tóchfar
▪an dtóchfar?
▪ní thóchfar
SINGULAR
1
thóchfainn
▪an dtóchfainn?
▪ní thóchfainn
2
thóchfá
▪an dtóchfá?
▪ní thóchfá
3
thóchfadh sé (MASC.)
▪an dtóchfadh sé?
▪ní thóchfadh sé
thóchfadh sí (FEM.)
▪an dtóchfadh sí?
▪ní thóchfadh sí
PLURAL
1
thóchfaimis
▪an dtóchfaimis?
▪ní thóchfaimis
thóchfadh muid
▪an dtóchfadh muid?
▪ní thóchfadh muid
2
thóchfadh sibh
▪an dtóchfadh sibh?
▪ní thóchfadh sibh
3
thóchfaidís
▪an dtóchfaidís?
▪ní thóchfaidís
thóchfadh siad
▪an dtóchfadh siad?
▪ní thóchfadh siad
PASSIVE
thóchfaí
▪an dtóchfaí?
▪ní thóchfaí
SINGULAR
1
thóchainn
▪an dtóchainn?
▪ní thóchainn
2
thóchtá
▪an dtóchtá?
▪ní thóchtá
3
thóchadh sé (MASC.)
▪an dtóchadh sé?
▪ní thóchadh sé
thóchadh sí (FEM.)
▪an dtóchadh sí?
▪ní thóchadh sí
PLURAL
1
thóchaimis
▪an dtóchaimis?
▪ní thóchaimis
thóchadh muid
▪an dtóchadh muid?
▪ní thóchadh muid
2
thóchadh sibh
▪an dtóchadh sibh?
▪ní thóchadh sibh
3
thóchaidís
▪an dtóchaidís?
▪ní thóchaidís
thóchadh siad
▪an dtóchadh siad?
▪ní thóchadh siad
PASSIVE
thóchtaí
▪an dtóchtaí?
▪ní thóchtaí
SINGULAR
3
tóchadh sé! (MASC.)
▪ná tóchadh sé!
tóchadh sí! (FEM.)
▪ná tóchadh sí!
PLURAL
1
tóchaimis!
▪ná tóchaimis!
tóchadh muid!
▪ná tóchadh muid!
2
tóchaigí!
▪ná tóchaigí!
3
tóchaidís!
▪ná tóchaidís!
tóchadh siad!
▪ná tóchadh siad!
SINGULAR
1
go dtócha mé
▪nár thócha mé
2
go dtócha tú
▪nár thócha tú
3
go dtócha sé (MASC.)
▪nár thócha sé
go dtócha sí (FEM.)
▪nár thócha sí
PLURAL
1
go dtóchaimid
▪nár thóchaimid
go dtócha muid
▪nár thócha muid
2
go dtócha sibh
▪nár thócha sibh
3
go dtócha siad
▪nár thócha siad
PASSIVE
go dtóchtar
▪nár thóchtar