Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: cathaoir · athair · táthaoi · lathairt · tabhairt
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

tathaoir

VERB

VERBAL NOUN

tathaoir

VERBAL ADJECTIVE

tathaoirthe

SINGULAR

1
thathaoir mé
ar thathaoir mé?
níor thathaoir mé
2
thathaoir tú
ar thathaoir tú?
níor thathaoir tú
3
thathaoir sé (MASC.)
ar thathaoir sé?
níor thathaoir sé
thathaoir sí (FEM.)
ar thathaoir sí?
níor thathaoir sí

PLURAL

1
thathaoireamar
ar thathaoireamar?
níor thathaoireamar
thathaoir muid
ar thathaoir muid?
níor thathaoir muid
2
thathaoir sibh
ar thathaoir sibh?
níor thathaoir sibh
3
thathaoir siad
ar thathaoir siad?
níor thathaoir siad
thathaoireadar
ar thathaoireadar?
níor thathaoireadar

PASSIVE

tathaoireadh
ar tathaoireadh?
níor tathaoireadh

SINGULAR

1
tathaoirim
an dtathaoirim?
ní thathaoirim
2
tathaoireann tú
an dtathaoireann tú?
ní thathaoireann tú
3
tathaoireann sé (MASC.)
an dtathaoireann sé?
ní thathaoireann sé
tathaoireann sí (FEM.)
an dtathaoireann sí?
ní thathaoireann sí

PLURAL

1
tathaoirimid
an dtathaoirimid?
ní thathaoirimid
tathaoireann muid
an dtathaoireann muid?
ní thathaoireann muid
2
tathaoireann sibh
an dtathaoireann sibh?
ní thathaoireann sibh
3
tathaoireann siad
an dtathaoireann siad?
ní thathaoireann siad

PASSIVE

tathaoirtear
an dtathaoirtear?
ní thathaoirtear

SINGULAR

1
tathaoirfidh mé
an dtathaoirfidh mé?
ní thathaoirfidh mé
2
tathaoirfidh tú
an dtathaoirfidh tú?
ní thathaoirfidh tú
3
tathaoirfidh sé (MASC.)
an dtathaoirfidh sé?
ní thathaoirfidh sé
tathaoirfidh sí (FEM.)
an dtathaoirfidh sí?
ní thathaoirfidh sí

PLURAL

1
tathaoirfimid
an dtathaoirfimid?
ní thathaoirfimid
tathaoirfidh muid
an dtathaoirfidh muid?
ní thathaoirfidh muid
2
tathaoirfidh sibh
an dtathaoirfidh sibh?
ní thathaoirfidh sibh
3
tathaoirfidh siad
an dtathaoirfidh siad?
ní thathaoirfidh siad

PASSIVE

tathaoirfear
an dtathaoirfear?
ní thathaoirfear

SINGULAR

1
thathaoirfinn
an dtathaoirfinn?
ní thathaoirfinn
2
thathaoirfeá
an dtathaoirfeá?
ní thathaoirfeá
3
thathaoirfeadh sé (MASC.)
an dtathaoirfeadh sé?
ní thathaoirfeadh sé
thathaoirfeadh sí (FEM.)
an dtathaoirfeadh sí?
ní thathaoirfeadh sí

PLURAL

1
thathaoirfimis
an dtathaoirfimis?
ní thathaoirfimis
thathaoirfeadh muid
an dtathaoirfeadh muid?
ní thathaoirfeadh muid
2
thathaoirfeadh sibh
an dtathaoirfeadh sibh?
ní thathaoirfeadh sibh
3
thathaoirfidís
an dtathaoirfidís?
ní thathaoirfidís
thathaoirfeadh siad
an dtathaoirfeadh siad?
ní thathaoirfeadh siad

PASSIVE

thathaoirfí
an dtathaoirfí?
ní thathaoirfí

SINGULAR

1
thathaoirinn
an dtathaoirinn?
ní thathaoirinn
2
thathaoirteá
an dtathaoirteá?
ní thathaoirteá
3
thathaoireadh sé (MASC.)
an dtathaoireadh sé?
ní thathaoireadh sé
thathaoireadh sí (FEM.)
an dtathaoireadh sí?
ní thathaoireadh sí

PLURAL

1
thathaoirimis
an dtathaoirimis?
ní thathaoirimis
thathaoireadh muid
an dtathaoireadh muid?
ní thathaoireadh muid
2
thathaoireadh sibh
an dtathaoireadh sibh?
ní thathaoireadh sibh
3
thathaoiridís
an dtathaoiridís?
ní thathaoiridís
thathaoireadh siad
an dtathaoireadh siad?
ní thathaoireadh siad

PASSIVE

thathaoirtí
an dtathaoirtí?
ní thathaoirtí

SINGULAR

1
tathaoirim!
ná tathaoirim!
2
tathaoir!
ná tathaoir!
3
tathaoireadh sé! (MASC.)
ná tathaoireadh sé!
tathaoireadh sí! (FEM.)
ná tathaoireadh sí!

PLURAL

1
tathaoirimis!
ná tathaoirimis!
tathaoireadh muid!
ná tathaoireadh muid!
2
tathaoirigí!
ná tathaoirigí!
3
tathaoiridís!
ná tathaoiridís!
tathaoireadh siad!
ná tathaoireadh siad!

PASSIVE

tathaoirtear!
ná tathaoirtear!

SINGULAR

1
go dtathaoire mé
nár thathaoire mé
2
go dtathaoire tú
nár thathaoire tú
3
go dtathaoire sé (MASC.)
nár thathaoire sé
go dtathaoire sí (FEM.)
nár thathaoire sí

PLURAL

1
go dtathaoirimid
nár thathaoirimid
go dtathaoire muid
nár thathaoire muid
2
go dtathaoire sibh
nár thathaoire sibh
3
go dtathaoire siad
nár thathaoire siad

PASSIVE

go dtathaoirtear
nár thathaoirtear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News