Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: earcaigh · ceartaigh · tacaigh · téarnaigh · ceathraigh
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

tearcaigh

VERB

VERBAL NOUN

tearcú

VERBAL ADJECTIVE

tearcaithe

SINGULAR

1
thearcaigh mé
ar thearcaigh mé?
níor thearcaigh mé
2
thearcaigh tú
ar thearcaigh tú?
níor thearcaigh tú
3
thearcaigh sé (MASC.)
ar thearcaigh sé?
níor thearcaigh sé
thearcaigh sí (FEM.)
ar thearcaigh sí?
níor thearcaigh sí

PLURAL

1
thearcaíomar
ar thearcaíomar?
níor thearcaíomar
thearcaigh muid
ar thearcaigh muid?
níor thearcaigh muid
2
thearcaigh sibh
ar thearcaigh sibh?
níor thearcaigh sibh
3
thearcaigh siad
ar thearcaigh siad?
níor thearcaigh siad
thearcaíodar
ar thearcaíodar?
níor thearcaíodar

PASSIVE

tearcaíodh
ar tearcaíodh?
níor tearcaíodh

SINGULAR

1
tearcaím
an dtearcaím?
ní thearcaím
2
tearcaíonn tú
an dtearcaíonn tú?
ní thearcaíonn tú
3
tearcaíonn sé (MASC.)
an dtearcaíonn sé?
ní thearcaíonn sé
tearcaíonn sí (FEM.)
an dtearcaíonn sí?
ní thearcaíonn sí

PLURAL

1
tearcaímid
an dtearcaímid?
ní thearcaímid
tearcaíonn muid
an dtearcaíonn muid?
ní thearcaíonn muid
2
tearcaíonn sibh
an dtearcaíonn sibh?
ní thearcaíonn sibh
3
tearcaíonn siad
an dtearcaíonn siad?
ní thearcaíonn siad

PASSIVE

tearcaítear
an dtearcaítear?
ní thearcaítear

SINGULAR

1
tearcóidh mé
an dtearcóidh mé?
ní thearcóidh mé
2
tearcóidh tú
an dtearcóidh tú?
ní thearcóidh tú
3
tearcóidh sé (MASC.)
an dtearcóidh sé?
ní thearcóidh sé
tearcóidh sí (FEM.)
an dtearcóidh sí?
ní thearcóidh sí

PLURAL

1
tearcóimid
an dtearcóimid?
ní thearcóimid
tearcóidh muid
an dtearcóidh muid?
ní thearcóidh muid
2
tearcóidh sibh
an dtearcóidh sibh?
ní thearcóidh sibh
3
tearcóidh siad
an dtearcóidh siad?
ní thearcóidh siad

PASSIVE

tearcófar
an dtearcófar?
ní thearcófar

SINGULAR

1
thearcóinn
an dtearcóinn?
ní thearcóinn
2
thearcófá
an dtearcófá?
ní thearcófá
3
thearcódh sé (MASC.)
an dtearcódh sé?
ní thearcódh sé
thearcódh sí (FEM.)
an dtearcódh sí?
ní thearcódh sí

PLURAL

1
thearcóimis
an dtearcóimis?
ní thearcóimis
thearcódh muid
an dtearcódh muid?
ní thearcódh muid
2
thearcódh sibh
an dtearcódh sibh?
ní thearcódh sibh
3
thearcóidís
an dtearcóidís?
ní thearcóidís
thearcódh siad
an dtearcódh siad?
ní thearcódh siad

PASSIVE

thearcófaí
an dtearcófaí?
ní thearcófaí

SINGULAR

1
thearcaínn
an dtearcaínn?
ní thearcaínn
2
thearcaíteá
an dtearcaíteá?
ní thearcaíteá
3
thearcaíodh sé (MASC.)
an dtearcaíodh sé?
ní thearcaíodh sé
thearcaíodh sí (FEM.)
an dtearcaíodh sí?
ní thearcaíodh sí

PLURAL

1
thearcaímis
an dtearcaímis?
ní thearcaímis
thearcaíodh muid
an dtearcaíodh muid?
ní thearcaíodh muid
2
thearcaíodh sibh
an dtearcaíodh sibh?
ní thearcaíodh sibh
3
thearcaídís
an dtearcaídís?
ní thearcaídís
thearcaíodh siad
an dtearcaíodh siad?
ní thearcaíodh siad

PASSIVE

thearcaítí
an dtearcaítí?
ní thearcaítí

SINGULAR

1
tearcaím!
ná tearcaím!
2
tearcaigh!
ná tearcaigh!
3
tearcaíodh sé! (MASC.)
ná tearcaíodh sé!
tearcaíodh sí! (FEM.)
ná tearcaíodh sí!

PLURAL

1
tearcaímis!
ná tearcaímis!
tearcaíodh muid!
ná tearcaíodh muid!
2
tearcaígí!
ná tearcaígí!
3
tearcaídís!
ná tearcaídís!
tearcaíodh siad!
ná tearcaíodh siad!

PASSIVE

tearcaítear!
ná tearcaítear!

SINGULAR

1
go dtearcaí mé
nár thearcaí mé
2
go dtearcaí tú
nár thearcaí tú
3
go dtearcaí sé (MASC.)
nár thearcaí sé
go dtearcaí sí (FEM.)
nár thearcaí sí

PLURAL

1
go dtearcaímid
nár thearcaímid
go dtearcaí muid
nár thearcaí muid
2
go dtearcaí sibh
nár thearcaí sibh
3
go dtearcaí siad
nár thearcaí siad

PASSIVE

go dtearcaítear
nár thearcaítear
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News