VERBAL NOUN
trébhliantú
VERBAL ADJECTIVE
trébhliantaithe
SINGULAR
1
thrébhliantaigh mé
▪ar thrébhliantaigh mé?
▪níor thrébhliantaigh mé
2
thrébhliantaigh tú
▪ar thrébhliantaigh tú?
▪níor thrébhliantaigh tú
3
thrébhliantaigh sé (MASC.)
▪ar thrébhliantaigh sé?
▪níor thrébhliantaigh sé
thrébhliantaigh sí (FEM.)
▪ar thrébhliantaigh sí?
▪níor thrébhliantaigh sí
PLURAL
1
thrébhliantaíomar
▪ar thrébhliantaíomar?
▪níor thrébhliantaíomar
thrébhliantaigh muid
▪ar thrébhliantaigh muid?
▪níor thrébhliantaigh muid
2
thrébhliantaigh sibh
▪ar thrébhliantaigh sibh?
▪níor thrébhliantaigh sibh
3
thrébhliantaigh siad
▪ar thrébhliantaigh siad?
▪níor thrébhliantaigh siad
thrébhliantaíodar
▪ar thrébhliantaíodar?
▪níor thrébhliantaíodar
PASSIVE
trébhliantaíodh
▪ar trébhliantaíodh?
▪níor trébhliantaíodh
SINGULAR
1
trébhliantaím
▪an dtrébhliantaím?
▪ní thrébhliantaím
2
trébhliantaíonn tú
▪an dtrébhliantaíonn tú?
▪ní thrébhliantaíonn tú
3
trébhliantaíonn sé (MASC.)
▪an dtrébhliantaíonn sé?
▪ní thrébhliantaíonn sé
trébhliantaíonn sí (FEM.)
▪an dtrébhliantaíonn sí?
▪ní thrébhliantaíonn sí
PLURAL
1
trébhliantaímid
▪an dtrébhliantaímid?
▪ní thrébhliantaímid
trébhliantaíonn muid
▪an dtrébhliantaíonn muid?
▪ní thrébhliantaíonn muid
2
trébhliantaíonn sibh
▪an dtrébhliantaíonn sibh?
▪ní thrébhliantaíonn sibh
3
trébhliantaíonn siad
▪an dtrébhliantaíonn siad?
▪ní thrébhliantaíonn siad
PASSIVE
trébhliantaítear
▪an dtrébhliantaítear?
▪ní thrébhliantaítear
SINGULAR
1
trébhliantóidh mé
▪an dtrébhliantóidh mé?
▪ní thrébhliantóidh mé
2
trébhliantóidh tú
▪an dtrébhliantóidh tú?
▪ní thrébhliantóidh tú
3
trébhliantóidh sé (MASC.)
▪an dtrébhliantóidh sé?
▪ní thrébhliantóidh sé
trébhliantóidh sí (FEM.)
▪an dtrébhliantóidh sí?
▪ní thrébhliantóidh sí
PLURAL
1
trébhliantóimid
▪an dtrébhliantóimid?
▪ní thrébhliantóimid
trébhliantóidh muid
▪an dtrébhliantóidh muid?
▪ní thrébhliantóidh muid
2
trébhliantóidh sibh
▪an dtrébhliantóidh sibh?
▪ní thrébhliantóidh sibh
3
trébhliantóidh siad
▪an dtrébhliantóidh siad?
▪ní thrébhliantóidh siad
PASSIVE
trébhliantófar
▪an dtrébhliantófar?
▪ní thrébhliantófar
SINGULAR
1
thrébhliantóinn
▪an dtrébhliantóinn?
▪ní thrébhliantóinn
2
thrébhliantófá
▪an dtrébhliantófá?
▪ní thrébhliantófá
3
thrébhliantódh sé (MASC.)
▪an dtrébhliantódh sé?
▪ní thrébhliantódh sé
thrébhliantódh sí (FEM.)
▪an dtrébhliantódh sí?
▪ní thrébhliantódh sí
PLURAL
1
thrébhliantóimis
▪an dtrébhliantóimis?
▪ní thrébhliantóimis
thrébhliantódh muid
▪an dtrébhliantódh muid?
▪ní thrébhliantódh muid
2
thrébhliantódh sibh
▪an dtrébhliantódh sibh?
▪ní thrébhliantódh sibh
3
thrébhliantóidís
▪an dtrébhliantóidís?
▪ní thrébhliantóidís
thrébhliantódh siad
▪an dtrébhliantódh siad?
▪ní thrébhliantódh siad
PASSIVE
thrébhliantófaí
▪an dtrébhliantófaí?
▪ní thrébhliantófaí
SINGULAR
1
thrébhliantaínn
▪an dtrébhliantaínn?
▪ní thrébhliantaínn
2
thrébhliantaíteá
▪an dtrébhliantaíteá?
▪ní thrébhliantaíteá
3
thrébhliantaíodh sé (MASC.)
▪an dtrébhliantaíodh sé?
▪ní thrébhliantaíodh sé
thrébhliantaíodh sí (FEM.)
▪an dtrébhliantaíodh sí?
▪ní thrébhliantaíodh sí
PLURAL
1
thrébhliantaímis
▪an dtrébhliantaímis?
▪ní thrébhliantaímis
thrébhliantaíodh muid
▪an dtrébhliantaíodh muid?
▪ní thrébhliantaíodh muid
2
thrébhliantaíodh sibh
▪an dtrébhliantaíodh sibh?
▪ní thrébhliantaíodh sibh
3
thrébhliantaídís
▪an dtrébhliantaídís?
▪ní thrébhliantaídís
thrébhliantaíodh siad
▪an dtrébhliantaíodh siad?
▪ní thrébhliantaíodh siad
PASSIVE
thrébhliantaítí
▪an dtrébhliantaítí?
▪ní thrébhliantaítí
SINGULAR
1
trébhliantaím!
▪ná trébhliantaím!
2
trébhliantaigh!
▪ná trébhliantaigh!
3
trébhliantaíodh sé! (MASC.)
▪ná trébhliantaíodh sé!
trébhliantaíodh sí! (FEM.)
▪ná trébhliantaíodh sí!
PLURAL
1
trébhliantaímis!
▪ná trébhliantaímis!
trébhliantaíodh muid!
▪ná trébhliantaíodh muid!
2
trébhliantaígí!
▪ná trébhliantaígí!
3
trébhliantaídís!
▪ná trébhliantaídís!
trébhliantaíodh siad!
▪ná trébhliantaíodh siad!
PASSIVE
trébhliantaítear!
▪ná trébhliantaítear!
SINGULAR
1
go dtrébhliantaí mé
▪nár thrébhliantaí mé
2
go dtrébhliantaí tú
▪nár thrébhliantaí tú
3
go dtrébhliantaí sé (MASC.)
▪nár thrébhliantaí sé
go dtrébhliantaí sí (FEM.)
▪nár thrébhliantaí sí
PLURAL
1
go dtrébhliantaímid
▪nár thrébhliantaímid
go dtrébhliantaí muid
▪nár thrébhliantaí muid
2
go dtrébhliantaí sibh
▪nár thrébhliantaí sibh
3
go dtrébhliantaí siad
▪nár thrébhliantaí siad
PASSIVE
go dtrébhliantaítear
▪nár thrébhliantaítear
