VERBAL NOUN
trasfhoirmiú
VERBAL ADJECTIVE
trasfhoirmithe
SINGULAR
1
thrasfhoirmigh mé
▪ar thrasfhoirmigh mé?
▪níor thrasfhoirmigh mé
2
thrasfhoirmigh tú
▪ar thrasfhoirmigh tú?
▪níor thrasfhoirmigh tú
3
thrasfhoirmigh sé (MASC.)
▪ar thrasfhoirmigh sé?
▪níor thrasfhoirmigh sé
thrasfhoirmigh sí (FEM.)
▪ar thrasfhoirmigh sí?
▪níor thrasfhoirmigh sí
PLURAL
1
thrasfhoirmíomar
▪ar thrasfhoirmíomar?
▪níor thrasfhoirmíomar
thrasfhoirmigh muid
▪ar thrasfhoirmigh muid?
▪níor thrasfhoirmigh muid
2
thrasfhoirmigh sibh
▪ar thrasfhoirmigh sibh?
▪níor thrasfhoirmigh sibh
3
thrasfhoirmigh siad
▪ar thrasfhoirmigh siad?
▪níor thrasfhoirmigh siad
thrasfhoirmíodar
▪ar thrasfhoirmíodar?
▪níor thrasfhoirmíodar
PASSIVE
trasfhoirmíodh
▪ar trasfhoirmíodh?
▪níor trasfhoirmíodh
SINGULAR
1
trasfhoirmím
▪an dtrasfhoirmím?
▪ní thrasfhoirmím
2
trasfhoirmíonn tú
▪an dtrasfhoirmíonn tú?
▪ní thrasfhoirmíonn tú
3
trasfhoirmíonn sé (MASC.)
▪an dtrasfhoirmíonn sé?
▪ní thrasfhoirmíonn sé
trasfhoirmíonn sí (FEM.)
▪an dtrasfhoirmíonn sí?
▪ní thrasfhoirmíonn sí
PLURAL
1
trasfhoirmímid
▪an dtrasfhoirmímid?
▪ní thrasfhoirmímid
trasfhoirmíonn muid
▪an dtrasfhoirmíonn muid?
▪ní thrasfhoirmíonn muid
2
trasfhoirmíonn sibh
▪an dtrasfhoirmíonn sibh?
▪ní thrasfhoirmíonn sibh
3
trasfhoirmíonn siad
▪an dtrasfhoirmíonn siad?
▪ní thrasfhoirmíonn siad
PASSIVE
trasfhoirmítear
▪an dtrasfhoirmítear?
▪ní thrasfhoirmítear
SINGULAR
1
trasfhoirmeoidh mé
▪an dtrasfhoirmeoidh mé?
▪ní thrasfhoirmeoidh mé
2
trasfhoirmeoidh tú
▪an dtrasfhoirmeoidh tú?
▪ní thrasfhoirmeoidh tú
3
trasfhoirmeoidh sé (MASC.)
▪an dtrasfhoirmeoidh sé?
▪ní thrasfhoirmeoidh sé
trasfhoirmeoidh sí (FEM.)
▪an dtrasfhoirmeoidh sí?
▪ní thrasfhoirmeoidh sí
PLURAL
1
trasfhoirmeoimid
▪an dtrasfhoirmeoimid?
▪ní thrasfhoirmeoimid
trasfhoirmeoidh muid
▪an dtrasfhoirmeoidh muid?
▪ní thrasfhoirmeoidh muid
2
trasfhoirmeoidh sibh
▪an dtrasfhoirmeoidh sibh?
▪ní thrasfhoirmeoidh sibh
3
trasfhoirmeoidh siad
▪an dtrasfhoirmeoidh siad?
▪ní thrasfhoirmeoidh siad
PASSIVE
trasfhoirmeofar
▪an dtrasfhoirmeofar?
▪ní thrasfhoirmeofar
SINGULAR
1
thrasfhoirmeoinn
▪an dtrasfhoirmeoinn?
▪ní thrasfhoirmeoinn
2
thrasfhoirmeofá
▪an dtrasfhoirmeofá?
▪ní thrasfhoirmeofá
3
thrasfhoirmeodh sé (MASC.)
▪an dtrasfhoirmeodh sé?
▪ní thrasfhoirmeodh sé
thrasfhoirmeodh sí (FEM.)
▪an dtrasfhoirmeodh sí?
▪ní thrasfhoirmeodh sí
PLURAL
1
thrasfhoirmeoimis
▪an dtrasfhoirmeoimis?
▪ní thrasfhoirmeoimis
thrasfhoirmeodh muid
▪an dtrasfhoirmeodh muid?
▪ní thrasfhoirmeodh muid
2
thrasfhoirmeodh sibh
▪an dtrasfhoirmeodh sibh?
▪ní thrasfhoirmeodh sibh
3
thrasfhoirmeoidís
▪an dtrasfhoirmeoidís?
▪ní thrasfhoirmeoidís
thrasfhoirmeodh siad
▪an dtrasfhoirmeodh siad?
▪ní thrasfhoirmeodh siad
PASSIVE
thrasfhoirmeofaí
▪an dtrasfhoirmeofaí?
▪ní thrasfhoirmeofaí
SINGULAR
1
thrasfhoirmínn
▪an dtrasfhoirmínn?
▪ní thrasfhoirmínn
2
thrasfhoirmíteá
▪an dtrasfhoirmíteá?
▪ní thrasfhoirmíteá
3
thrasfhoirmíodh sé (MASC.)
▪an dtrasfhoirmíodh sé?
▪ní thrasfhoirmíodh sé
thrasfhoirmíodh sí (FEM.)
▪an dtrasfhoirmíodh sí?
▪ní thrasfhoirmíodh sí
PLURAL
1
thrasfhoirmímis
▪an dtrasfhoirmímis?
▪ní thrasfhoirmímis
thrasfhoirmíodh muid
▪an dtrasfhoirmíodh muid?
▪ní thrasfhoirmíodh muid
2
thrasfhoirmíodh sibh
▪an dtrasfhoirmíodh sibh?
▪ní thrasfhoirmíodh sibh
3
thrasfhoirmídís
▪an dtrasfhoirmídís?
▪ní thrasfhoirmídís
thrasfhoirmíodh siad
▪an dtrasfhoirmíodh siad?
▪ní thrasfhoirmíodh siad
PASSIVE
thrasfhoirmítí
▪an dtrasfhoirmítí?
▪ní thrasfhoirmítí
SINGULAR
1
trasfhoirmím!
▪ná trasfhoirmím!
2
trasfhoirmigh!
▪ná trasfhoirmigh!
3
trasfhoirmíodh sé! (MASC.)
▪ná trasfhoirmíodh sé!
trasfhoirmíodh sí! (FEM.)
▪ná trasfhoirmíodh sí!
PLURAL
1
trasfhoirmímis!
▪ná trasfhoirmímis!
trasfhoirmíodh muid!
▪ná trasfhoirmíodh muid!
2
trasfhoirmígí!
▪ná trasfhoirmígí!
3
trasfhoirmídís!
▪ná trasfhoirmídís!
trasfhoirmíodh siad!
▪ná trasfhoirmíodh siad!
PASSIVE
trasfhoirmítear!
▪ná trasfhoirmítear!
SINGULAR
1
go dtrasfhoirmí mé
▪nár thrasfhoirmí mé
2
go dtrasfhoirmí tú
▪nár thrasfhoirmí tú
3
go dtrasfhoirmí sé (MASC.)
▪nár thrasfhoirmí sé
go dtrasfhoirmí sí (FEM.)
▪nár thrasfhoirmí sí
PLURAL
1
go dtrasfhoirmímid
▪nár thrasfhoirmímid
go dtrasfhoirmí muid
▪nár thrasfhoirmí muid
2
go dtrasfhoirmí sibh
▪nár thrasfhoirmí sibh
3
go dtrasfhoirmí siad
▪nár thrasfhoirmí siad
PASSIVE
go dtrasfhoirmítear
▪nár thrasfhoirmítear
