VERBAL NOUN
íosghrádú
VERBAL ADJECTIVE
íosghrádaithe
SINGULAR
1
d'íosghrádaigh mé
▪ar íosghrádaigh mé?
▪níor íosghrádaigh mé
2
d'íosghrádaigh tú
▪ar íosghrádaigh tú?
▪níor íosghrádaigh tú
3
d'íosghrádaigh sé (MASC.)
▪ar íosghrádaigh sé?
▪níor íosghrádaigh sé
d'íosghrádaigh sí (FEM.)
▪ar íosghrádaigh sí?
▪níor íosghrádaigh sí
PLURAL
1
d'íosghrádaíomar
▪ar íosghrádaíomar?
▪níor íosghrádaíomar
d'íosghrádaigh muid
▪ar íosghrádaigh muid?
▪níor íosghrádaigh muid
2
d'íosghrádaigh sibh
▪ar íosghrádaigh sibh?
▪níor íosghrádaigh sibh
3
d'íosghrádaigh siad
▪ar íosghrádaigh siad?
▪níor íosghrádaigh siad
d'íosghrádaíodar
▪ar íosghrádaíodar?
▪níor íosghrádaíodar
PASSIVE
íosghrádaíodh
▪ar íosghrádaíodh?
▪níor íosghrádaíodh
SINGULAR
1
íosghrádaím
▪an íosghrádaím?
▪ní íosghrádaím
2
íosghrádaíonn tú
▪an íosghrádaíonn tú?
▪ní íosghrádaíonn tú
3
íosghrádaíonn sé (MASC.)
▪an íosghrádaíonn sé?
▪ní íosghrádaíonn sé
íosghrádaíonn sí (FEM.)
▪an íosghrádaíonn sí?
▪ní íosghrádaíonn sí
PLURAL
1
íosghrádaímid
▪an íosghrádaímid?
▪ní íosghrádaímid
íosghrádaíonn muid
▪an íosghrádaíonn muid?
▪ní íosghrádaíonn muid
2
íosghrádaíonn sibh
▪an íosghrádaíonn sibh?
▪ní íosghrádaíonn sibh
3
íosghrádaíonn siad
▪an íosghrádaíonn siad?
▪ní íosghrádaíonn siad
PASSIVE
íosghrádaítear
▪an íosghrádaítear?
▪ní íosghrádaítear
SINGULAR
1
íosghrádóidh mé
▪an íosghrádóidh mé?
▪ní íosghrádóidh mé
2
íosghrádóidh tú
▪an íosghrádóidh tú?
▪ní íosghrádóidh tú
3
íosghrádóidh sé (MASC.)
▪an íosghrádóidh sé?
▪ní íosghrádóidh sé
íosghrádóidh sí (FEM.)
▪an íosghrádóidh sí?
▪ní íosghrádóidh sí
PLURAL
1
íosghrádóimid
▪an íosghrádóimid?
▪ní íosghrádóimid
íosghrádóidh muid
▪an íosghrádóidh muid?
▪ní íosghrádóidh muid
2
íosghrádóidh sibh
▪an íosghrádóidh sibh?
▪ní íosghrádóidh sibh
3
íosghrádóidh siad
▪an íosghrádóidh siad?
▪ní íosghrádóidh siad
PASSIVE
íosghrádófar
▪an íosghrádófar?
▪ní íosghrádófar
SINGULAR
1
d'íosghrádóinn
▪an íosghrádóinn?
▪ní íosghrádóinn
2
d'íosghrádófá
▪an íosghrádófá?
▪ní íosghrádófá
3
d'íosghrádódh sé (MASC.)
▪an íosghrádódh sé?
▪ní íosghrádódh sé
d'íosghrádódh sí (FEM.)
▪an íosghrádódh sí?
▪ní íosghrádódh sí
PLURAL
1
d'íosghrádóimis
▪an íosghrádóimis?
▪ní íosghrádóimis
d'íosghrádódh muid
▪an íosghrádódh muid?
▪ní íosghrádódh muid
2
d'íosghrádódh sibh
▪an íosghrádódh sibh?
▪ní íosghrádódh sibh
3
d'íosghrádóidís
▪an íosghrádóidís?
▪ní íosghrádóidís
d'íosghrádódh siad
▪an íosghrádódh siad?
▪ní íosghrádódh siad
PASSIVE
d'íosghrádófaí
▪an íosghrádófaí?
▪ní íosghrádófaí
SINGULAR
1
d'íosghrádaínn
▪an íosghrádaínn?
▪ní íosghrádaínn
2
d'íosghrádaíteá
▪an íosghrádaíteá?
▪ní íosghrádaíteá
3
d'íosghrádaíodh sé (MASC.)
▪an íosghrádaíodh sé?
▪ní íosghrádaíodh sé
d'íosghrádaíodh sí (FEM.)
▪an íosghrádaíodh sí?
▪ní íosghrádaíodh sí
PLURAL
1
d'íosghrádaímis
▪an íosghrádaímis?
▪ní íosghrádaímis
d'íosghrádaíodh muid
▪an íosghrádaíodh muid?
▪ní íosghrádaíodh muid
2
d'íosghrádaíodh sibh
▪an íosghrádaíodh sibh?
▪ní íosghrádaíodh sibh
3
d'íosghrádaídís
▪an íosghrádaídís?
▪ní íosghrádaídís
d'íosghrádaíodh siad
▪an íosghrádaíodh siad?
▪ní íosghrádaíodh siad
PASSIVE
d'íosghrádaítí
▪an íosghrádaítí?
▪ní íosghrádaítí
SINGULAR
1
íosghrádaím!
▪ná híosghrádaím!
2
íosghrádaigh!
▪ná híosghrádaigh!
3
íosghrádaíodh sé! (MASC.)
▪ná híosghrádaíodh sé!
íosghrádaíodh sí! (FEM.)
▪ná híosghrádaíodh sí!
PLURAL
1
íosghrádaímis!
▪ná híosghrádaímis!
íosghrádaíodh muid!
▪ná híosghrádaíodh muid!
2
íosghrádaígí!
▪ná híosghrádaígí!
3
íosghrádaídís!
▪ná híosghrádaídís!
íosghrádaíodh siad!
▪ná híosghrádaíodh siad!
PASSIVE
íosghrádaítear!
▪ná híosghrádaítear!
SINGULAR
1
go n-íosghrádaí mé
▪nár íosghrádaí mé
2
go n-íosghrádaí tú
▪nár íosghrádaí tú
3
go n-íosghrádaí sé (MASC.)
▪nár íosghrádaí sé
go n-íosghrádaí sí (FEM.)
▪nár íosghrádaí sí
PLURAL
1
go n-íosghrádaímid
▪nár íosghrádaímid
go n-íosghrádaí muid
▪nár íosghrádaí muid
2
go n-íosghrádaí sibh
▪nár íosghrádaí sibh
3
go n-íosghrádaí siad
▪nár íosghrádaí siad
PASSIVE
go n-íosghrádaítear
▪nár íosghrádaítear
