VERBAL NOUN
athchrú
VERBAL ADJECTIVE
athchrúite
SINGULAR
1
d'athchrúigh mé
▪ar athchrúigh mé?
▪níor athchrúigh mé
2
d'athchrúigh tú
▪ar athchrúigh tú?
▪níor athchrúigh tú
3
d'athchrúigh sé (MASC.)
▪ar athchrúigh sé?
▪níor athchrúigh sé
d'athchrúigh sí (FEM.)
▪ar athchrúigh sí?
▪níor athchrúigh sí
PLURAL
1
d'athchrúmar
▪ar athchrúmar?
▪níor athchrúmar
d'athchrúigh muid
▪ar athchrúigh muid?
▪níor athchrúigh muid
2
d'athchrúigh sibh
▪ar athchrúigh sibh?
▪níor athchrúigh sibh
3
d'athchrúigh siad
▪ar athchrúigh siad?
▪níor athchrúigh siad
d'athchrúdar
▪ar athchrúdar?
▪níor athchrúdar
PASSIVE
athchrúdh
▪ar athchrúdh?
▪níor athchrúdh
SINGULAR
1
athchrúim
▪an athchrúim?
▪ní athchrúim
2
athchrúnn tú
▪an athchrúnn tú?
▪ní athchrúnn tú
3
athchrúnn sé (MASC.)
▪an athchrúnn sé?
▪ní athchrúnn sé
athchrúnn sí (FEM.)
▪an athchrúnn sí?
▪ní athchrúnn sí
PLURAL
1
athchrúimid
▪an athchrúimid?
▪ní athchrúimid
athchrúnn muid
▪an athchrúnn muid?
▪ní athchrúnn muid
2
athchrúnn sibh
▪an athchrúnn sibh?
▪ní athchrúnn sibh
3
athchrúnn siad
▪an athchrúnn siad?
▪ní athchrúnn siad
PASSIVE
athchrúitear
▪an athchrúitear?
▪ní athchrúitear
SINGULAR
1
athchrúfaidh mé
▪an athchrúfaidh mé?
▪ní athchrúfaidh mé
2
athchrúfaidh tú
▪an athchrúfaidh tú?
▪ní athchrúfaidh tú
3
athchrúfaidh sé (MASC.)
▪an athchrúfaidh sé?
▪ní athchrúfaidh sé
athchrúfaidh sí (FEM.)
▪an athchrúfaidh sí?
▪ní athchrúfaidh sí
PLURAL
1
athchrúfaimid
▪an athchrúfaimid?
▪ní athchrúfaimid
athchrúfaidh muid
▪an athchrúfaidh muid?
▪ní athchrúfaidh muid
2
athchrúfaidh sibh
▪an athchrúfaidh sibh?
▪ní athchrúfaidh sibh
3
athchrúfaidh siad
▪an athchrúfaidh siad?
▪ní athchrúfaidh siad
PASSIVE
athchrúfar
▪an athchrúfar?
▪ní athchrúfar
SINGULAR
1
d'athchrúfainn
▪an athchrúfainn?
▪ní athchrúfainn
2
d'athchrúfá
▪an athchrúfá?
▪ní athchrúfá
3
d'athchrúfadh sé (MASC.)
▪an athchrúfadh sé?
▪ní athchrúfadh sé
d'athchrúfadh sí (FEM.)
▪an athchrúfadh sí?
▪ní athchrúfadh sí
PLURAL
1
d'athchrúfaimis
▪an athchrúfaimis?
▪ní athchrúfaimis
d'athchrúfadh muid
▪an athchrúfadh muid?
▪ní athchrúfadh muid
2
d'athchrúfadh sibh
▪an athchrúfadh sibh?
▪ní athchrúfadh sibh
3
d'athchrúfaidís
▪an athchrúfaidís?
▪ní athchrúfaidís
d'athchrúfadh siad
▪an athchrúfadh siad?
▪ní athchrúfadh siad
PASSIVE
d'athchrúfaí
▪an athchrúfaí?
▪ní athchrúfaí
SINGULAR
1
d'athchrúinn
▪an athchrúinn?
▪ní athchrúinn
2
d'athchrúiteá
▪an athchrúiteá?
▪ní athchrúiteá
3
d'athchrúdh sé (MASC.)
▪an athchrúdh sé?
▪ní athchrúdh sé
d'athchrúdh sí (FEM.)
▪an athchrúdh sí?
▪ní athchrúdh sí
PLURAL
1
d'athchrúimis
▪an athchrúimis?
▪ní athchrúimis
d'athchrúdh muid
▪an athchrúdh muid?
▪ní athchrúdh muid
2
d'athchrúdh sibh
▪an athchrúdh sibh?
▪ní athchrúdh sibh
3
d'athchrúidís
▪an athchrúidís?
▪ní athchrúidís
d'athchrúdh siad
▪an athchrúdh siad?
▪ní athchrúdh siad
PASSIVE
d'athchrúití
▪an athchrúití?
▪ní athchrúití
SINGULAR
1
athchrúim!
▪ná hathchrúim!
2
athchrúigh!
▪ná hathchrúigh!
3
athchrúdh sé! (MASC.)
▪ná hathchrúdh sé!
athchrúdh sí! (FEM.)
▪ná hathchrúdh sí!
PLURAL
1
athchrúimis!
▪ná hathchrúimis!
athchrúdh muid!
▪ná hathchrúdh muid!
2
athchrúigí!
▪ná hathchrúigí!
3
athchrúidís!
▪ná hathchrúidís!
athchrúdh siad!
▪ná hathchrúdh siad!
PASSIVE
athchrúitear!
▪ná hathchrúitear!
SINGULAR
1
go n-athchrú mé
▪nár athchrú mé
2
go n-athchrú tú
▪nár athchrú tú
3
go n-athchrú sé (MASC.)
▪nár athchrú sé
go n-athchrú sí (FEM.)
▪nár athchrú sí
PLURAL
1
go n-athchrúimid
▪nár athchrúimid
go n-athchrú muid
▪nár athchrú muid
2
go n-athchrú sibh
▪nár athchrú sibh
3
go n-athchrú siad
▪nár athchrú siad
PASSIVE
go n-athchrúitear
▪nár athchrúitear
